ישראל פולס

זהירות, קונספציה

p
המחבר
בקצרה
כמעט כל ארגוני הביון והמודיעין במערב משוכנעים שבידיהם "אקדח מעשן" המפליל את אסד. ובכל זאת, כדאי לבצע בדיקה נוספת לפני הכרזת מלחמה.

בישראל מתחילה להסתמן אווירת נכאים לאור המתרחש בסוגיה הסורית. "המהלך הרוסי", אמר לי אתמול (יום שלישי, 10 בספטמבר) מקור מדיני ישראלי בכיר, המעורב במהלכים, "מתואם כרגע לחלוטין עם האמריקאים. אובמה התיישר לפי היוזמה הרוסית ופגישת ג'ון קרי וסרגיי לברוב אמורה לסנכרן את האירוע כולו."

בישראל סבורים שארה"ב "ירדה" מההצעה הצרפתית ללכת למועצת הביטחון, תוך תיאום עם מוסקבה, בהנחה שווטו רוסי היה מסכל את הרעיון מלכתחילה. כעת, מעריכים בישראל, האמריקאים מקווים להגיע למתווה משותף עם הרוסים בכל הקשור לנטרולו המלא של הנשק הכימי בסוריה. "מה שהאמריקאים לא לוקחים בחשבון", אומרים בישראל, "היא העובדה שהמהלך הזה יכול להימשך חודשים ארוכים, והסורים יכולים להפיל אותו בכל שלב במעלה הדרך. אם הם פתאום יחליטו להפיל אותו בעוד שבעה חודשים, נניח, מישהו יזכור שאובמה התכוון לבצע מהלך צבאי בסוריה?"

העניין הסורי מטריד את הישראלים פחות. ישראל יודעת לחיות עם נשק כימי בסוריה ואם האירוע יסתיים בנטרולו של הנשק הזה, הדבר יהווה רווח ישראלי נקי וחשוב. מה שבאמת מכרסם בימים אלה בשנתו של ראש הממשלה נתניהו, היא השאלה מה ההתנהלות בעניין הסורי אומרת לגבי ההתנהלות העתידית בעניין האיראני.

"אם אובמה מעלה את הרף בצורה כזו מול תקיפה מינורית, שאין בה פוטנציאל הסתבכות ואין בה מחיר כלכלי משמעותי, מה הוא יעשה כשיהיה צורך לעשות משהו מול איראן?", שואלים בירושלים, "הרי תקיפה באיראן תבעיר את כל המפרץ, תעלה בחדות את מחיר הנפט, יהיה לה מחיר כבד ומיידי. עכשיו הוא יהיה חייב ללכת לקונגרס גם במקרה הזה, וקשה מאוד להניח שהקונגרס יאשר. איך ישלם אובמה מחיר כזה, אם הוא לא מסוגל לשלם את המחיר הזניח של המהלך שהוא החליט לבצע מול סוריה?"

השאלה נשארת תלויה באוויר, גם כשאני מזכיר למקורותיי שהעניין האיראני שונה בתכלית. הרי גם אובמה בעצמו טרח להתקשר לנתניהו ולהגיד לו, בפה מלא, ש"אין דין איראן כדין סוריה". הרי בסוגיה הסורית, אני אומר למקורות הישראלים, קשה מאוד להוכיח שיש סכנה כלשהי לאמריקה או לאינטרסים שלה. זה נראה רחוק ולא רלוונטי. בסוגיה האיראנית, ברור לכולי עלמא שטילים בליסטיים בעלי ראש קרבי גרעיני בטהרן מסכנים לא רק את ישראל, אלא גם את אירופה, את המערב, את אמריקה, את העולם החופשי.

מקורותיי המלומדים והמרוגזים מהנהנים בראשם, אבל מוסיפים: "כן, אבל בסוריה היה לאובמה אקדח מעשן. היו לו תמונות וסרטונים מזעזעים וראיות ברורות. בסוגיה האיראנית, ספק אם יהיו לו."

הסוגיה הזו תישאר פתוחה בשבועות ואפילו בחודשים הקרובים. סביר להניח שבנימין נתניהו, בנאומו בפני עצרת האו"ם בהמשך החודש, יתייחס אליה. אבל שווה להתעכב על אותו "אקדח מעשן" עליו מדברים הישראלים, עליו מצביעים כמעט כל ארגוני הביון והמודיעין במערב. העובדה הברורה כמעט לכולם היא שבשאר אסד, או לפחות שלטון אסד, הוא שהורה וביצע את התקיפה הכימית המחרידה ההיא ב-21 באוגוסט, תקיפה שהובילה את אובמה אל צמרת העץ עליו הוא תלוי עכשיו.

השבוע ישבתי עם מקור ישראלי לא רשמי. יש לו רקע באגף המודיעין בצה"ל, אבל זה היה מזמן. האיש אינו מחובר להוויה המודיעינית המעודכנת ואינו ניזון ממקורות מודיעין רשמיים. הוא איש הייטק, בעל הישגים רבים בתחום וניסיון רב. הוא פיתח שיטות להשוואת והצלבת מידע, שיטות שהוכיחו את עצמן בעיקר כשמדובר במאות, אלפי ועשרות אלפי מקורות. הוא כתב מסמך שמפריך, אחת לאחת, את הטענות וההוכחות שמשטר אסד הוא האחראי הוודאי לשימוש בנשק הכימי שנעשה בסוריה ב-21 באוגוסט.

הרעיון המכונן פשוט: יש ראיות שהייתה התקפה כימית על חיילים סורים בחאן אל-עסל בחודש מרץ. הייתה ועדת חקירה רוסית שטיפלה בעניין ויש לא מעט מומחים שמעריכים שזה אכן קרה. מי יכול להוכיח לנו שגם במקרה החמור האחרון, באוגוסט, לא מדובר בהתקפה של אחת מקבוצות המורדים הקיצוניות על רעותה? על פי המקור שלי, רוב התלונות והדיווחים מהשטח, מפי הנפגעים או קרוביהם, מתארים תכונות גז כימי שאינן קיימות בסארין הנמצא בשימוש הצבא הסורי. לסארין, אומר המקור, אין צבע צהוב ואין את הריח שתואר בתלונות. הסארין הוא חסר טעם וריח. לעומת זאת, כשמדובר בייצור מאולתר או פרטיזני של גז עצבים, מהסוג שבו ייתכן והשתמשו הקבוצות המקורבות לאל-קאעידה הפעילות בסוריה, זה אפשרי.

המקור מוסיף רשימה ארוכה של פרטים, עובדות ואסמכתאות. לדבריו, גם התיאור המודיעיני את האמצעים שנקט הצבא הסורי לפני התקיפה ("חבישת מסיכות אב"כ"), ההוראות שנשמעו בקשר, האזור ממנו נורו הטילים וכו', כל אלה אינם מהווים הוכחה כלשהי. ארגוני המודיעין המערביים אוספים מדי יום ביומו אלפי ידיעות מסוריה. בתוך הבליל הזה, אפשר תמיד יהיה למצוא את מה שמחפשים, הוראה כזו או אחרת, ירי כזה או אחר. העדויות הללו נסיבתיות.

הרי גם הצבא הסורי חושש שבידי המורדים יש נשק כימי, והגיוני שבסיטואציות מסוימות יינקטו אמצעי נגד. לדברי המקור, העדויות הראשונות על שימוש בגז הגיעו מהשטח רק שעה וחצי אחרי ההפגזה שביצע לעבר המקום הצבא הסורי. זה לא הגיוני, הוא אומר, כשקורה דבר כזה הציוץ הראשון בטוויטר אמור לצאת כמעט מיד, מקסימום רבע שעה, חצי שעה אחרי. במקרה שלנו זה לקח יותר משעה וחצי, וזה בהחלט מאושש את התיאוריה החלופית האפשרית.

שאלתי אותו מהי התיאוריה החלופית האפשרית. ובכן, הוא אמר, קבוצת מורדים, נניח ג'בהת אל-נוסרה (המסונפת לאל-קאעידה) או ארגון isis ("המדינה האסלאמית של עיראק והשאם", משויכת אף היא לקיצונים סונים), החליטה להכות באנשי צבא סוריה החופשית, וניצלה את ההפגזה של הצבא הסורי כדי להמטיר, בחסותה, כמה פצצות גז מטעמה על אותה שכונה.

אגב, אומר המקור, השכונה שנפגעה נחשבת לשכונה ה"שייכת" לצבא סוריה החופשית, ארגון האופוזיציה המרכזי. במצב כזה, הוא מסביר, המורדים הקיצוניים מרוויחים בכל החזיתות: גם פוגעים במתחריהם וגם מגייסים סוף סוף את אמריקה לפעולה צבאית נגד אסד. זה מצב קלאסי של win-win, וממצבור ענק של עדויות שאספתי, אני לא בטוח שזה משולל כל הגיון.

מה גם, מוסיף המקור, שאסד צריך להיות תלוש לגמרי מהמציאות או מתאבד שיעי כדי להשתמש בנשק כימי בהיקף ועוצמה כזו דווקא עכשיו, כשהוא במומנטום, כשהמורדים נחלשים. לי, הוא אומר, זה נראה כאפשרות למקרה קלאסי של "דגל שגוי", false flag, טקטיקה מקובלת לפעולה שמתבצעת על ידי צד מסוים, אך מיוחסת לצד אחר לגמרי, אם בכוונה תחילה או במקרה. אני מציע, אמר המקור, להמתין בסבלנות עד שפקחי האו"ם ישלימו את הדוח שלהם, אולי זה יוכל לשפוך אור יותר מדויק על הסיטואציה.

לקחתי את הנתונים של המקור והצגתי אותם בפני אנשי מודיעין ישראלים. הם נפנפו אותי בבוז. מה שיש למודיעין ביד, הם אומרים, מוכיח מעל לכל צל של ספק שזה היה מהלך של השלטון, בדם קר ובכוונה תחילה.

אני נוטה להאמין לאנשי המודיעין, מה גם שהמודיעין הישראלי כבר מזמן אינו מחזיק לבדו בעמדה הזו, אלא מגובה בידי כל שאר ארגוני הביון במערב. יחד עם זאת, בעוד שלושה ימים ימלאו 40 שנה למלחמת יום הכיפורים, אחת הטראומות הקשות ביותר שגורר עם ישראל אחריו בהיסטוריה החדשה, מלחמה בה נתפסה המדינה בהפתעה וכמעט הוחרבה בידי אויביה, רק בגלל שהמודיעין הלך שבי אחרי "קונספציה" מוטעית.

ולכן, המסקנה ההגיונית הנדרשת היא, שלפעמים כדאי לבצע עוד בדיקה אחת לפני שמגבשים עמדה סופית. זה לא שעכשיו אני משוכנע שאסד חף מפשע. זה שעכשיו אני קצת פחות משוכנע שידו של הנשיא הסורי הייתה במעל אותה תקרית מ-21 באוגוסט.

מערכת הצדק האמריקאית, שזיכתה מאשמה אנשים כמו או.ג'יי סימפסון, למריק נלסון (רוצחו של הנער החסידי יענק'ל רוזנבאום בקראון הייטס) ואל סייד נוסייר (רוצחו של הרב מאיר כהנא בניו-יורק), יכולה להמתין דקה גם במקרה הזה.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: al-qaeda, us, syrian, islamic state of iraq and syria (isis)

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept