ישראל פולס

יעקב היקר, תמשיך לשמור על הסף, שלך – עקיבא

p
המחבר
בקצרה
עקיבא אלדר במכתב אישי לחברו יעקב פרי, ראש השב"כ לשעבר ופוליטיקאי מראשי "יש עתיד" בהווה, שבעוד זמן קצר יושבע לכנסת: "אל תיטוש את דרכך-דרכנו המדינית".

לכבוד יעקב פרי ,

סיעת "יש עתיד"

הכנסת ה 19

שלום יעקב,

אנחנו מכירים לא מהיום, וגם לא מאתמול. נפגשנו לראשונה לפני יותר מעשרים שנה, כשאתה עמדת בראש השב"כ ואני הכתב המדיני של "הארץ". הקשר בינינו העמיק בשנתיים האחרונות, כששנינו החלטנו להטות שכם ליוזמת השלום הישראלית ולהקמת "ישראל יוזמת". לכן אני מרשה לעצמי לפנות אליך בנימה אישית- חברית ולהפציר בך, עם כניסתך המבורכת לכנסת ישראל, ואולי גם לממשלה: יעקב יקירי, אל תיטוש את דרכך- דרכנו. ביחד עם חברים אחרים, ובראשם יקירנו אמנון ליפקין-שחק ז"ל, שכמעט עד יומו האחרון לא חדל מהמאבק על השלום, קידמנו את מתווה השלום האזורי. זאת, למען הבטחת עתידה של ישראל כמדינה דמוקרטית, יהודית, בטוחה ומשגשגת. ביחד עם משה שחל, קובי הוברמן, יובל רבין, עידן עופר, דני יתום, עדינה בר שלום, נתי שרוני, מרב מיכאלי, יוסי יונה וחברים וחברות יקרים מסורים אחרים, הצלחנו לשמור את יוזמת השלום הערבית ההיסטורית שנולדה במארס 2002 בתודעת הציבור. צפיתי בך מקרוב במהלך אין-ספור דיונים בלשכתך, בביקורנו בקהיר, אצל מזכיר הליגה הערבית נביל אל ערבי, ובמפגש המרשים עם אנשי משק וכלכלה מהשורה הראשונה, אותם גייסת ליוזמה.

כשנודע לי שהחלטת לקפוץ למים הצוננים של הפוליטיקה, נזכרתי בקריאת האזהרה שלך באירוע ההשקה של "ישראל יוזמת" באפריל 2011. הגדרת אז את קידום פתרון שתי המדינות כ"אינטרס קיומי של ישראל", אמרת שמצבנו בעולם הולך ומידרדר, מאחר שאנו נתפסים כסרבני שלום, הזהרת מפני סגירת חלון ההזדמנויות וקראת לנתניהו לקדם בדחיפות מהלך לגיבוש הסכם אזורי ברוח המתווה שגיבשנו. לטובת קוראינו שאינם מכירים את עיקריה, נזכיר כי היוזמה שלנו מציעה שקווי 67 יהיו הבסיס לגבולות הקבע של ישראל, עם חילופי שטחים מוסכמים; השכונות היהודיות של ירושלים [ישארו] בריבונות ישראל, והשכונות הערביות יעברו לריבונות פלסטינית; הר הבית לא יהיה תחת ריבונות אף אחד מהצדדים, הכותל המערבי בשליטת ישראל; פתרון בעיית הפליטים ללא מימוש זכות השיבה, ישראל תיסוג מרמת הגולן, תוך שינויים קלים וחילופי שטחים בשלבים, שיימשכו לא יותר מחמש שנים; נורמליזציה עם מדינות ערב (בינתיים הוחלט שהמו"מ עם סוריה יידחה עד לסיום מלחמת האזרחים).

ראש הממשלה לא טרח אז אפילו להשיב למכתבך, שבו ביקשת להציג בפניו את היוזמה. בסך הכול היית ראש השב"כ ויושב ראש אחד הבנקים הגדולים בישראל – ואפילו לא בעל זכות בחירה בפריימריס של הליכוד. אבל עכשיו, כשהמפלגה שלכם מצוידת ב-19 מנדטים ואתה מככב בחמישייה הפותחת, ביבי לא יוכל להרשות לעצמו להתעלם ממך ומחבריך.

בסרט "שומרי הסף", שנמצא עכשיו בין חמשת המועמדים הסופיים לאוסקר בקטגוריית סרטי התעודה, חשפתם באומץ לב - אתה וחמשת חבריך שעמדו בראש השב"כ בדורות האחרונים - את מערומיו של הדרג המדיני. בין השאר, התוודית שם, כי "אתה פורש מן השירות הביטחוני ואז אתה מוצא עצמך קצת, איך לומר, שמאלני". אני משוכנע שלא עשית את כל הדרך לתובנה החשובה הזו רק כדי למצוא את עצמך בממשלה קיצונית- ימנית, ובישיבות קואליציה לצידם של חברי הכנסת אורית סטרוק ומשה פייגלין. איך כתב עמיתי שלומי אלדר במאמרו על הסרט: "גילינו לפתע – ועוד מפיהם של ראשי מערכת הביטחון עצמם - כי האנשים שנלחמו יום יום בטרור גינו במילים ברורות את המדיניות שהם עצמם הוציאו אל הפועל במהלך תקופת שירותם הארוכה". אני לא מאמין שיעקב פרי מעלה על דעתו לבלות גם את השנים הקרובות בהוצאה לפועל של מדיניות שמסכנת, לדעתו, את האינטרסים הקיומיים של מדינתנו. אני משוכנע כי לא לשם כך אדם במעמדך ובגילך נכנס לחיים הפוליטיים.

זוכר את שיחת הטלפון שלנו למחרת הבחירות? שאלתי אם אתה לא נעלב, אישית, מהחיבור שהפרשנים יוצרים בין יש עתיד לליכוד ביתנו – מפלגה שסירבה לכלול אפילו את נאום בר אילן במצע שלה. שלא לדבר על החיבור שפרשנים כבר יצרו ביניכם לבין הבית היהודי של נפתלי בנט - אותו בנט שמתנגד בתוקף לפתרון שתי מדינות ומציע לספח 60 אחוז מהגדה. השבת לי בתקיפות כי יש עתיד תקיים את כל ההבטחות שנתנה לבוחריה. טרחת להוסיף - "כולל בעניין השלום".

לטובת מצביעיכם, שטרם הספיקו לקרוא את המצע המדיני שלכם, שאתה היית בין מחבריו, הנה תקציר:

"העובדה שממשלת ישראל הנוכחית משתמטת באופן עקבי מן הצורך לחזור לשולחן המו"מ היא בעינינו חוסר אחריות לאומית משווע, ומשמעותה היחידה היא שאנו משאירים את הבעיה הכואבת והמדממת הזו לילדינו.... השלום הוא התשובה הסבירה היחידה לאיום הדמוגרפי ולרעיונות העוועים של "מדינת כל אזרחיה" ו"מדינה דו לאומית" אותם מנסים לקדם קיצונים מימין ומשמאל... המשך המצב הקיים, שבו אין מו"מ להסדר ונמשכת תנופת הבניה בהתנחלויות מרוחקות ומבודדות ללא מתווה הנגזר מתפיסת הסדר הקבע, מרחיק בכל יום את האפשרות להגיע לפתרון של קבע, ומהווה סכנה ממשית לעתידה וקיומה של מדינת ישראל... הפתרון של שתי מדינות לשני עמים – בו הכירו גם כל ראשי הממשלות בישראל בשלושים השנים האחרונות, מיצחק רבין ועד לבנימין נתניהו – הוא הפתרון היחיד שיכול להבטיח קיום וביטחון לישראל".

ליתר ביטחון, חשבתי שכדאי לצייד אותך בהערכת מצב עדכנית ואמינה של הזירה הישראלית - הפלסטינית. ואין אדם שמתאים להציג אותה יותר מידידנו המשותף, ד"ר מתי שטיינברג, מי שהיה היועץ לענייני פלסטינים שלך ושל יורשיך בראשות השב"כ וחבר פעיל ב"ישראל יוזמת". בהרצאה שנשא באחרונה בכנס מטעם "יוזמת ז'נווה", הוא הזהיר, כי הוואקום בתהליך השלום מקדם את השתלטות החמאס על אש"ף כמקור הסמכות של כל הסדר מדיני עתידי עם ישראל, כלומר: הכשלת פתרון שתי המדינות. הוא צפה כי המשך השיתוק המדיני ומדיניות ההתנחלויות יציתו את הגדה המערבית, ימוטטו את שלטון הרשות הפלסטינית ויסללו את דרכו של חמאס מעזה לגדה.

יעקב היקר, אני מבין שישראל זקוקה לממשלה יציבה שתדע להתמודד עם האתגרים המורכבים בתחומי הכלכלה, החינוך, הביטחון, הבריאות ומה שאתם מכנים "השוויון בנטל". אני יודע שמדיניות הממשלה בנושאים החשובים הללו תקבע את איכות החיים שלנו ושל ילדינו. מובן מאליו שהסכם קואליציוני כרוך בויתורים, לעתים ויתורים מרחיקי לכת. אבל שנינו יודעים שוויתור על הסיכוי לשלום הוא ויתור מסוכן מדי. זהו, בעצם, ויתור על הסיכוי של ילדינו לחיות במדינה דמוקרטית, מוסרית ויהודית.

סומך עליך,

עקיבא

נ.ב. ד"ש לשי פירון, ליעל גרמן ולעפר שלח. תמסור להם שאני סומך גם עליהם בעניין זה. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yaakov peri, settlements, palestinians, israeli security agency, israeli politics, israeli peace initiative, israel, amnon lipkin-shahak

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept