חשש בישראל: קוריאה תהפוך לספקית נשק גרעיני באיזור

הפיצוץ הגרעיני שביצעה צפון קוריאה, כותב אלון בן דוד, הוא מהלך שיווקי אל מול איראן ולקוחות פוטנציאליים אחרים באיזור, כאשר המסר הוא: בשביל מה לפתח, אם אפשר לקנות.

al-monitor .

נושאים מכוסים

nuclear, israel, iran, international atomic energy agency

פבר 19, 2013

הניסוי המוצלח של פצצת אטום מבוססת אורניום בצפון קוריאה מעורר דאגה רבה בישראל. הניסוי נתפס בעיקר כמהלך שיווקי של צפון קוריאה אל מול איראן ולקוחות פוטנציאלים אחרים באזור, שעשויים להתעניין ברכישת נשק גרעיני מן המוכן. החשש הוא שצפון קוריאה, שכבר שנים מספקת טכנולוגיית טילים למדינות במזרח התיכון, תיהפך לספקית של טכנולוגיה ונשק גרעיניים. לא ברור מה היתה מידת המעורבות האיראנית בניסוי, אבל ההערכה היא שבזמן הקרוב צפוי ניסוי גרעיני נוסף.

הדיו של הפיצוץ הגרעיני שביצעה צפון קוריאה נבלעו בפרשיות הריגול שהעסיקו לאחרונה את דעת הקהל הישראלית. אולם בקרב מי שעוסקים במעקב אחרי תפוצת טכנולוגיה גרעינית בעולם, הפיצוץ הזה היה ציון דרך מדאיג. אחרי שני נסיונות מוצלחים פחות בפיצוץ מתקן גרעיני מבוסס פלוטוניום, שהופק מכור הגרפיט ביונגביון, הצליחה קוריאה לבצע פיצוץ של מתקן גרעיני מבוסס אורניום, שהועשר במפעל שנחשף לפני קצת יותר משנה. בישראל חושדים שאיראן, עם מתקני ההעשרה שלה בנתנז ובפורדו, מנסה גם היא להשיג יכולת לבנות פצצה מסוג דומה.

אף שהיקף הפיצוץ היה קטן יחסית (פחות ממחצית העוצמה של הפצצה שהוטלה על הירושימה), ועל אף שעל פי כל הסימנים מדובר במתקן גרעיני קטן יחסית,  הפיצוץ מהווה צעד חשוב לקראת יכולת צפון קוריאנית לייצר ראש נפץ גרעיני שיורכב על גבי טיל בליסטי. כמו בניסויים קודמים, גם הפעם, על פי חלק מהדיווחים, נכחו מומחים איראנים באתר הניסויים בפונגיה-רי. המדידות הסיסמוגרפיות הוכיחו כי בניגוד לשני הניסויים הקודמים שביצעה צפון קוריאה, המתקן הפעם פעל ביעילות, והניב את מלוא העוצמה הרצויה.

בעוד שרוב העולם עסוק היה בפיענוח של משמעות האיתות המדיני ששיגרה צפון קוריאה לשכנותיה ולארצות הברית, בעיניים מזרח תיכוניות הניסוי הזה נראה כמו אקט פירסומי, שכוון בעיקר ללקוחות הפוטנציאליים, ובראשם איראן. כבר יותר מעשור שאיראן מתאמצת לתכנן ראש נפץ גרעיני שיוכל להיות מותקן על טילי השיהאב והעשורה שלה. בניסוי הזה אותתו הצפון קוריאנים לאיראן: מדוע להתאמץ ולפתח לבד ראש נפץ, כשכל ניסוי בהדק נויטרונים מצולם ומפוקח ע"י המערב, כאשר ניתן לרכוש ראש קרבי מן המוכן מצפון קוריאה. בניסוי הזה הם גם הוכיחו שזה עובד.

כבר שנים שצפון קוריאה מהווה ספק עיקרי של טכנולוגיית טילים בליסטיים למזרח התיכון, בעיקר לאיראן ולסוריה. טילי הנו-דונג הצפון קוריאנים הועתקו בהצלחה ע"י המהנדסים האיראנים שתכננו את השיהאב 3 האיראני ואת הסקאד D הסורי. בשאר אל-אסד הגדיל לעשות, ורכש כור גרעיני שלם מהקוריאנים, העתק מושלם של הכור ביונגביון שנבנה בדיר א-זור ונהרס בתקיפת חיל האוויר הישראלי על פי מקורות זרים. קשריה הטובים של פיונגיאנג עם קהיר הביאו גם בעבר לפריסה של טייסת מטוסי קרב קוריאנית להגנה על מצרים.

עכשיו, חוששים בישראל, מתכווננים הקוריאנים ללכת בדרכו של עבד-אל-קאדר חאן הפקיסטני, ולהפוך לספק של חומר וטכנולוגיה גרעינית לכל המרבה במחיר. הדיקטטורה הקוריאנית כבר הוכיחה בעבר שאין לה מעצורים בכל הנוגע לתפוצה של טכנולוגיות אסורות. לנוכח המצוקה הכלכלית הגוברת של צפון קוריאה, תפוצה של טכנולוגיית גרעין עשויה להתברר כעסק רווחי במיוחד.

מדוע להעשיר אוראניום במתקנים בנתנז ובפורדו, כאשר פקחים ומצלמות של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מודדים כל גרם שמופק בתהליך? מדוע לנסות ולהסתיר ניסויים ליצור ראש נפץ גרעיני, כשאפשר לרכוש כזה מן המוכן? צפון קוריאה מציעה מסלול מפתה ונטול סיכונים לאיראנים, שעד כה שמחו ללמוד מהקוריאנים, אבל התעקשו לפתח יכולת עצמאית.

ולא רק להם – גם מצרים, שמאבדת את מעמדה כמדינה הערבית הדומיננטית, אינה אדישה להתפתחויות. השאיפות הגרעיניות של מצרים נחשפו בעבר בביקורות של פקחי סבא"א שגילו פעילות וניסויים שלא דווחו בכור המצרי באינשאס. המצרים, שחשים שהם מאבדים את הדומיננטיות האזורית שהיתה מנת חלקם בשישים השנים האחרונות, אינם שווי נפש אל מול המאמץ של איראן לפתח את הפצצה השיעית, וישאפו לרכוש לה משקל נגד. ההערכה היא שגם טורקיה, שלא מסתירה את שאיפותיה להנהיג את העולם המוסלמי, תשאף לפצצה סונית כמשקל נגד לפצצה האיראנית.

אבל יותר מכל דבר, הניסוי הצפון קוריאני שולח מסר מהדהד לעולם כולו: מי שכבר רכש יכולת גרעינית יכול לצפצף על כל העולם. אף אחד לא מעז להתעסק עם מי שבמחסן שלו כבר חונות פצצה או שתיים.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020