ישראל פולס

אולמרט מול לפיד – כי אין מקום לשניהם

p
המחבר
בקצרה
אולמרט, שהודיע על כוונתו להתמודד על ראשות הממשלה, עלול להיתקל בדרך לשם ביאיר לפיד, בנו של חברו הטוב ביותר לשעבר ובן הטיפוחים שלו עצמו, כותבת מזל מועלם.

כדאי להתייחס ברצינות להודעתו של ראש הממשלה לשעבר,  אהוד אולמרט,  כי הוא מתכוון לשוב ולהתמודד על התפקיד בבחירות הבאות. זהו תחילתו של  מהלך אסטרטגי שאמור להציבו כאלטרנטיבה שלטונית בפני הציבור הישראלי, וגם בפני העולם, כבר בחודשים הקרובים.

עיתון הארץ פרסם השבוע (24 באפריל) כי אולמרט הצהיר על כוונתו זו לפני כשבועיים, בכנס סגור בלונדון בפני אנשי עסקים יהודים, וזכה למחיאות כפיים עזות.

מאז הספיק אולמרט לשוב לישראל, והוא מצוי בתחילתה של היערכות שקטה שנועדה להחזיר אותו למרכז השיח הציבורי. זאת, לא רק כראש ממשלה לשעבר, אלא כחלופה מטעם גוש המרכז-שמאל  לבנימין נתניהו.

אולמרט אינו מתכוון לבזבז זמן, וכבר בקרוב הוא יגביר את קצב הופעותיו בתקשורת, יתבטא בסוגיות מרכזיות ועקרוניות, ויתחיל בבניית סביבה פוליטית שתתבסס על כוחות חדשים וישנים.

אולמרט משוכנע בכך שהוא המועמד הטבעי והיחיד להחליף את בנימין נתניהו בראשות הממשלה. ערב הבחירות האחרונות (22 בינואר)  הוא היה קרוב מאוד להחלטה כזו.  הוא  התלבט במשך שבועות, אך בסופו של דבר הגיע למסקנה  שאין זה הזמן המתאים. שתי סיבות הביאו לכך: משפטו, שטרם הסתיים, והעובדה שלא הצליח לרכז סביבו את כל הכוחות במרכז. ציפי לבני סירבה להצעתו לחבור אליו כמספר 2, וכך גם יאיר לפיד, בנו של מי שהיה חברו הטוב ביותר, טומי לפיד.

דברים אלה אירעו רק לפני חודשים ספורים, אך הרבה השתנה מאז:  לפיד הבן  הגיע להישג מרשים בבחירות והפך לשר אוצר. כשהוא מסתכל קדימה הוא רואה רק את כסאו של נתניהו בלשכת ראש הממשלה. הוא אף חשף את שאיפתו זו בראיון טלוויזיוני מיד לאחר הבחירות.

הדבר המעניין הוא כי ייתכן שכבר עתה נטמנים זרעיו של מאבק פוליטי סמוי, שיהפוך במהרה לגלוי,  בין שני אנשים בעלי קירבה עמוקה אחד כלפי השני. היחסים ביניהם אף הזכירו יחסי אב ובן ונודעו בחמימותם. על מידת הקרבה  העיד לפיד עצמו במספר הזדמנויות. כך למשל,  כשנשאל לדעתו על התסבוכת המשפטית שאליה נקלע אולמרט, הוא סירב להתייחס לנושא עצמו, אך אמר: "אולמרט היה החבר הכי טוב של אבא שלי, שהחזיק אותו ואת משפחתי כשאחותי נהרגה, והיה אתי לידי מיטתו בבית החולים -  זה היה מפגן החברות הכי מרשים שראיתי אי פעם."

גם אולמרט -  ועל כך יעיד כל מי שמכיר אותו - אוהב את לפיד מאוד, והיה שותף להתלבטויותיו טרם כניסתו לפוליטיקה. יחד עם עורך מעריב לשעבר אמנון דנקנר, שנפטר לפני מספר שבועות, יעצו השניים ללפיד לאורך כל הדרך. הם היו חברים קרובים של לפיד האב, ולאחר מותו הם סייעו ללפיד הבן להגיע למעמדו הנוכחי בפוליטיקה הישראלית.

גורמים ששוחחו עם אולמרט, לאחרונה, התרשמו כי הוא אינו מתייחס בשלב זה לאפשרות שיאיר לפיד ידרוש לעצמו את הנהגת גוש המרכז-שמאל, בדרך לראשות הממשלה. אולמרט, כאמור, אוהב את לפיד, אבל  עדיין רואה את עצמו כשחקן הרלוונטי היחיד על המגרש מול נתניהו.

אולמרט צריך להבין, עם זאת, שהתמונה מורכבת הרבה יותר.  בינתיים נראה שהוא מעדיף להתעלם ממנה. ראשית, מאז הבחירות האחרונות נפל דבר בישראל – הציבור, ברובו,  נלהב מהפוליטיקה החדשה והצעירה שמיוצגת על ידי לפיד ו"אחיו" מימין נפתלי בנט, מנהיג הבית היהודי. מבין שניהם, לפיד הוא הדמות הפופולארית יותר.  הוא נותר כזה  גם לאחר שנטל לעצמו את תפקיד שר האוצר, במסגרתו הוא נדרש בימים אלה לבצע תוכנית קיצוצים אכזרית שתפגע  במעמד הביניים -  אותו מעמד שהזניק אותו לצמרת הפוליטית.

הסקרים שנערכו מאז הבחירות חוזים ללפיד בין 24 ל-28 מנדטים. אם יצלח בשלום את הקדנציה כשר אוצר,  המספרים רק יעלו, והוא עשוי להגיע לבחירות הבאות, שאמורות להתקיים ב-2017, בשיא הפופולאריות. לעומתו, אולמרט – על אף  שנחשב בדיעבד לראש ממשלה טוב – אינו פופולארי. אגב, הוא עצמו הודה בכך באחד מנאומיו לאחר מלחמת לבנון השנייה - אז צנחה  התמיכה הציבורית בו לשפל חסר תקדים. "נכון, אני ראש ממשלה לא פופולארי" היו המילים שאמר בתום השנה הראשונה לכהונתו כראש ממשלה (מארס 2007).

טרם הבחירות האחרונות, לפיד חסר הניסיון נזהר מלהציג עצמו כמי שמתמודד על ראשות הממשלה. הוא נהג בחוכמה (בניגוד לשלי יחימוביץ' ולציפי לבני). עד לבחירות הבאות, לפיד כבר  יצבור ניסיון כשר אוצר וכשותף בקבינט המדיני בטחוני ויגבש הבנה בנושאים כבדי משקל. פערי הניסיון בינו לבין חברו של אביו יילכו וייסגרו, ובהתאמה – פערי הפופולאריות יילכו וייפתחו.

לפיד הוא הכוכב; אולמרט נתפש כחלק מהפוליטיקה הישנה. באופן אירוני כמעט, אולמרט, כמו שנוא נפשו בנימין נתניהו, זקוקים לכך שהפוליטיקה החדשה תתגלה כלא מנוסה וזחוחה, ותימאס גם היא על הציבור.

במילים אחרות, אולמרט זקוק לכשלונו של בן טיפוחיו לפיד כדי לחזור לזירה כמושיע.

כי אין מקום לשניהם.

 

 

 

 

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: finance minister, finance

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept