ישראל פולס

בכיר בעבודה: "תחילת הסוף של יחימוביץ'"

p
המחבר
בקצרה
יו"ר העבודה צברה אויבים רבים בדרך למעלה, כותבת מזל מועלם, והם מחכים לה עכשיו בדרך למטה.

יו"ר מפלגת העבודה תזדקק בחודשים הקרובים להרבה תמרונים פוליטיים מוצלחים, וגם לקצת מזל, כדי להחזיק בתפקידה. בימים אלה, על פי גורמים בכירים מאוד בעבודה, מתגלגלת יוזמה לקיום פריימריז-בזק, כבר בתוך חודשים ספורים מהיום, במטרה להביא ל"קץ עידן הדיקטטורה של יחימוביץ".

חוקת מפלגת העבודה קובעת כי במידה שהמפלגה לא הרכיבה את הממשלה לאחר הבחירות, יתקיימו פריימריז לראשותה בתוך 14 חודשים. אבל כעת נראה שיחימוביץ', שנתפסת כאחראית אישית לכישלון בבחירות, תיאלץ להתמודד עם הדרישה לפריימריז הרבה לפני תום המועד הקבוע בחוק.

היוזמה לפריימריז-בזק שעדיין נמצאת בשלבי עיבוד ראשונים, מתבססת על כך שניתן להביס את יחימוביץ' בקלות במידה שכל שלושת המועמדים הפוטנציאלים לרשת אותה - חברי הכנסת יצחק הרצוג, איתן כבל ואראל מרגלית - יאחדו כוחות ויתייצבו מאחורי אחד מהם. למעשה, כבר עכשיו מתפקדים שלושתם במשרה מלאה כאופוזיציה פנימית ליושבת הראש, ויוצאים נגדה פומבית על אופן התנהלותה.

תפקיד מפתח במהלך להחלפת יחימוביץ' צפוי למלא יו"ר ההסתדרות עופר עיני, בן בריתה הקרוב לא מכבר, שסייע לה לנצח את עמיר פרץ בסיבוב השני בפריימריז על ראשות העבודה לפני כשנה וחצי. כיום הוא מגדולי מתנגדיה. ולדברי אנשים במפלגה, תחושותיו  כלפיה "גובלות בסלידה".

בוועידת העבודה ביום חמישי האחרון [4 באפריל], הוא אמנם שמר על איפוק כשדיבר על יחימוביץ', אבל אי אפשר היה לטעות בכך שירח הדבש ביניהם חלף עבר לו. "מפלגה בלי ותיקים ובלי אנשים שבנו אותה לא תצליח", אמר יו"ר ההסתדרות מעל הבמה, וכיוון לכך שיחימוביץ' הרחיקה ממוקדי ה כוח רבים מוותיקי המפלגה, והעדיפה את הצעירים והחדשים.

בשיחות סגורות הוא הרבה יותר נחרץ. מיד לאחר הבחירות הוא נשמע אומר על יחימוביץ':  "זה לא זה. זה פשוט לא זה." מי שמכיר את הדינמיקה הפנימית במפלגה הבין שעיני בשל לצאת למהלך להחלפתה. גם כיום, כשיו"ר ההסתדרות רחוק משיא כוחו הפוליטי, הוא עדיין נחשב למוקד כוח משמעותי במפלגה.

עיני טעון אמביציה להראות ליחימוביץ' מי באמת שולט במצב. הוא התאכזב ממנה קשות כשחש שזו פעלה לבלימת כוחם של חברי ההסתדרות במפלגה; הוא התאכזב בשנית כאשר – בניגוד לדעתו – דחתה יחימוביץ' על הסף את הצעתו הנדיבה של ראש הממשלה נתניהו לכהן כשרת אוצר בממשלתו לאחר הבחירות. עיני אמר אז ליו"ר העבודה כי זוהי הצעה שאי אפשר לסרב לה, אבל יחימוביץ חשבה אחרת.

ואם לא די בכך, עיני ערך לאחרונה שני פיוסים אסטרטגיים שאמורים לחזק את האגפים שלו במסע להפלת יחימוביץ' – עם השר עמיר פרץ ועם חבר הכנסת איתן כבל. הריב בין עיני לפרץ נחשב לאחד הטעונים והקשים שידעה הפוליטיקה הישראלית. פרץ כבר עזב אמנם את העבודה (בגלל יחימוביץ') לטובת "התנועה" של לבני, שמטעמה הוא מכהן כשר לאיכות הסביבה, אך הוא ישמח תמיד לסייע להפלתה של האישה שכל כך שנואה עליו. למעשה, אם צריך, פרץ יהיה מוכן לעבור מבית לבית ולגייס תומכים למאבק נגדה.

ח"כ איתן כבל שהתמודד מול עיני בכבוד על הנהגת ההסתדרות, באחד המאבקים הייצריים ביותר שנראו כאן, עשוי להפוך בקרוב מאוד לבן בריתו הקרוב נגד יחימוביץ'.

"זה תחילת הסוף של שלי יחימוביץ' במפלגה, וזה יכול לקרות הרבה יותר מהר מכפי שהיא מדמיינת," אמר לאל מוניטור אחד מבכירי העבודה, שהשתתף בועידת המפלגה הסוערת ביום חמישי האחרון. לא היתה בהיסטוריה של המפלגה הזאת - אפילו לא בימי אהוד ברק - אנרגיה כל כך שלילית כלפי היו"ר."

באותה ועידה פרצו בבת אחת כעסים וביקורת כלפי יושבת הראש בעוצמה שלא זכורה מאז ימי שלטונו של ברק. ח"כ אראל מרגלית אף קרא ליחימוביץ', לקול מחיאות כפיים עזות, לנהל דיון פתוח בנושא כישלון המפלגה בבחירות, והתריס לעומתה: "ממה את מפחדת?" יצחק "בוז'י" הרצוג תקף אותה על שהרחיקה קהלים גדולים בבחירות, ואיתן כבל כינה אותה "דיקטטורית".

יחימוביץ' אינה רגילה לתגובות כאלה. מאז נבחרה כמנהיגת העבודה, היא רק פונקה באירועים מפלגתיים. עד לא מזמן, בכל פעם שנכנסה ברוב הדר לאולם, הייתה מתקבלת בקריאות עידוד בנוסח: "הו הא מי זה בא ראש הממשלה הבאה.'' הפעם היא נראתה יותר כמו ראש מפלגה במצור, אבל אף לא אחד מחברי הכנסת קם להגנתה.

יחימוביץ', כמובן, אינה הראשונה מבין ראשי העבודה שנאלצת להיאבק נגד הדחתה. קללת יושבי הראש של מפלגת העבודה עברה כבר מזמן מתחום הפלוקלור לתחום המדעים המדויקים. זה קורה כל פעם מחדש – אהוד ברק בשתי הקדנציות שלו; עמיר פרץ; פואד בן אליעזר ועמרם מצנע עברו, כל אחד בתורו, את ה"ויה דולורוזה" הפוליטית שלהם אחרי כל בחירות. אבל דומה שבמקרה שלה, האמוציות והרצון לבוא עמה חשבון הם עוצמתיים הרבה יותר. יחימוביץ' היא אישיות סוליסטית שלא קירבה אליה באמת אף אחד מבכירי המפלגה. בתוך תוכה היא אף בזה להם, בעיקר לוותיקים שבהם. היא לא הותירה מקום לאף אחד לידה וניהלה בעצמה את קמפיין הבחירות, שהיא עצמה הייתה הכוכבת הראשית שלו; היא ניסתה למנוע ממועמדים אחרים, כמו מרב מיכאלי (ובמקרה הזה נכשלה), מלהתמודד על מקום בכנסת.

כך שאין אדם אחד בסיעה המרגיש שלא בנוח לצאת נגדה. להיפך. העובדה שהפכה את מפלגת העבודה לרלוונטית בתקופה שנראה כי היא עומדת להימחק מהמפה הפוליטית,  והגידול בכוחה ל-15 מנדטים - לעומת 13 בתקופת ברק, כבר מזמן אינם נזקפים לזכותה. יחימוביץ' נתפשת כמי שעשתה כל טעות אפשרית לפני הבחירות ולאחריהן, החל מ"החבאת" הדגל המדיני וכלה בסירוב גורף להצטרף לממשלת נתניהו מבלי לקיים על כך דיון במוסדות המפלגה.

עם זאת, חרף מצבה הפוליטי הקשה, יחימוביץ' אינה מגלה סימני שבירה. היא מנסה "לשמור על פאסון". כך למשל, כשנשאלה בשבוע שעבר לגבי האפשרות להקדמת הפריימריז, השיבה כי אם זה תלוי בה, אלה יתקיימו בהקדם, "כדי שנוכל להמשיך הלאה".

נראה כי בקרוב מאוד בקשתה תתמלא.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli politics, israel, elections

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept