כך הפך נתניהו את בנט לאיש החזק בממשלה

למרות שיאיר לפיד עומד בראש המפלגה השנייה בגודלה בישראל, נפתלי בנט מוכיח שדווקא הגמיש יותר הוא החזק יותר כותבת מזל מועלם.

al-monitor .

נושאים מכוסים

coalition, israel, habayit hayehudi

מרץ 15, 2013

בנימין נתניהו עשה הכול, לאורך המו"מ הקואליציוני שהושלם השבוע, כדי למנוע מנפתלי בנט דריסת רגל בממשלתו החדשה. לא רק שנכשל בכך, אלא הפך במו ידיו את יו"ר הבית היהודי לאיש החזק ביותר בה: כעת ביכולתו של בנט לקצוב את ימיה של הממשלה ולמעשה, לשלוט בגורלו  הפוליטי של נתניהו עצמו.

אף שיאיר לפיד הוא זה שעומד בראש המפלגה השנייה בגודלה בישראל, יכולת התמרון של בנט גדולה יותר.  הסיבה לכך פשוטה: הוא בעל גמישות רבה יותר. אם רק יחשוק בכך, יש לו את היכולת להפר את הברית המפוארת שכרת עם לפיד, ולאפשר לנתניהו לממש את חלומו להחזיר אל חיקו את החרדים "בניו האובדים". מהלך כזה יוביל לפרישתה  האוטומטית של יש עתיד מהממשלה.

ללפיד אין מרחב גמישות דומה. הוא כבול בידי החלטה אסטרטגית גורפת ששוללת ישיבה עם החרדים בממשלה אחת, ולכן תלוי לחלוטין בבנט.

עוד לפני השבעתה, בנט כבר קיבע את מעמדו כציר המרכזי סביבו נעה ממשלת נתניהו השלישית. הוא זה שחילץ את המו"מ הקואליציוני ממשבר תיק החינוך – לפיד איים כי יישב באופוזיציה אם תיק זה לא יינתן לו - ובכך איפשר לבני הזוג נתניהו להמשיך ולהתגורר בבית רחוב בלפור בירושלים (מעונו של ראש הממשלה). פשוטו כמשמעו.

בנט הדגים את גמישותו גם כשריסק את "תיאוריית הגושים" (בין ימין לשמאל), כשהוכיח שבכל הנוגע לסוגיית "השוויון בנטל" (גיוסם של חרדים לצה"ל" הוא לא שייך לימין, ובכך טרף את הקלפים.

בגיל 41 בנט מתחיל קריירה פוליטית ציבורית כשהוא מצויד בנכסים עצומים שאמורים לסייע לו לממש את הרפורמות הכלכליות והחברתיות עליהן הצהיר בקמפיין הבחירות שלו.

כשר התמ"ת (תעשייה, מסחר ותעסוקה), וכמי שישלוט בוועדת הכספים ובמשרד הדתות,  יש לו את כל התנאים לממש לפחות חלק מהתוכניות שלו. העובדה  ש"אחיו", יאיר לפיד, מחזיק במשרד האוצר רק מחזקת את יכולתו לכפות מהלכים גדולים על נתניהו.

בניגוד לציפייה הסטראוטיפית מאדם החובש כיפה סרוגה ומחזיק בהשקפות מדיניות ימניות, בנט אינו מתכוון להשקיע מזמנו כ"לוביסט" של המתנחלים בכנסת. בראש סדר העדיפויות שלו מונחות רפורמות השיוויון בנטל, משבר הדיור וחוק הריכוזיות (שנועד לצמצם את השליטה של חברות גדולות במשק ולהגביר תחרותיות).

בנט גם הצליח לשכנע את לפיד, כבר לפני מספר שבועות, לאמץ את המתווה שלו לשוויון בנטל, שמתבסס על "תוכנית פלסנר" לגיוס החרדים לצה"ל והסנקציות שיושתו על המשתמטים. וכמה מביך הדבר מבחינת נתניהו. הרי זהו בדיוק המתווה שהוא עצמו טירפד רק לפני מספר חודשים, כשהונח על שולחנו. נתניהו נאבק על שימור הברית עם החרדים, ובכך הוביל לפרישתו מהממשלה של שאול מופז, שחבר אליו בראש "קדימה הגדולה" רק לשם קידום אותו מתווה.  

נתניהו פספס הזדמנות לחולל שינוי הסטורי. כעת, בצוק העיתים, כשבנט ולפיד הגיעו אליו עם דרישה מקדמית לאמץ את המתווה הזה, הוא נכנע להם בלי קרב ונפרד מהחרדים.

תחת לחץ הברית הכוחנית של "הצעירים והאמיצים", נתניהו הפך לפגיע ולחיץ, ובעיקר נתון לחסדיו של בנט. את תכונות האופי של נתניהו המתעצמות במצבי משבר, יו"ר הבית היהודי הכיר מקרוב ושיחק בהם בערמומיות. הוא ידע בביטחון מוחלט שנתניהו לא ייטול סיכון ויציב בפניהם אולטימטום - כפי שבוודאי היה נוהג  בסיטואציה דומה ראש הממשלה לשעבר שרון. הוא ראה איך כל הספינים שיצאו מלשכת ראש הממשלה מתרסקים עוד לפני ההמראה, והבין שנתניהו כבר מזמן איבד שליטה על התהליך.

מקורב לבנט אישר את הדברים ואמר: "נפתלי מכיר את החולשות של ביבי, אבל גם הוא לא האמין כמה מהר הוא התקפל. מסיבות טקטיות הוא לא רצה 'להרוג אותו' ממש, כי הוא מבין שבסוף הוא צריך לעבוד מולו". אגב, זה גם מה שעמד מאחורי הוויתור של הצמד בנט-לפיד על תואר סגני ראש הממשלה. נתניהו עצמו התקשר אליהם ביום שישי בבוקר וביקש מהם לוותר על תארים אלה והם,  ב"אבירות מנצחים", החליטו להיענות לבקשה.

בנט, בתחכום ובביטחון עצמי, הוביל את לפיד ואת נתניהו לפשרה שסללה את הדרך להקמת הממשלה. במסע דילוגים לילי, בין ביתו של לפיד בתל אביב ללשכת נתניהו בירושלים, הצליח בנט לפתור את משבר תיק החינוך שאיים לפוצץ את ההסכם הקואליציוני. הוא תמך בדרישתו הבלתי מתפשרת של לפיד לתיק החינוך, אך גם סימן לו את גבולות הגזרה,  ואגב כך קיבע את מעמדו כאיש  שישלוט בגובה הלהבות שעוד יידלקו בממשלה החדשה - ברצותו יחולל אותן וברצותו יכבה אותן.

כמה אירוניה גלומה בסיטואציה הזאת: דווקא האיש השנוא ביותר בשנים האחרונות על נתניהו ועל אשתו, שרה,  היה זה שחילץ אותו מתסבוכת פוליטית, שעשויה היתה להסתיים באובדן שלטונו, ואיפשר לו להגיע לבית הנשיא ולהכריז על הקמת הממשלה.

הרבה אויבים וסכסוכים צברו בני הזוג נתניהו במהלך הקריירה הפוליטית של ביבי,  אבל הסכסוך עם בנט הוא הקשה מכולם. שרה נתניהו רואה בראש מטהו לשעבר של בעלה  איש שפעל להכפישה בהדלפות לתקשורת, ולאחריהן עזב בטריקת דלת את לשכתו. חמור מכך: במהלך מערכת הבחירות לא ניסה בנט לשקם את היחסים ביניהם או להתנצל. הוא אף הוסיף חטא על פשע והתלוצץ על חשבונה בתוכניות אירוח בשתי הזדמנויות לפחות.

נתניהו וסביבתו הקרובה ביותר נהגו לתאר את בנט כ"תקלה", כ"ראש מטה לא מוצלח" וכ"בעל אופי בעייתי", "מגלומן ובוגדני". אבל מול האופציה לאבד את השלטון, נאחז  בו נתניהו בימים האחרונים בכל הכוח. מעידים על כך בשלושת ימי המשבר הקואליציוני, שבמהלכן שוחח עמו בטלפון ונפגש עמו בתדירות גבוהה.

בנט סיפק את הסחורה לנתניהו, אך גם היווה גלגל הצלה עבור לפיד, וחילץ אותו מהאולטימטום הנוקשה שהציב: "תיק החינוך, או הליכה לאופוזיציה". 

התוצאה לנגד עינינו. נתניהו, שרק לפני שנה הוכתר כ" קינג ביבי ",  נשלט כעת בידי שני צעירים לא מנוסים, אך פופולאריים ממנו. גרוע מכך: הוא עצמו העניק לאחד מהם, שהוא גם אויבו הגדול לשעבר, את השליטה בגורלו הפוליטי.

 

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

השרץ שהכשיר נתניהו מונע רשימה ימנית אחת גדולה
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | ינו 14, 2020
הבית היהודי הפך לבית הגזעני
שלומי אלדר | | דצמ 26, 2019
הרחוב הערבי הצליח לכפות את דעתו על הנהגת הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | אוק 24, 2019
כוחה של ברית האינטרסים בין נתניהו לחרדים
מזל מועלם | הבחירות בישראל | ספט 25, 2019
ליברמן מעצב מחדש את המערכת הפוליטית
מזל מועלם | הבחירות בישראל | ספט 20, 2019

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020