משה גפני: "בנט בגד בחרדים"

חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה מסביר למזל מועלם מדוע יאיר לפיד גרוע מאביו, ומדוע נפתלי בנט הדתי-לאומי גרוע משניהם

al-monitor .

נושאים מכוסים

coalition government, coalition, ultra-orthodox, israel, budget

מרץ 6, 2013

שני הכוכבים החדשים הזוהרים בשמי הפוליטיקה הישראלית, יאיר לפיד ונפתלי בנט, הם, לדעת ח"כ משה גפני, הדבר הגרוע ביותר שקרה לציבור החרדי בישראל מאז ומעולם. מבין שניהם, גפני מסמן דווקא את יו"ר הבית היהודי חובש הכיפה כגרוע יותר, ומאשים אותו ב"צביעות ובוגדנות" כלפי החברה החרדית.

השנים האחרונות בקואליציה היטיבו עם הציבור החרדי, אך גפני, איש יהדות התורה, יודע שימים קודרים עומדים בפתח. בתוך פחות משבועיים יאבדו הוא וחבריו בכנסת את עמדות ההשפעה בממשלה ובוועדות היוקרתיות יותר של הכנסת. כן, כן, בקרוב מאוד ייאלץ גפני להיפרד מכהונתו כיו"ר ועדת הכספים של הכנסת, תפקיד שהיווה את שיאה של הקריירה הפרלמנטרית שלו.

ספסלי האופוזיציה אינם זרים לח"כ החרדי, שגם בשנים שישב בהם ידע להיות אופוזיציונר בולט ומוערך, שנודע בחריפות לשונו, שנינותו ושפתו העשירה, המשובצת, במקרה הצורך, בסלנג חילוני. עכשיו גפני, כמו ששת חבריו לסיעת יהדות התורה, יחד עם 11 חברי הכנסת של ש"ס, מנסה להמציא את עצמו מחדש,  למפות את האוייבים הפוליטיים ולגבש סדר יום אופוזיציוני.

כמה דברים ברורים כבר עתה: יהדות התורה וש"ס יתאמו עמדות ובעיקר כעת - לקראת חקיקתו של חוק הגיוס החדש; ברור גם שהם ימררו את חייה של ממשלת נתניהו השלישית, בעיקר בנושא תקציב הקיצוצים, וילחמו באוייב החדש שלהם – נפתלי בנט, שהיה אמור להיות אח שלהם לפני שהפך ל"אחיו האובד" של לפיד. עם נתניהו הוא נזהר בינתיים, וכמו מנהיגי ש"ס מעדיף לשמור את הדלת פתוחה, כי זה לא נגמר עד שזה לא נגמר.

אם גפני וחבריו רוצים לחפש סימנים מעודדים לתרחיש כזה, אז אחד מהם יכול להיות הפרסום ביום רביעי בתקשורת לגבי הקשיים במו"מ הקואליציוני עם לפיד, שמתעקש על תיק החוץ.

בראיון לאל מוניטור מסתגל גפני לחיים החדשים, מסביר  מדוע יאיר לפיד הרבה יותר מסוכן מאביו המנוח טומי לפיד, שעמד בראש מפלגה אנטי חרדית מוצהרת (שינוי), וכמובן תוקף את בנט.

ברשימתו של לפיד יש אנשים דתיים, כמו הרב שי פירון, והוא תמיד מדבר בשבחה של היהדות. למה אתם לא מאמינים לו שהוא מעוניין לעשות דברים בהידברות?

"יאיר לפיד, הוא הרבה יותר גרוע מאבא שלו. כשמישהו אומר לך את האמת בפרצוף, אז יותר קל לך איתו, כי אתה יודע מהי עמדתו. אבל כשמגיע בנאדם ומחייך, כמו יאיר, ואומר לך 'אתה אח שלי ואני אוהב אותך', ואז תוקע לך סכין בגב - זה הרבה יותר גרוע. יאיר לפיד מעולם לא ניסה באמת להידבר איתנו בנושא גיוס החרדים, הוא לא ניסה להגיע איתנו למתווה גיוס. חוץ מזה שאני יודע בוודאות שאנשיו  אמרו לאנשי ראש הממשלה שהם לא מוכנים לשבת עם החרדים."

גפני מוסיף: "אבא של יאיר לפיד אמר לכולם בפרצוף שהוא לא יישב עם ש"ס, שזה היה מכוער בפני עצמו. אני אמרתי לו אז שזו גזענות, כי הוא כן מעוניין לשבת עם חרדים אשכנזים, ולכן אנחנו לא נשב איתם, והלכנו לאופוזיציה."

אז תשבו גם עכשיו קצת באופוזיציה. זה לא אסון כל כך גדול

"זו תהיה ממשלה לזמן קצר. הכל יתפרק, כי אין פה חיבור אמיתי, זה הכל מלאכותי, ורק נגד החרדים - זה דבר שלא יחזיק מעמד. אנחנו הולכים לתקופה של הכרעות קשות בתחום הכלכלי והמדיני, תכף מגיע לפה אובמה, ואי אפשר להתעלם ממה שקורה סביבנו. אז אני שואל עכשיו: מה יהיה בקואליציה? מה יגיד עופר שלח? מה תגיד ציפי לבני? ומה תעשה אורית סטרוק, ואיפה נפתלי בנט בכל הסיפור? כל זה פשוט לא מתחבר. אין כיוון אחד ואין יעד שאנשים מתכוונים להגיע אליו.''

ממתי אתם כל כך בעד תהליך מדיני?

''כבר הוכחנו זאת בעבר, שאנחנו בעד מו"מ מדיני ואיתנו אפשר לקדם זאת. אנחנו נגד צעדים לא אחראיים, אבל אנחנו בהחלט בעד תהליך מדיני. אנחנו בעניין הזה יציבים. לא קיצוניים. החרדים מאפשרים לנתניהו יציבות.''

נראה כי לנתניהו יהיה קל להעביר תקציב של גזרות כלכליות בלעדיכם...

"הוא הולך אל הלא נודע עם בנט ולפיד. אף אחד לא יודע מהן עמדותיהם בנושאים האלה. בנט הרי חי על פי כותרות הבוקר. אני מכיר את זה, ויודע איך הוא מתנהל. אז מה יקרה כשיתחילו לקצץ? מה בנט יעשה?''

גפני שואל – ומיד עונה: "הוא לא מורגל בזה. אבל יהיה כאן מצב שבו יצטרכו לקבל החלטות קשות, והתקשורת תבקר אותו. כיו"ר ועדת הכספים העברתי שני תקציבים דו שנתיים, למרות שלא אהבתי את זה, אבל הצלחתי להוציא מהתקציבים את הסעיפים של הפגיעה הדרמטית בקצבאות, ואני מאוד מוטרד ממה שהולך לקרות. אף אחד לא יודע מה יהיה כאן. אני לא יודע מה נפתלי בנט רוצה.

"ומה בכלל החיבור בין לפיד לבנט? הם ימין או שמאל כלכלי? הם בעד מעמד הביניים או נגדו? הם בעד או נגד הטייקונים?"

לפחות לגבי הטייקונים - לפיד ובנט הצהירו שיפעלו נגד... הם מדברים אל מעמד הביניים ומתכוונים לחוקק יחד את חוק הריכוזיות...

"זה מה שהם אומרים, שניהם, אבל עושים דבר אחר לחלוטין. אתן לך דוגמה מבנט. נפגשתי איתו פעם אחת בנוכחות אורי אריאל. בנט היה מאוד לבבי, ואמר לי שהוא בעד שמירה על עולם התורה וקירוב בין הדתיים הלאומיים לחרדים, אבל דקה אחרי הוא עשה בדיוק ההפך. האיש הזה עומד ליצור קרע שלא היה כמותו בין הציונות הדתית לציבור החרדי. מה שהוא עשה בשנייה אחת לא עשו כאן במשך שנים.

"בנט חבר לאנשי השמאל, כי לפיד הוא שמאל, אז מה זו הצביעות הזאת? שיגידו שהם נגד חרדים, שהם רוצים לגייס חרדים, וזהו. למה הם לא אומרים שהם רוצים לגייס גם ערבים? למה נטפלו אל החרדים?"

בעניין הזה, אני חושבת שאתם יכולים לבוא בטענות רק לעצמכם. הייתה לכם הזדמנות בממשלה היוצאת לחוקק חוק גיוס בהסכמה, ודחיתם את הקץ. יכולתם להיות אחרי כל זה ובתנאים הרבה יותר טובים. עכשיו, מהאופוזיציה, אין לכם שליטה על כלום...

"זה נכון ואני מצטער על כך. בקואליציה הקודמת יכולנו להסדיר את החוק גם עם ליברמן, נעשו כמה טעויות –אבל זה כבר לא משנה."

במי תילחמו מהאופוזיציה?

"מבחינתנו, להיות באופוזיציה זה לא דבר רע. אנחנו נילחם בבנט, ונראה איך נציג המתנחלים והציונות הדתית פועל נגד הציבור הדתי-חרדי. נבדוק בשבע עיניים כל דבר שיעשו נגד עולם התורה והחינוך התורני. נתאם עמדות עם ש"ס ולא נשב בחיבוק ידיים, כי אנחנו מייצגים ציבור. נראה כמה כסף עולה לשמור על התנחלות מבודדת אחת ועל חשבון מי זה בא. אני אוהב את המתנחלים, אבל אם מי שמייצג אותם הולך לפגוע בתקציבי הישיבות, אז נשים הכל על השולחן: את כל המיליארדים שהולכים להתנחלויות המבודדות. יחד עם ש"ס ועם שלי יחימוביץ', נהיה אופוזיציה מצויינת שאזרחי מדינת ישראל מכל השכבות ומכל החוגים ייהנו מאוד ממנה.''

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
האם ליברמן יצליח להמציא את עצמו מחדש?
קסניה סבטלובה | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
ימות המשיח: נתניהו מתחנף למצביעים הערבים
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | פבר 28, 2020
ממשלה צרה איננה ברירת מחדל רעה
יוסי ביילין | הבחירות בישראל | פבר 24, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020