زنان فلسطینی خواستار افزایش سهمیه هستند

جنبش زنان فمینیست در فلسطین مشغول مذاکره با جناح های سازمان آزادي بخش فلسطین است تا امکان افزایش سهمیه زنان در پارلمان را بررسی کنند. اين در حالی است که زنان نماینده عضو حماس در این مورد سکوت کردهاند.

al-monitor .

موضوعات

women's quotas, women's role, palestinian society, palestinian politics, palestine, hamas, gaza strip, elections

اسفند ۲۲, ۱۳۹۳

شهر غزه، نوار غزه- در سوم دسامبر ویدیو یکی از جلسات مجلس اردن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و غوغایی به پا کرد. این ویدیو با عنوان «هند بنشین!» در روزهای بعد بسیار به اشتراک گذاشته شد. در این ویدیو یحيي آل سعود نماینده مجلس نشلن داده می شود که خطاب به دیگر نماینده پارلمان هند الفایز، با خشم می گوید بنشین! او همچنین سیستم سهمیه بندی که نمایندگان زن بیشتری را وارد پارلمان کرده را لعنت می کند.

هرچند که نظام سهمیه بندی برخی را خشمگین کرده است، ولی تنها راه حلی است که حضور زنان در پارلمان کشورهای عرب را تضمین می کند.

یافته‌های تحقیقی که در سال ۲۰۰۶ توسط نبال ثوابته صورت گرفت، نشان می دهد که تنها ۴/۶ درصد از اعضای پارلمان کشورهای عرب را زنان تشکیل می دهند. این عدد با رقم ۱۲ درصدی نمایندگان زن در پارلمان آفریقا و۱۶درصد در اروپا و آمریکا مقایسه شده است. به طور میانگین ۱۳ درصد از کرسی‌های پارلمان‌های سراسر جهان در اختیار زنان است. همچنین درصد نمایندگان زن حاضر در فلسطین برابر با میانگین جهانی است.

در سال ۱۹۹۶ تنها پنج زن به مجلس فلسطین راه یافتند ولی در انتخابات سال ۲۰۰۶ این تعداد به ۱۷ تن رسید. پس از انتخابات سال ۱۹۹۶ فعالان زنان در فلسطین خواستار سهمیه ۲۰ درصدی برای حضور زنان در پارلمان شدند و این طرح تصویب شد. این روزها سازمان های فمینیستی، هماهنگ با اتحادیه عمومی زنان فلسطینی قصد دارند تقاضای سهمیه ۳۰ درصدی را مطرح کند.

در ماه ژانویه، اتحادیه عمومی زنان فلسطینی جلساتی را با سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) احزاب و همچنین معلمان، روزنامه نگاران و وکلای عضو اتحادیه برگزار کرد و به بحث در مورد افزایش تعداد زنان در پارلمان پرداخت.

نوال زقوت، یکی از فعالان اتحادیه عمومی زنان فلسطینی، در مصاحبه با المانیتور گفت: "تلاشهای زیادی برای افزایش سهمیه زنان در اتحادیه‌ها، احزاب و پارلمان صورت می گیرد. این تلاشها بخشی از حرکت رو به جلوی زنان برای افزایش مشارکت در روند تصمیم گیری سیاسی است. همچنین بخش زنان سازمان ملل با ما همکاری می کند."

او افزود: "تا کنون ما به اتفاق آرا با افزایش سهمیه زنان درغزه، کرانه باختری، بیت المقدس از بیست درصد به سی  درصد توافق کرده ایم." او به اعمال سهمیه بندی به نفع زنان در جامعه مردسالار تاکید می کند.

عندلیب عدوان، یک فعال فمینیست، به المانیتورمی گوید: "هر زمان ممکن است فرصتی برای برگزاری انتخابات پارلمانی و یا ریاست جمهوری فراهم شود و ما باید آماده‌ باشیم. او معتقد است  که زمان آن فرا رسیده که جنبش فمینیستی اعمال فشار کند تا قانون انتخابات اصلاح شود".

او می گوید: "سهمیه ۲۰ درصدی در سال ۲۰۰۶ تصویب شد. با این وجود تنها ۱۳ درصد از کرسی‌ها به زنان اختصاص یافت. حالا ما درخواست سهمیه ۳۰ درصدی را مطرح می کنیم تا حداقل در انتخابات بعدی ۲۰ درصد از کرسی‌ها به زنان برسد."

خانم عدوان در نشست مشترک اتحادیه عمومی زنان فلسطینی با احزاب شرکت داشت. در این نشست اعضای فتح و احزاب چپ گرای فلسطین حضور داشتند. به گفته رهبران این احزاب میزان حضور زنان در احزاب بدین شکل است: در فتح ۱۲ درصد زن هستند، در حالی که در رهبری این سازمان سهم زنان ۱۷ درصد است. در جبهه عرب فلسطینی زنان چهل درصد اعضا را تشکیل می دهند. سی درصد از ابتکار ملی فلسطین و کمی بیش از سی درصد از رهبری این سازمان هم زن هستند. در حزب اتحاد دمکراتیک فلسطین سی درصد اعضا را زنان تشکیل می دهند و رهبری این حزب به عهده ظاهره کمال یک زن فلسطینی است.

همچنین باید اشاره کرد، در اولین انتخابات ریاست جمهوری فلسطین در سال ۲۰۰۶ تنها رقیب یاسر عرفات یک زن فمینیست به نام سميحة خليل بود.

در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۶ در کرانه باختری سهمیه بیست درصدی برای زنان در نظر گرفته شد. این سهمیه شامل نیمی از کرسی‌های پارلمان بود و نیم دیگری از کرسی‌ها بدون سهمیه ویژه زنان بود.

تاکنون حماس از اینگونه نشست‌ها حذف شده است. به خاطر اینکه این حزب در ائتلاف فتح حضور ندارد. هدی النعیمی یکی از اعضای حماس و نمایندگان مجلس در مصاحبه با المانیتور می گوید: ”هر چند که سیستم سهمیه بندی در من حسی ایجاد می کند که من مستقیم با مردان مسابقه نمی دهم، ولی در وضعیت موجود سهمیه حضور زنان در پارلمان موضوع بسیار مهمی است."

او اضافه می کند که بعید به نظر می رسد که زنان بدون سهمیه وارد پارلمان شوند. او خاطر نشان می کند که در انتخابات گذشته در کرانه باختری و غزه، هیچ یک ازکاندیداهای مستقل زن بدون حمایت احزاب وارد پارلمان نشده‌اند. او می گوید نظام سهمیه بندی تنها در جوامع مردسالار، که از مشارکت سیاسی زنان حمایت نمی شود، اعمال می شود.

النعیم می گوید که به دلایل سیاسی از زنان عضو حماس خواسته نشده تا در جلسات  اتحادیه عمومی زنان فلسطینی و سایر سازمانهای مدافع حقوق زنان مشارکت کنند.

او می گوید: "من از تقاضای سهمیه ۳۰ درصدی برای حضور زنان در پارلمان کاملا دفاع می کنم. ما به حضور زنان برای تصویب قوانین حامی حقوق زنان نیازمندیم. اکنون تعداد زنان در پارلمان کم است و قوانین مربوط به حقوق زنان را به سختی می توان تصویب کرد."

آمار اعضای زن عضو حماس و زنان عضو شورای حماس توسط این سازمان تایید نشد. اما براساس گفته خانم النعیم درصد زنان عضو شورای حماس بر اساس درصد زنان عضو حماس محاسبه می شود.

او می گوید: "در سازمان حماس، شورا تنها مجمعی است که زنان در آن حضور دارند. در موارد دیگر کمیته‌های زنان تشکیل می شود که مشابه کمیته مردان عمل می کند."

برای اختصاص دادن کرسی‌های بیشتر به زنان در انتخابات پیش رو باید سهمیه زنان را افزایش داد. در سیستم رای گیری کنونی پنجاه درصد از اعضای پارلمان بر اساس سیستم تناسبی انتخاب می شوند، نیم دیگری از اعضای پارلمان بر اساس رقابت بین کاندیداها در حوزه‌هایی با نامزدهای متعدد صورت می گیرد. باقی حوزه ها بیشتر تحت تاثیر رای قبایل و خانواده‌ها هستند تا لیست احزاب. همین‌ رای ها دلیل پر نشدن سهمیه ۲۰ درصدی زنان است. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • Al-Monitor Archives
  • The Week in Review
  • Exclusive Events
  • Invitation-only Briefings

Recommended Articles

منظور پوتین از خروج «نیروهای مسلح خارجی» از سوریه چه بود؟
مرور اخبار هفته | غزه | اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷
Growing phenomenon of models in Gaza despite community restrictions
راشا ابو جلال | Women’s rights | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷
آیا جنگ میان ایران و اسرائیل قریب‌الوقوع است؟
بن کاسپیت | | اردیبهشت ۳, ۱۳۹۷
عربستان سعودی تا کی می‌تواند به غزه بی اعتنا باشد؟
مرور اخبار هفته | Israeli-Palestinian conflict | اردیبهشت ۲, ۱۳۹۷
چند روز پیش از شروع اعتراضات در غزه مقامات دفاعی اسرائیل صاحبان شرکت‌های اتوبوس رانی غزه را تهدید کرده بودند
مرور اخبار هفته | Israeli-Palestinian conflict | فروردین ۱۲, ۱۳۹۷

Recent Podcasts

Featured Video

More from  نبض فلسطین

al-monitor
اظهار آمادگی حماس برای گفت‌وگو با آمریکا
Ahmad Abu Amer | Israeli-Palestinian conflict | فروردین ۹, ۱۳۹۷
al-monitor
آیا ایران در حال ایجاد گروه‌های مسلح در کرانه باختری است؟
عدنان ابوعامر | Israeli-Palestinian conflict | بهمن ۱, ۱۳۹۶
al-monitor
تظاهرات، اثری بر کمک ایران به گروه‌های شبه‌نظامی ندارد
عدنان ابوعامر | Iran protests | دی ۲۱, ۱۳۹۶
al-monitor
محمود عباس، تحت فشار ترامپ برای پذیرش «توافق نهایی»
Ismail Abdel Hadi | Israeli-Palestinian conflict | آذر ۶, ۱۳۹۶