יצחק הרצוג: צריך לחתור להסדר ביניים

"אם הרשות הפלסטינית תקרוס, כולנו נצטער על כך", אומר ח"כ יצחק הרצוג, מספר 2 במפלגת העבודה, בראיון למזל מועלם.

al-monitor .

נושאים מכוסים

palestinian, israel, economic collapse, economic

פבר 14, 2013

יו"ר סיעת העבודה בכנסת, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, מודאג. בשבוע שעבר הוא נסע לרמאללה לפגישה עם ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד. הרצוג הגיע אל לשכתו של פיאד כשהוא מלווה בשיירת שוטרים פלסטינים, ישב עמו למעלה משעה, וחזר בתחושה שאם לא יחודש המו"מ עם הפלסטינים בעתיד הקרוב מאוד - כל הצדדים יצטערו על כך.

בראיון לאל מוניטור הוא מספר על הפגישה עם פיאד, ומבטיח שגם מהאופוזיציה מפלגת העבודה תתמוך בכל מהלך מדיני. הרצוג מצטרף לקולות ההולכים וגוברים במערכת הפוליטית, כדוגמת אלה של אביגדור ליברמן (שכנראה מתואם עם בנימין נתניהו) ושאול מופז, המאמינים כי בזמן הקרוב יהיה קשה מאוד להגיע להסכם קבע עם הפלסטינים ולכן יש לחתור להסכם ביניים.

נפגשת בשבוע שעבר עם סלאם פיאד, וחזרת מאוד מוטרד..

"הייתי המדינאי הישראלי הראשון שהגיע לרמאללה אחרי הבחירות. הייתה בינינו שיחה מאוד מעמיקה. הרבה זמן דיברנו על פגישה. אנחנו מכירים הרבה זמן. במהלך הבחירות זה היה פחות נוח. אני מניח שהוא רצה להחליף דעות ולהישמע בנושא אחד מהותי שבא לפני כל דיבור על תהליך מדיני: קריסתה של הרשות הפלסטינית. הוא אמר לי, באופן ברור וחד-משמעי, ש'אם נמשיך להיות תלויים, כל חודש מחדש, בהחלטה של ראש ממשלת ישראל לשחרר לנו את כספי המיסים - נקרוס. כי יש לנו אחריות על שטח ועל אנשים ואי אפשר לבנות את זה מהיד לפה, יש שם מחנק תקציבי משמעותי והמערכות קורסות'".

הרצוג מוסיף: "אני אומר לכולם - קריסה של הרשות תהיה קטסטרופה לא רק לרשות, אלא גם לישראלים ולכל מחנה השלום. נכון שהעיכוב בתשלומים נבע בראש ובראשונה מהמהלך החד-צדדי של הפלסטינים באו"ם, אבל בסופו של דבר ישראל צריכה לעשות את השיקול הקר של האינטרס שלה-עצמה להמשיך על פי הסכם פריז, להעביר את הכספים לרשות. זאת הסוגייה הבוערת, עוד לפני התהליך המדיני''.

סאלם פיאד ביקש ממך להעביר איזשהו מסר?

''בוודאי. זה היה אחד מהם - להתריע מפני קריסת הרשות. זה היה קודם כל מסר ציבורי, וגם העברתי למי שצריך את המידע הנדרש. אבל הסיפור הוא לא אני מול ראש הממשלה. העניין הוא המיידיות, כלומר אם אתה מביא את הנשיא אובמה ומדבר על תהליך, איזה תהליך נכון שיתקיים כרגע''.

איזה תהליך?

"הייתי אומר שהאיתות המרכזי ששמענו בימים האחרונים מסביבת נתניהו זה חתירה להסדר ביניים''.

"אי אפשר לרקוד טנגו לבד. צריך לעשות מאמץ להיכנס עם הפלסטינים לחדר ולנהל מו"מ. צריך להבין מה אפשרי ומה לא. הבעיה היא שכיום יש נתק מסוכן. אני באמת רואה את ביקורו של אובמה כנקודה שתאפשר לשני הצדדים להיכנס לתהליך של הידברות. לא תהיה שום ברירה אחרת. זה בלתי נמנע, זה חיוני וזה מה שמצופה מאיתנו מבחינה בינלאומית. אני חושב שאם נכין את הביקור הזה כמו שצריך, תוצאתו עשויה להיות הכנסתם של שני הצדדים לסיבוב נוסף של מו"מ''.

ישבת בממשלת נתניהו השניה שלא קידמה את התהליך המדיני, ואף איימת לפרוש בשל כך. עכשיו זה אותו נתניהו.

"כחלק מהנסיבות שנוצרו בבחירות הוא ייאלץ לעשות מהלכים מדיניים - כי אין לו ברירה. לא בגלל שנתניהו רוצה - הוא מבין שאין לו ברירה. ולכן הוא חזר השבוע בוועידת הנשיאים במפגש עם יהדות ארה"ב על מחויבותו לנאום בר אילן, שזו אמירה בעלת משמעות. במהלך הבחירות לא שמענו שום דבר שמתקרב לכך, ראינו רק התעלמות ובריחה והיעדר מצע של הליכוד בנושא.

אני חושב שגם לקראת ביקור אובמה, ובשל העובדה שבסופו של יום זה יהיה בלתי נמנע לחזור למו"מ - זה יהיה רכיב משמעותי בסדר היום של ממשלת נתניהו השלישית''.

ונתניהו יכול?

"האמת היא שזה לא תלוי רק בביבי. השאלה היא האם גם אבו מאזן יסכים, כי ביבי אומר: 'בלי תנאים מוקדמים', ואבו מאזן מנהל במקביל מו"מ עם החמאס. כלומר צריך למצוא את הנוסחה הגואלת - וזה אפשרי - ליצור פלטפורמה משותפת לתהליך. צריך לחתור לתהליך שאבן היסוד בו תהיה בשלב הראשון הסדר ביניים. למרות שלהערכתי הפלסטינים לא יהיו מוכנים למהלך שמשאיר את הדברים פתוחים בלי תוצאה, והישראלים מצידם הם מלאי חרדות לגבי היכולת להגיע עם הפלסטינים להסכם של סופיות הסכסוך. לכן המהלך האמיתי שאני רואה לנגד עיני הוא משהו שכבר הצעתי לפני שנה וחצי. תמיכה ישראלית בהחלטת האו"ם בהכרה במדינה פלסטינית וגיבוי בינלאומי, שבתוכה יש קביעה על שני דברים: הגבולות ובית הדין בהאג. הגבולות במדינה הפלסטינית יקבעו אך ורק במו"מ, דבר שמשמר את העקרון של מו"מ בין שני הצדדים ולא נותן למהלך חד צדדי להיות המהלך המכונן. זה גם יוריד את המתח בכל הקשור לסנקציות הישראליות. והמנעות פלסטינית מנקיטת צעדים נגד ישראל בבית הדין בהאג''.

מדוע שהפלסטינים יסכימו להסדר ביניים? הם הרי חוששים שיהפוך להסדר הקבע.

''הפלסטינים בסכנת קריסה. הם בלחץ, ולכן הם היו רוצים לנוע קדימה. לראות תזוזה. גם אבו מאזן לא בנוי כרגע לקבל החלטה גורלית כמו ויתור על זכות השיבה או סוגיית ירושלים. יכול להיות שיש כאן איזשהו תהליך שנע אל יעד ריאלי שלא גורם לאף אחד מהצדדים להרגיש שוויתר על החזון שלו בדבר הסכם הקבע הסופי''.

רגע, ויש סיכוי שתשבו בממשלת נתניהו-ליברמן בשם אותו תהליך?

"הסיכוי לכך הוא נמוך ביותר".

אז תתמכו מהאופוזיציה?

"נעניק תמיכה מדינית לכל תהליך. אין שאלה בכלל''.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

ישראל קוראת לעולם להציל את עזה - וממשיכה לחנוק אותה
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | ינו 22, 2018
מדוע הסעירה הכיפה של ג'ייסון גרינבלט את ישראל?
מרדכי גולדמן | | מרץ 24, 2017
אחרון הנפילים של מדינת ישראל
בן כספית | | ספט 14, 2016
תרומת השרה רגב לקמפיין הפשיסטי של האמנים השתולים
מזל מועלם | | ינו 28, 2016
ארדואן אומר שהלוחמים הכורדים 'יחוסלו'
סיכום שבועי | | דצמ 20, 2015

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020