שר ברשות הפלסטינית: שחרור האסירים מחזק את המו"מ

עיסא קראקע, השר לענייני אסירים, בראיון לאל- מוניטור לקראת שחרור 26 פלסטינים מבתי הכלא בישראל: "יש אופטימיות זהירה, אבל יש גם דאגה שנובעת מהמשך הבנייה בהתנחלויות."

al-monitor .

נושאים מכוסים

peace talks, palestinian prisoners, palestinian-israeli peace process, palestinian-israeli conflict, negotiations

אוק 28, 2013

ברשות הפלסטינית עקבו בימים האחרונים בדריכות רבה אחר הוויכוח הציבורי הלוהט בישראל, לקראת ההחלטה לשחרר קבוצה נוספת של 26 אסירים ביטחוניים. ספינים פוליטיים מהימין וביקורת קשה מהמשפחות השכולות איימו לסכל את הצעד שעליו התחייבה ישראל במסגרת חידוש המשא ומתן עם אבו מאזן, אך בתחילת השבוע [27 באוקטובר] הוא אושר בממשלה.

כל האסירים שישוחררו בפעם הזאת הורשעו ונכלאו לפני חתימת הסכם אוסלו. בעשרים השנים האחרונות הפלסטינים העלו שוב ושוב את הדרישה לשחרר את האסירים שנכלאו לפני ההסכם עם ישראל מ-1993, ובנימין נתניהו הוא ראש הממשלה הישראלי הראשון שהחליט להיענות לה בחיוב.

לקראת חידוש התהליך המדיני עמדו בפני נתניהו שתי מחוות אפשריות לפלסטינים: שחרור אסירים ותיקים או הקפאת הבנייה בהתנחלויות. לאחר שהתברר לראש הממשלה כי שרי הימין בממשלה מתנגדים בתוקף להקפאה, הוא נאלץ לבחור באפשרות השנייה.

מה שהגביר את ההתנגדות לפעימה הנוכחית של שחרור האסירים הוא סדרה של פעולות טרור שאירעו בימים האחרונים ברחבי הגדה. שר הביטחון משה יעלון שהתייחס לאחרונה [23 באוקטובר] לאירועים האלה אף אמר כי בצה"ל נערכים לאפשרות של הסלמה כוללת בשטחי הרשות.

אולם השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית, עיסא קראקע, דוחה את הקשר בין הדברים, בטענה כי הרשות נוקטת מאמצים רבים כדי למנוע אלימות נגד ישראלים. בראיון לאל-מוניטור הוא גם מבהיר את עמדת הרשות ואומר כי החלטת ישראל לשחרר אסירים אינה נותנת לה אור ירוק להמשך הבנייה בהתנחלויות.

אתה חושב שהשחרור יביא להתקדמות במשא ומתן? האם הוא מעיד שהצד הישראלי מעוניין בכנות להתקדם בתהליך השלום?

"הפלסטינים נותנים תקווה ואמון בשיחות, וכן תקווה ואמון שיש פתרון אמיתי. סוגיית האסירים היא סוגיה בסיסית וחשובה בדעת הקהל הפלסטינית. הסרת המכשול הזה, והאיתות שישראל אכן עושה מהלך שמביא סוף לסבל של האסירים ובני משפחותיהם, מחזקת את כולם."

אתם עוקבים אחר סיקור המחלוקת הציבורית בתקשורת ישראלית? מה דעתך על הקושי של מגזרים רבים כמו המשפחות השכולות להתמודד עם ההחלטה?

"אני חושב שזו בעיקר עבודה של הקיצוניים בישראל. הם מסיתים, לא רק לגבי שחרור האסירים, אלא לגבי עובדת חידוש התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים. כל זה יוצר לחץ עצום על הממשלה הישראלית. אבל מצד שני, השחרור יוצר אמון בין הצדדים. הוא משרת את מטרות שני הצדדים ומחייב אותנו להסתכל לעתיד."

ולמרות זאת, יש קושי אמיתי עצום מבחינת דעת הקהל בשחרור אסירים שרצחו אזרחים.

"אני חושב שלדבר באופן הזה לא משרת אף אחד. האסירים שישוחררו במסגרת ההסכמות לפתיחת המשא ומתן ריצו יותר מ-25 שנה בכלא. יש קורבנות בשני הצדדים. דם נשפך בין שני הצדדים. אסור להביט לאחור. צריך להסתכל קדימה ולחשוב שרק כך נצליח להגיע לפיוס."

כמה אסירים יש היום בבתי הכלא בישראל?

"יש כ-5,200 אסירים פלסטינים בבתי הכלא. 87 מהם נאסרו לפני הסכם אוסלו: 49 מהגדה, 18 מעזה והשאר ממזרח ירושלים ומשטחי 48' (אזרחי ישראל; ש"א). הוותיק מכולם הוא כרים יונס (רוצח החייל אברהם ברומברג ב-1981). הוא נמצא בכלא כבר 31 שנה."

אתה מאמין שהוא ישוחרר?

"אנחנו מאמינים שעל כל האסירים הפלסטינים להשתחרר כדי שנגשים את תהליך השלום ביננו".

ועכשיו, אחרי שהתקבלה בישראל ההחלטה הקשה, יש אופטימיות בצד הפלסטיני לגבי הכוונות של נתניהו?

"יש אופטימיות זהירה, אבל יש גם דאגה שנובעת מהמשך הבנייה בהתנחלויות. השחרור של האסירים יוצר כאמור אמון בין הצדדים, אבל חובה לעצור את ההתנחלויות שמכשילות את ההתקדמות ויוצרות מכשולים. זה לא יכול ללכת ביחד, כי זה מרחיק את רעיון שתי מדינות לשני העמים".

בישראל נשמעת טענה ששחרור אסירים מעודד את המשך הפיגועים, וזה קשור גם למתרחש בשטח בשבועות האחרונים.

"הפיגועים האחרונים היו פעולות עצמאיות של אנשים בודדים שאין להם קשר לארגונים. אתם ראיתם, ובישראל גם הודו בזה, שהרשות עושה מאמץ כביר שלא יהיו פעולות מזוינות. זוהי החלטה אסטרטגית פלסטינית ונמשיך לפעול כך במרץ. ולכן אין קשר בין הדברים."

איך אתם נערכים לקבל את המשוחררים?

"אנחנו נערוך לכבודם קבלת פנים, ואחר כך כל אחד ילך לביתו ומשפחתו. צריך להבין שרבים לא היו בביתם יותר מעשרים שנה."

המשוחררים יתמכו בהסכם שלום עם ישראל?

"כולם תומכים בשלום. תנועת הפתח אמרה את דברה והם חלק בלתי נפרד ממנה."

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020