ישראל פולס

הפלסטינים יוצאים לחופשה בתל אביב

p
המחבר
בקצרה
יוזמה של אלוף פיקוד מרכז מאפשרת לרבבות מתושבי הגדה לבקר החודש בחופי הים ובפארקים בישראל, בניסיון לייצר תחושה של דו קיום ולשלוח מסר לתושבי הרצועה.

עובדי המינהל האזרחי הישראלי ביהודה ושומרון עסוקים החודש עד מעל ראשם. הם מנפיקים מאות אלפי אישורים לתושבים פלסטינים מהגדה המבקשים לבקר בישראל ולנפוש בה לרגל חודש הרמדאן ועיד אל פיטר, החג הנועל את הצום. המעברים מהרשות בכל הגזרות נפתחים כמעט לכל מי שמגיש בקשה ועובר את הבדיקות הביטחונית שישראל עושה. אוטובוסים מלאים בתיירים יוצאים מדי בוקר מערי הגדה, ונוסעים ישירות לאתרי נופש בישראל או אל בני משפחותיהם בערים הערביות.

את מדיניות המעברים הפתוחים בחגים יזם והנהיג לפני שנה אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון. אלון טען אז בצדק כי בעקבות הירידה באלימות והאווירה החיובית הכללית בשטחים אין מניעה ביטחונית לביקור של עשרות אלפי משפחות מהגדה בישראל. אלון גרס כי נופשי החג יעניקו לתושבי הגדה פרספקטיבה חדשה על החברה הישראלית, וכי המפגש עם הישראלים יכול להוות צעד משמעותי ליצירת אמון מחודש בין העמים.

הפעם הראשונה שבה הותר להמוני הפלסטינים להיכנס לישראל ולמלא את חופי הים ואת הפארקים הירוקים שלה, בעיקר באזור תל אביב, נעשתה כמעט בסודיות. לא פורסמו על כך הודעות מקדימות לתקשורת הישראלית, מחשש שגורמי ימין כמו מנהיגי המתנחלים או מועצת יש"ע, המסוכסכים עם האלוף אלון בגלל עמדותיו הפרגמטיות, יכשילו את המהלך.

לאורך שנות כהונתו בתפקידים בכירים שונים בשטחים, כל התבטאות קלה של אלון בזכות ההנהגה הפלסטינית או בזכות שיתוף הפעולה עם הביטחון הפלסטיני גוררת קיתונות של ביקורת מצד מתנגדיו וקריאה להעבירו מתפקידו. כך גם כל החלטה שלו המקלה על הציבור הפלסטיני. רכבו של האלוף, שבתפקידו הקודם היה מפקד אוגדת איו"ש, נרגם כמה פעמים באבנים ובאלות על ידי מתנחלים. התנכלויות לו ולמשפחתו הפכו לדבר שבשגרה. שר הביטחון לשעבר אהוד ברק נאלץ לפנות אז ליועץ המשפטי לממשלה כדי למצוא במסגרת החוק דרך להפסיק את ההסתה בקרב אנשי ימין נגד אלון ואשתו, פעילה בארגון השמאל "מחסום ווטש".

בימין זעמו על האלוף גם החודש, בעקבות הערכת מצב שהציג בפני שגרירים ממדינות זרות במקביל לביקורו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי באזור. אלון אמר לשגרירים כי מאמצי השלום האמריקאים מסייעים בהרגעת השטח, והזהיר: "אם בעוד כמה שבועות הניסיון למעורבות אמריקאית יעלה חרס, אני חושש שאנחנו נראה הידרדרות גדולה יותר."

זה הספיק לחברי הכנסת מהימין, ובראשם יו"ר הקואליציה יריב לוין, לתקוף אותו בחריפות. "אלוף בצה"ל לא צריך לעסוק בנושאים מדיניים. אלוף בצה"ל צריך לעסוק בנושאי ביטחון, וראוי שהרמטכ"ל יקרא לאלוף אלון לשיחה ויוודא שכך יהיה", אמר לוין. אחרים יעצו לו לפשוט את מדיו ולהתגייס למשרד החוץ. בעיתונות המתנחלים הגדירו את אלוף פיקוד המרכז כ"מנותק מהמציאות".

למרות כל זאת נשאר אלון בשלו, ופתיחת המעברים החודש תעניק שוב למאות אלפי פלסטינים אפשרות לבקר אצל שכניהם הישראלים, ולטעום לזמן קצר את טעם הדו-קיום. המדיניות הזאת משמשת גם כאיתות לתושבי רצועת עזה, שבעודם נאנקים תחת מצוקת הסגר הישראלי, השלטון של חמאס והתהו ובהו במצרים, הם רואים את אחיהם מהגדה מבלים בחופי הים של ישראל.

השנה במיוחד מורגש הלחץ ברצועה: מאז ההפיכה בקהיר, הרס צבא מצרים את רוב מנהרות ההברחה המספקות לתושביה את רוב מוצרי הגלם. מפעל ההברחה התת קרקעי הגדול ביותר במזרח התיכון, ויש הטוענים בעולם כולו, נעצר. המתח לאורך הגבול עם מצרים החריף, ובשבוע האחרון חדרו לשטח הרצועה שני מסוקי קרב מצריים שניהלו מרדף אחרי חוליות טרור. זו היתה הפעם הראשונה, אבל כנראה לא האחרונה.

תושבי עזה בחודש הרמדאן הזה חשים על בשרם שוב את הפער הגדול, בין איכות חייהם של תושבי הגדה לבין מצוקתם הקשה מנשוא ברצועה הסגורה והמחניקה. בעזה אין כמעט דלק למכוניות, החשמל מנותק לשעות ארוכות במהלך היממה, ומחירי מוצרי המזון התייקרו מאוד כתוצאה מהמבצע הצבאי המצרי.

האם תושבי עזה, המפנים מבט אחד לעבר המהפכה במצרים ומבט שני לעבר אחיהם הפלסטינים בגדה, ידרשו מהנהגת החמאס להביא לשיפור באיכות חייהם? האם תנועת המחאה הפלסטינית "תמרוד", תגדל ותשפיע? ספק רב. השלטון הכוחני של חמאס לא היסס בעבר להרוג את כל מי שהתארגן נגדו – וסביר שגם לא יהסס בעתיד. יתרה מזאת, בניגוד לצעירים במצרים, הצעירים הפלסטיניים בעיקר בעזה נוהגים בדרך כלל לראות את מצבם כגזירה משמיים, או כאשמתו של גורם אחד בלבד: מדינת ישראל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: west, ramadan, hamas, gaza, checkpoints, border

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept