רגע האמת של אביגדור ליברמן

ביום ראשון ייפתח משפטו של השר ליברמן, שנאשם במרמה והפרת אמונים. אם בסופו יזוכה, כותב בן כספית, הוא יהפוך ל"דרייפוס הישראלי"; אם יורשע ויוטל עליו קלון, הוא יתפוגג לעולם העסקים.

al-monitor .

נושאים מכוסים

yair lapid, trial, knesset, israel, elections, avigdor liberman

פבר 12, 2013

ביום ראשון הקרוב ייפתח בבית משפט השלום בירושלים משפט שיכול לסיים עידן בפוליטיקה הישראלית. שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, יתייצב בפני הרכב מורחב של 3 שופטים שיקבע את גורלו הפוליטי. זיכוי, וליברמן יהפוך לדרייפוס הישראלי שנרדף 15 שנה על ידי רשויות החוק עד שהוכחה חפותו. זה יהיה מנוף רב עוצמה שיסייע לליברמן להגשים את שאיפתו ולטפס את הקומה הנוספת, האחרונה, בדרכו לצמרת. הרשעה עם קלון, וליברמן יתפוגג לעולם העסקים, לקול אנחת הרווחה של רבים מאוד במגרש הפוליטי הישראלי, וגם בעולם.

שר החוץ לשעבר מפגין בטחון עצמי. עורכי הדין שלו, בניתוחים ומשחקי מלחמה שערכו אתו סביב המשפט הצפוי, מדברים על "מאה אחוז זיכוי", לא פחות. נדמה לי שבמציאות, המצב מורכב בהרבה. לבתי משפט בישראל, ובכלל, יש תכונה מוזרה: אתה יודע איך אתה נכנס, אתה לא יודע איך תצא. רשימת עדי התביעה נגד ליברמן ארוכה ומסועפת, רובם בכירים בעבר או בהווה במשרד החוץ, חלק מהם יכולים, בהבל פיהם, לסבך את הבוס שלהם לשעבר, ולהפוך את הזוטה המשפטית השולית הזו לכאב ראש כרוני. אני מקווה בשביל ליברמן שהוא מודע לאפשרות הזאת, ולא שבוי בחפותו. האנרגיה שלו, הקשב ולוח הזמנים, כפופים בשבועות האחרונים למשפט הצפוי, ואליו בלבד. הוא אמנם מתבטא ופועל במישור הפוליטי במאמצים להרכיב קואליציה, אבל כל מי שמצוי בסוד העניינים יודע שזה לא ממש חשוב לו כרגע. גורלו האישי על כף המאזניים.

מה אפשר כבר להגיד בביטחון? שליברמן לא יהיה במעמד השבעת ממשלת נתניהו השלישית, שתערך מתישהו באמצע חודש מארס (אם לא תהיה הפתעה מסמרת שיער שתאלץ את ישראל ללכת לבחירות חוזרות). המשפט עצמו לא אמור להיות מסובך מדי, אבל ההערכה היא כי יידרשו כמה חודשים כדי לסיימו, ואחר-כך ייקח בית המשפט את הזמן שלו עד לפרסום ההחלטה. בזמן הזה יהיה ליברמן, כנראה, יו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת. הועדה הזו הפכה בשנים האחרונות למקום מפלט לאנשים עם קלון, או גנרלים בהמתנה, כמו צחי הנגבי ושאול מופז. ליברמן צפוי ליהנות מכמות החומר הסודי שייחשף אליה בחודשי ההמתנה הללו, מה שיסייע לו גם להפיג את המתח. פורומים חשאיים של הועדה הזו עוקבים ומפקחים גם על הפעילות בנוגע להתגרענותה של איראן, מה שיעזור לליברמן לחזור לפרופורציות.

את ההחלטה צפוי בית המשפט לקבל, אם לא יחול מפנה בלתי צפוי בעלילה, בתחילת הקיץ הקרוב. אם יורשע ויוטל עליו קלון, צפוי ליברמן לערער על ההחלטה, אבל במקביל לפרוש. בשיחות סגורות שהוא מקיים עם מקורבים בשבועות האחרונים מצהיר שר החוץ לשעבר שהרשעה תביא לקץ הקריירה הפוליטית שלו. למרות שהוא איש צעיר יחסית, ליברמן שונה מידידיו צחי הנגבי ואריה דרעי, הנגועים בחיידק הפוליטי כבמחלה סופנית. דרעי חזר אחרי שנים ארוכות במדבר הקלון, הנגבי התפתל ומצא דרך לחזור מהר יותר. העיקר להיות שם, על הגלגל הפוליטי הישראלי. אצל ליברמן המוטיבציות אחרות. הוא כבר היה בעולם העסקים, ונהנה מכל רגע. לליברמן הפרעות קשב, חלק ניכר מלוח הזמנים הנכפה עליו כפוליטיקאי בכיר משעמם אותו עד מוות. מעטות ישיבות הקבינט בהן הוא נראה יושב מההתחלה ועד הסוף. הוא ממצה עניין אחרי חצי שעה, מקסימום 45 דקות, וממשיך הלאה. בעסקים הוא טוב, קשריו מסועפים, הוא חובב חיים טובים, טיסות, יין משובח ובילויים, האבל שלו על עזיבת העולם הפוליטי יהיה קצר ומצומצם. הרשעה של ליברמן, ובעקבותיה דחיית ערעור, פירושם סוף הקריירה הפוליטית. אני לא רואה אותו חוזר בעוד 7 שנים, בגיל 60, אחרי שנשכח ואיבד את המגע והקסם.

בינתיים, הוא מצהיר שלא יוותר על תיק החוץ, ושבנימין נתניהו יחזיק בו עד אחרי המשפט, כפיקדון עבורו. את ההצהרה הזו צריך לקבל בספקנות. לפני הבחירות הייתה לליברמן תכנית: דווקא כן לוותר על תיק החוץ, לקחת את תיק האוצר, ולשלוט גם בתיקי השיכון והפנים (למפלגתו), כדי להביא לסוף משבר הדיור בישראל. בינתיים הוגש כתב האישום, והתכנית השתנתה. בהחלט יכול להיות שההצהרה על הדבקות בתיק החוץ נועדה לצרכי מיקוח פוליטי. שיאיר לפיד, הלוטש עיניים לתיק הנעים הזה, ירגיש שהשיג הישג גדול כשהצליח לנתק אותו מליברמן. איווט ידוע בכישורי הפוקר המשובחים שלו, ולא אתפלא אם בסוף לפיד כן יקבל את החוץ, וליברמן ישים עצמו כמי שויתר למען העם, המדינה והקואליציה.

אם יזוכה, או יורשע ללא קלון באופן שיאפשר לו לחזור לחיים הפוליטיים, אז אנו צפויים לחזות בליברמן טורבו. חדש, נמרץ, בלי משקולת החשדות הפליליים על גבו, יסמן ליברמן מספר רב של מטרות: המשך החתירה לקראת תואר מנהיג הימין בישראל, שינוי שיטת הממשל בישראל וניסיון לייצב את המצב המדיני. איך מייצבים את המצב המדיני? בשיחות סגורות מדבר ליברמן באחרונה על מושג חדש מבחינתו: אין סיכוי להסדר קבע בשנים הקרובות, הוא אומר, ולכן צריך להתמקד בהשגת הסדר ביניים לטווח ארוך. אני לא זוכר את ליברמן מדבר על הסכם ביניים בעבר. מעניין לאיזה הסכם ביניים הוא מתכוון. אם יש בקלפים של ליברמן הכרה במדינה פלסטינית בגבולות זמניים, בסגנון תכנית מופז, יכול להיות שזה יהיה הסיפור המדיני הלוהט הבא באזור. גם האמריקאים כבר מבינים שזהו הפתרון היחיד. כל מה שנשאר זה לשכנע את הפלסטינים, ולצאת לדרך.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
האם ליברמן יצליח להמציא את עצמו מחדש?
קסניה סבטלובה | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
הניצחון חסר התקדים של נתניהו לא יציל אותו מהמשפט
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 3, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020