"השקט הביטחוני עלה לליכוד בכמה מנדטים"

בראיון למזל מועלם, מביע סגן השר אופיר אקוניס מהליכוד ספקנות לגבי הסיכוי להגיע למו"מ מדיני מתקדם ("בגלל הפלסטינים").

al-monitor .

נושאים מכוסים

referendum, obama, negotiations, likud, diplomatic process, coalition, benjamin netanyahu

אפר 24, 2013

אופיר אקוניס מהליכוד, סגן השר המתאם בין הממשלה לכנסת, אינו צופה כי יתרחשו זעזועים פוליטיים אם יחודש התהליך המדיני עם הפלסטינים.

זה שנים ארוכות מצוי אקוניס בסביבתו הקרובה של נתניהו, בתחילה כיועץ התקשורת שלו ובשנים האחרונות כח"כ הנמנה עם נאמניו. בראיון לאל מוניטור, מעריך אקוניס כי ממשלת נתניהו השלישית תאריך ימים הרבה מעבר לתחזיותיהם של הפרשנים הפוליטיים. עבור החרדים, שממתינים בפינה ליום שבו נתניהו יקרא להם לחזור לממשלה, אלו אינן חדשות טובות.

חידושו האפשרי של המו"מ המדיני עם הפלסטינים עלול לאיים על יציבות הממשלה?

"אם זה היה תלוי בנו, המו"מ היה מתחדש מזמן. זה תלוי בצד השני, שמסרב באופן עקבי לחדש אותו. מבחינתנו, אין מניעה. הממשלה מושיטה יד לפלסטינים, זה מופיע גם בקווי היסוד של הממשלה. הכדור, כעת, במגרש שלהם."

אתה לא מרגיש בתזוזה מדינית בעקבות ביקור אובמה?

"לא. כי כפי שאמרתי זה לא תלוי בנו ולא באמריקאים. גם ארה"ב רוצה בחידוש התהליך המדיני וגם ישראל. אני רוצה להזכיר שכבר נקטנו צעדים מרחיקי לכת, כמו הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון - דבר המנוגד באופן מוחלט לתפיסת העולם הבסיסית של הליכוד - והפלסטינים לא באו. אנחנו גם הסרנו מחסומים בגדה, וזה אינו דבר של מה בכך, בעיקר לנוכח התגברות הטרור העממי משם. אנחנו יודעים שיהודה ושומרון נשלטות לחלוטין על ידי הרשות הפלסטינית, ברצותם הם מגבירים להבות וברצותם הם מנמיכים. אני גם רוצה להדגיש שזריקת אבנים היא טרור לכל דבר, הרי ישנה ילדה שמאושפזת במצב אנוש כתוצאה מיידוי אבנים לעבר רכב המשפחה." (אקוניס מתייחס בדבריו לאדל ביטון בת הארבע, שנפצעה באמצע חודש מארס בתאונה, שנגרמה ככל הנראה מיידוי אבנים בידי פלסטינים – מ.מ.).

אולי אנחנו צודקים אבל אנחנו לא חכמים. קפאון מדיני לא טוב גם לנו, לא עדיף להיות בצד היוזם?

"נדמה לי שאנחנו מגלים יוזמה מצוינת מעצם זה שאנחנו רוצים להיכנס למו"מ. למעשה, השאלה שלך היא 'למה אתם לא מוותרים לפלסטינים?' אני נגד התפיסה הזאת שאומרת 'תיזמו!'. זו 'מכבסת מילים' שנועדה לוויתור מראש על עמדות, רק כדי שהפלסטינים ייכנסו למו"מ. זה מה שעומד בבסיס ההשקפה של השמאל - חזרה לקווי 67', חלוקת ירושלים והחזרתם של חצי מיליון פליטים פלסטינים ליהודה ושומרון וקצת לשטח ישראל. אז בשביל מה צריך מו"מ אם הכל ידוע? מו"מ זה בשביל לשאת ולתת. להתווכח על דברים."

אקוניס, מוסיף: "לצערנו, אבו מאזן לא בא. לא יודע מה המניע שלו לא לבוא למו"מ. למה הוא לא רוצה לקיים תהליך? הוא קיים תהליך עם ממשלות קודמות, הוא קיים גם שיחות איתנו. אנחנו לא רוצים שהרשות הפלסטינית תפורק, זה לא אינטרס ישראלי, כי מה תהיה האלטרנטיבה? עלייתו של החמאס? או של הג'יהאד העולמי?''

"ברור לנו גם ", מוסיף אקוניס, ''שאבו מאזן, כמי שעומד בראש הרשות, הוא כן פרטנר.''

אז בעצם "זה לא אנחנו זה הם...". אתם, בליכוד, אומרים את זה כבר הרבה שנים...

"נכון, כי זאת המציאות. מה אפשר לעשות. לא אנחנו עזבנו את השיחות, אלא דווקא היינו הצד שרצה לקדם אותן. אפילו קיבלנו לכך חיזוק מהנשיא אובמה בביקורו. לא כל כך שמו לב לזה, אבל הוא אמר דבר מאוד דרמטי בעת מסיבת העיתונאים עם אבו מאזן ברמאללה: שהדפוס הזה, על-פיו המו"מ צריך להתחדש רק אחרי קבלת תנאים מוקדמים, לא מקובל.

"האמירה הזאת מאוד חשובה בעיניי. היא, בעצם, משדרת לצד השני שדרישתנו לחידוש המו"מ ללא תנאים מוקדמים – מוצדקת."

ובכל זאת, אם הפלסטינים יוכיחו רצינות והמו"מ יתקדם, מה יקרה בתוך הליכוד עצמו ובקואליציה עם הבית היהודי?

"אני לא צופה זעזוע פוליטי אם יתחדש המו"מ. אני לא חושב שיש מישהו מבין אלה שמרכיבים את הקואליציה שיבוא ויאמר כי הוא פורש על רקע חידוש השיחות. זה, לבדו, אינו מניע לפרוש מהקואליציה.

"בניגוד לכל הפרשנויות הגורסות כי הממשלה הזאת תקרוס אחרי שנה וחצי, אני דווקא חושב שהיא תחזיק מעמד הרבה מעבר למה שחושבים. זה נכון, גם אם המו"מ המדיני יגיע לשלבים מתקדמים.

"במידה שנגיע לשלב הסיכומים, נלך כנראה למשאל עם. זה דבר שראש הממשלה תומך בו והוא מופיע בהסכמים הקואליציוניים."

אקוניס סבור שמשאל עם הוא פיתרון מצויין. "אני", הוא אומר, "עוד לפני שמוניתי לסגן שר, הנחתי על שולחנה של הכנסת את הצעת החוק: משאל עם, לגבי הסכם מדיני עם הרשות הפלסטינית."

אקוניס מוסיף, עם זאת, כי הוא סקפטי לגבי אפשרות זו.

ובליכוד עצמו? לנתניהו יש סיעה אולטרא-ימנית שלחלק משמעותי מחבריה יחסים קרובים עם המתנחלים...

"הליכוד אינה מפלגה ימנית-קיצונית, היא בהחלט ימנית כי זה הליכוד: הזרם המרכזי של הימין הישראלי על כל רבדיו. אבל לא יקרה בליכוד כפי שקרה בזמן תוכנית התנתקות של אריאל שרון. אני לא רואה תסריט של מהלך חד-צדדי בממשלה הזאת. זה כבר ברור שההתנתקות הייתה צעד שגוי, שהביא לירי רקטות על תל אביב. לכן, משאל עם הוא הפתרון הטוב ביותר. זה יהיה משאל העם הראשון בתולדות המדינה, והעם יאמר את דברו. יש מדינות באירופה שעורכות משאלי עם בנושאים הרבה פחות דרמטיים מאשר שאלת הגבולות העתידיים."

למה לדעתך הציבור כבר לא מתעניין במו"מ עם הפלסטינים?

"כי השיח האזרחי הפך למרכזי. יש פה שיח צרכני. בכנסת הזאת מדברים על שני דברים: על חוק השוויון בנטל (לגיוס חרדים – מ.מ.), ועל תקציב המדינה שהוא, בעיקרו, חברתי כלכלי.

"הסיבה לכך היא השקט הביטחוני שנוצר בשנים האחרונות. אני, כמובן, מברך עליו. העובדה שאנשים לא פוחדים לצאת לרחובות, פינתה את המקום לשיח כלכלי-חברתי ואזרחי. באופן פרדוקסלי, זה לא תרם לליכוד בבחירות האחרונות, אולי אפילו פגע בו. אבל עדיף לאבד כמה מנדטים מאשר לחיות במציאות ביטחונית בלתי אפשרית."

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020