پوتین و خامنه‌ای می‌دانند به یکدیگر نیاز دارند

افزایش همکاری‌های ایران و روسیه در حوزه انرژی؛ ایران به حمایت از حزب الله ادامه می‌دهد؛ آیا سی آی ای کانال ارتباطی مخفی با بشار اسد دارد؟

al-monitor .

آبان ۱۴, ۱۳۹۶

امضاء قرارداد ۳۰ میلیارد دلاری در بخش انرژی بین ایران و روسیه

 در ماه جولای در این ستون نوشتیم با تداوم تحریم‌های ایالات متحده علیه روسیه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور راهش را، با همکاری نزدیک با قدرت‌های منطقه‌ای و به ویژه ایران، در خاورمیانه باز خواهد کرد.

 پس شاید نباید از نتایج دیدار ولادیمیر پوتین با آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در روز اول نوامبر شگفت زده شویم. این دیدار نوعی همفکری در زمینه تحولات منطقه‌ای، به خصوص شرایط سوریه و عراق و تعمیق همکاری‌های اقتصادی به خصوص در زمینه انرژی بود.

 پس از آغاز دوران تازه‌ای در روابط روسیه با عراق، همانطور که هفته گذشته توضیح دادیم، پوتین به افزایش دیپلماسی انرژی سوریه در منطقه ادامه می دهد. طی سفر پویتن به تهران ایران و روسیه توافقات «استراتژیک» در بخش انرژی به ارزش ۳۰ میلیارد دلار در حوزه‌های گسترش میادین نفتی و گازی و تحقیقات امضاء کردند. طبق توافق نامه‌ها شرکت‌های انرژی روس، راسنف و گازپروم در رقابت با شرکت‌های غربی در موقعیت بهتری قرار می‌گیرند. اگر ایالات متحده دوباره ایران را مورد تحریم قرار دهد شرکت‌های روس و چینی در تامین‌ نیازهای اساسی ایران در زمینه سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی در بهترین موقعیت قرار دارند.

 این بدان معنی نیست، همانطور که قبلا به آن اشاره کرده‌ایم، که ایران و روسیه در مورد مسئله سوریه دست در دست هم حرکت می‌کنند. به گزارش ماکسیم سوچکوف،‌ "هم در تهران و هم در مسکو نگرانی‌هایی وجود دارد که همزمان با نزدیک شدن جنگ علیه گروه‌های تندرو اسلامی در سوریه و شکل گیری گفتگوها بر سر آینده سوریه به حضور برخی از گروه‌های اپوزیسیون سوری، اختلافات در رویکردهای ایران و روسیه که از اختلاف در منافع آنها نشئت می‌گیرد افزایش یابد."

 به عنوان مثال روسیه ترجیح می‌دهد که حضور نظامی‌اش در سوریه را کاهش دهد و به سمت رسیدن به راه حلی سیاسی حرکت کند در حالیکه ایرانی‌ها، "فکر نمی‌کنند که جنگ در سوریه تمام شده‌است و یا حتی نزدیک به پایان است." و علیرغم ادعاهای ایران، "خامنه‌ای می‌خواهد که پوتین در مورد ایالات متحده هوشیار بماند. این خواسته از یک سو، نشان دهنده نگرانی ایران از شکل گیری توافقی بین روسیه و ایالات متحده است که برای منافع ایران در سوریه و عراق مهم باشد و از سوی دیگر نشان دهنده آمادگی خود ایران برای بدترین اتفاقاتی است که ایالات متحده می‌تواند با پیگیری سیاست‌های - نظامی یا سیاسی - برای مقابله با دستاوردهای ایران و روسیه، سبب شود."

 سوچکوف در ادامه می‌نویسد، "این نگرانی‌ها جدی هستند و هر دو طرف بحث‌های درونی زیادی برای پرهیز از اقدامات اشتباه دارند. هر دو طرف به خوبی می‌دانند که هم داخل ایران و هم داخل روسیه و هم در منطقه و سطح جهان مخالفان زیادی دارند که می‌خواهند از هر فرصتی برای ایجاد شکاف بین روسیه و ایران در مورد سوریه استفاده کنند… به نظر می‌رسد این تفاهم کلی بین طرفین وجود دارد که گفتگو و تبادل نظر بر اساس ضدیت با آمریکا نمی‌تواند به تنهایی شکل دهنده یک شراکت استراتژیک باشد. به جای این رویکرد، تعمیق روابط در زمینه‌های دیگر می‌تواند موجب پایدار کردن روابط در بلند مدت شود. در راستای تبدیل کردن این رویکرد به طرح‌های واقعی همکاری در زمینه انرژی، تجارت و سرمایه گذاری‌های کلان نقش مهمی را بازی می‌کند و عملی شدن آن نیازمند صرف زمان، منابع و خواست سیاسی زیادی از سوی دو طرف است."

 

ایران در صورت حمله حزب الله عقب نشینی نمی‌کند

 به گزارش علی هاشم از تهران، ایران از شکست خوردن دولت اسلامی منتفع می‌شود. ایران از "استراتژی حداقلی‌اش که بر مبنای پر کردن خلا در عراق و سوریه بود" به سمت موضع‌گیری منطقه‌ای جسورانه‌تر برای تثبیت دستاوردهایش در حال گذار است.

 به نوشته هاشم، "تهران اشتیاقش برای همکاری با همسایه‌هایش را ثابت کرده‌است و نشان داده که تمایلی برای تسلط بر حوزه‌های نفوذ آنها ندارد. اما پس از اینکه اوضاع حکومت اسلامی در سوریه و عراق دگرگون شد، زبان ایران نیز تغییر کرد. پیشروی در مرز عراق و سوریه همزمان با ورود واحدهای بسیج مردمی (PMU) و نیروهای امنیتی عراق به موصل در عراق بود. این رویداد اعتماد به نفس ایران را افزایش داد چرا که، واحدهای بسیج مردمی با وجود عراقی بودن، مورد حمایت ایران و وفادار به این کشور هستند. در لیستی که ایالات متحده از گروه‌هایی که حق ورود به موصل را دارند تهیه کرده‌ بود نام این گروه دیده نمی‌شد ولی با این وجود آنها وارد شهر شدند. اما اعتماد به نفس بزرگتر نتیجه نقش همکاری ایران و ترکیه در بحران‌هایی بود که پس از همه پرسی استقلال کردستان عراق در روز ۲۵ سپتامبر به وجود آمدند. برای تهران، حل چنین مسئله‌ای بدون دخالت کشورهای خارج از منطقه تایید دیگری بود بر اینکه منطقه می‌تواند به صورت مستقل مسائلش را حل کند. به همین دلیل بسیاری در تهران انتظار این را دارند که ایالات متحده تلاشی دوباره برای مقابله با قدرت ایران در منطقه آغاز کند."

 به همین دلیل تعهد ایران به حمایت از حزب الله زین پس نقش مهمتری بازی خواهد کرد. به نوشته هاشم، "هر کسی که بخواهد با حزب الله یا واحدهای مقاومت مردمی مقابله کند یا قدرت‌شان را خنثی کند، تلاش کرده که بال‌های جمهوری اسلامی را ببند و به همین خاطر عمق استراتژیک ایران را هدف قرار داده‌است. اگر ایران احساس کند قدرت منطقه‌ای که امروز دارد و در سه دهه گذشته به دست آورده است در خطر است، بعید به نظر می‌رسد که عقب نشینی کند. پاسخ احتمالی ایران به چنین خطرهایی مقابله است - با وجود اینکه مشخص نیست چنین مقابله‌ای چه زمانی و به چه شکلی روی دهد."

 

گزارش کانال ارتباطی مخفی سی آی ای با بشار اسد، بدون شرح!

  نوشته لورا روزن، یکی از سخنگویان سی آی ای در پاسخ به سوال المانیتور در مورد خبر ملاقات یکی از مقامات آمریکایی با علی مملوک، رئیس دفتر امنیت ملی سوریه گفت "می‌توانید بگویید با نظری در این زمینه ندادیم."

 به گزارش روزن، "پیش از این گزارش شده بود مایک پومپئو، رئیس سی آی ای پس از به دست گرفتن سمتش در ماه ژانویه تلاش کرده بود که با مملوک راه ارتباطی مخفی‌ای برقرار کند. بنا بر ادعاها این تلاش برای آزاد کردن اوستین تایس، خبرنگاری آمریکایی صورت گرفته‌است. تایس یک خبرنگار آزاد بود که در سال ۲۰۱۲ ربوده شد و گفته می‌شود که در اسارت نیروهای وفادار به بشار اسد است. ...مقامات سوری بارها زندانی بودن تایس در سوریه را تکذیب کرده‌اند."

 روزن در ادامه می‌نویسد، "رد نکردن علنی و آشکار نشان می‌دهد که  ایالات متحده به دنبال کانال‌های ارتباطی مخفی با دمشق برای پیگیری خواسته آزادی شهروندان آمریکایی است. به گفته تحلیلگران، چنین گفتگوهایی می‌تواند فواید دیگری هم داشته باشند. با پیشروی نیروهای مورد حمایت آمریکا به سمت مواضع نیروهای سوری که مورد حمایت روسیه و ایران هستند، در نتیجه پیشروی در نبرد با گروه موسوم به دولت اسلامی، ایالات متحده می‌تواند از این طریق مستقیما در مورد نگرانی‌های امنیتی‌اش در مورد حضور دائم ایران در سوریه در نزدیکی اسرائیل، گفتگو کند."

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • Al-Monitor Archives
  • The Week in Review
  • Exclusive Events
  • Invitation-only Briefings

Recommended Articles

معامله سه‌جانبه اسرائیل، روسیه و آمریکا بر سر ایران
بن کاسپیت | | خرداد ۲۸, ۱۳۹۷
سکوت ایران در مورد حمایت از ترکیه در حمله به حزب کارگران کردستان در عراق
مرور اخبار هفته | Defense/Security cooperation | خرداد ۲۷, ۱۳۹۷
قطعه گم‌شده ترامپ در طرح پوتین برای سوریه
مرور اخبار هفته | دونالد ترامپ | خرداد ۱۳, ۱۳۹۷
تدابیر مسکو برای کاهش تنش میان ایران و اسرائیل
ماکسیم سوچكوف | | خرداد ۱۱, ۱۳۹۷
پمپئو و اعلام سیاست «فشار حداکثری» بر ایران
Laura Rozen | Iran Deal | اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷

Recent Podcasts

Featured Video