הפלסטינים יוצאים לחופשה בתל אביב

יוזמה של אלוף פיקוד מרכז מאפשרת לרבבות מתושבי הגדה לבקר החודש בחופי הים ובפארקים בישראל, בניסיון לייצר תחושה של דו קיום ולשלוח מסר לתושבי הרצועה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

west, ramadan, hamas, gaza, checkpoints, border

יול 16, 2013

עובדי המינהל האזרחי הישראלי ביהודה ושומרון עסוקים החודש עד מעל ראשם. הם מנפיקים מאות אלפי אישורים לתושבים פלסטינים מהגדה המבקשים לבקר בישראל ולנפוש בה לרגל חודש הרמדאן ועיד אל פיטר, החג הנועל את הצום. המעברים מהרשות בכל הגזרות נפתחים כמעט לכל מי שמגיש בקשה ועובר את הבדיקות הביטחונית שישראל עושה. אוטובוסים מלאים בתיירים יוצאים מדי בוקר מערי הגדה, ונוסעים ישירות לאתרי נופש בישראל או אל בני משפחותיהם בערים הערביות.

את מדיניות המעברים הפתוחים בחגים יזם והנהיג לפני שנה אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון. אלון טען אז בצדק כי בעקבות הירידה באלימות והאווירה החיובית הכללית בשטחים אין מניעה ביטחונית לביקור של עשרות אלפי משפחות מהגדה בישראל. אלון גרס כי נופשי החג יעניקו לתושבי הגדה פרספקטיבה חדשה על החברה הישראלית, וכי המפגש עם הישראלים יכול להוות צעד משמעותי ליצירת אמון מחודש בין העמים.

הפעם הראשונה שבה הותר להמוני הפלסטינים להיכנס לישראל ולמלא את חופי הים ואת הפארקים הירוקים שלה, בעיקר באזור תל אביב, נעשתה כמעט בסודיות. לא פורסמו על כך הודעות מקדימות לתקשורת הישראלית, מחשש שגורמי ימין כמו מנהיגי המתנחלים או מועצת יש"ע, המסוכסכים עם האלוף אלון בגלל עמדותיו הפרגמטיות, יכשילו את המהלך.

לאורך שנות כהונתו בתפקידים בכירים שונים בשטחים, כל התבטאות קלה של אלון בזכות ההנהגה הפלסטינית או בזכות שיתוף הפעולה עם הביטחון הפלסטיני גוררת קיתונות של ביקורת מצד מתנגדיו וקריאה להעבירו מתפקידו. כך גם כל החלטה שלו המקלה על הציבור הפלסטיני. רכבו של האלוף, שבתפקידו הקודם היה מפקד אוגדת איו"ש, נרגם כמה פעמים באבנים ובאלות על ידי מתנחלים. התנכלויות לו ולמשפחתו הפכו לדבר שבשגרה. שר הביטחון לשעבר אהוד ברק נאלץ לפנות אז ליועץ המשפטי לממשלה כדי למצוא במסגרת החוק דרך להפסיק את ההסתה בקרב אנשי ימין נגד אלון ואשתו, פעילה בארגון השמאל "מחסום ווטש".

בימין זעמו על האלוף גם החודש, בעקבות הערכת מצב שהציג בפני שגרירים ממדינות זרות במקביל לביקורו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי באזור. אלון אמר לשגרירים כי מאמצי השלום האמריקאים מסייעים בהרגעת השטח, והזהיר: "אם בעוד כמה שבועות הניסיון למעורבות אמריקאית יעלה חרס, אני חושש שאנחנו נראה הידרדרות גדולה יותר."

זה הספיק לחברי הכנסת מהימין, ובראשם יו"ר הקואליציה יריב לוין, לתקוף אותו בחריפות. "אלוף בצה"ל לא צריך לעסוק בנושאים מדיניים. אלוף בצה"ל צריך לעסוק בנושאי ביטחון, וראוי שהרמטכ"ל יקרא לאלוף אלון לשיחה ויוודא שכך יהיה", אמר לוין. אחרים יעצו לו לפשוט את מדיו ולהתגייס למשרד החוץ. בעיתונות המתנחלים הגדירו את אלוף פיקוד המרכז כ"מנותק מהמציאות".

למרות כל זאת נשאר אלון בשלו, ופתיחת המעברים החודש תעניק שוב למאות אלפי פלסטינים אפשרות לבקר אצל שכניהם הישראלים, ולטעום לזמן קצר את טעם הדו-קיום. המדיניות הזאת משמשת גם כאיתות לתושבי רצועת עזה, שבעודם נאנקים תחת מצוקת הסגר הישראלי, השלטון של חמאס והתהו ובהו במצרים, הם רואים את אחיהם מהגדה מבלים בחופי הים של ישראל.

השנה במיוחד מורגש הלחץ ברצועה: מאז ההפיכה בקהיר, הרס צבא מצרים את רוב מנהרות ההברחה המספקות לתושביה את רוב מוצרי הגלם. מפעל ההברחה התת קרקעי הגדול ביותר במזרח התיכון, ויש הטוענים בעולם כולו, נעצר. המתח לאורך הגבול עם מצרים החריף, ובשבוע האחרון חדרו לשטח הרצועה שני מסוקי קרב מצריים שניהלו מרדף אחרי חוליות טרור. זו היתה הפעם הראשונה, אבל כנראה לא האחרונה.

תושבי עזה בחודש הרמדאן הזה חשים על בשרם שוב את הפער הגדול, בין איכות חייהם של תושבי הגדה לבין מצוקתם הקשה מנשוא ברצועה הסגורה והמחניקה. בעזה אין כמעט דלק למכוניות, החשמל מנותק לשעות ארוכות במהלך היממה, ומחירי מוצרי המזון התייקרו מאוד כתוצאה מהמבצע הצבאי המצרי.

האם תושבי עזה, המפנים מבט אחד לעבר המהפכה במצרים ומבט שני לעבר אחיהם הפלסטינים בגדה, ידרשו מהנהגת החמאס להביא לשיפור באיכות חייהם? האם תנועת המחאה הפלסטינית "תמרוד", תגדל ותשפיע? ספק רב. השלטון הכוחני של חמאס לא היסס בעבר להרוג את כל מי שהתארגן נגדו – וסביר שגם לא יהסס בעתיד. יתרה מזאת, בניגוד לצעירים במצרים, הצעירים הפלסטיניים בעיקר בעזה נוהגים בדרך כלל לראות את מצבם כגזירה משמיים, או כאשמתו של גורם אחד בלבד: מדינת ישראל.

מאמרים מומלצים

נפתלי בנט הוא נזק במשרד הביטחון
שלומי אלדר | | פבר 25, 2020
הסדרה בעזה – בין סיסמה ריקה לאחיזת עיניים
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 25, 2020
ירח הדבש המוזר בין נתניהו לסינוואר
בן כספית | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 21, 2020
גורלו הפוליטי והאישי של נתניהו תלוי על בלון
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | פבר 13, 2020
חמאס לנתניהו ובנט: לא מפחדים ממלחמה
שלומי אלדר | עזה | פבר 12, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020