بروز اختلاف میان جمهوری‌‌خواهانی که نمی‌توانند سیاست پسا برجام را ترسیم کنند

p
By
Article Summary
تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی پس از مشورتی محدود با نمایندگان کنگره، شرایط را برای ایجاد اتحاد حول یک برنامه راهبردی قانون‌گذاری در حزب خودش سخت‌تر کرده است.

تعدادی از جمهوری‌خواهان سرشناس در روزهای گذشته به طور واضح گفته‌اند که کاخ سفید، ایالات متحده را با خروج تک‌محورانه از توافق هسته‌ای در شرایط انزوا قرار داده است. بقیه اما نگاهی تندرو را دنبال می‌کنند و تحریم‌هایی جدید را خواستار شده‌اند -  حتی خواهان جنگی جدید برای تقابل با جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی‌اش در تمام خاورمیانه هستند.
 

مایکل مک‌کال، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان از تگزاس و رئیس کمیته امنیت سرزمین مجلس نمایندگان که خوستار تصویب مجوزی برای استفاده از نیروی نظامی علیه جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی شیعه‌اش در سراسر منطقه خاورمیانه شده است، گفت: «ما الان با دشمن جدیدی روبه‌رو هستیم که بیشتر پایگاهی شیعی دارد تا سنی.»
مک‌کال به المانیتور گفت: «این دیگر القاعده یا داعش نیست، تهدیدی است از سوی جمهوری اسلامی و الان حضور خود را به عراق، سوریه، لبنان، غزه و یمن کشانده‌اند. [این مجوز] تنها یکی از راه‌های کنگره [برای مقابله با حضور گسترده نظامی نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی در منطقه] است.»

 

اعضای میانه‌رو‌تر مجلس نمایندگان می‌گویند که تصمیم رئیس جمهوری، به جز آماده شدن برای یک تقابل بالقوه، گزینه‌های بسیار کمی را پیش روی ایالات متحده گذاشته است.
مک تورنبری، نماینده کنگره از تگزاس و رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ترجیح می‌دادم که به متحدان اروپایی خود چند ماه بیشتر برای تقویت توافق [هسته‌ای] می‌دادیم. اما اکنون که رئیس جمهوری تصمیمش دال بر خروج [از توافق] را گرفته، دو گزینه مهم را پیش روی خود داریم. یکی افزایش توانایی نظامی خودمان است و دیگری، تقویت ائتلاف‌های‌مان. یک تلاش بین‌المللی برای مهار رفتار تهاجمی جمهوری اسلامی در حوزه‌های مختلف، لازم است.»

 

اد رویس، نماینده ایالت کالیفرنیا و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان با روش ترامپ مخالف است و می‌گوید ایالات متحده می‌بایست در توافق باقی می‌ماند و اشکالاتش را رفع اما با «قدرت اجرایش می‌کرد.» رویس در یک جلسه رسمی کمیته‌اش گفت: «خروج از توافق به متبلور شدن ائتلاف با متحدان برای رویارویی با اعمال خطرناک جمهوری اسلامی که همه ما را تهدید می‌کند، نخواهد انجامید. می‌ترسم خروج از توافق این تلاش‌ها را به عقب براند و کنگره هنوز از ایده جایگزین چیزی نشنیده است.»
دموکرات‌ها - حتی آنهایی‌که در سال ۱۳۹۴ علیه توافق رأی دادند - مدت‌ها است مخالفت‌شان را با تهدید ترامپ برای خروج از توافق اعلام کرده‌ و گفته‌اند که دولت هیچ برنامه کاملی برای مواجهه با جمهوری اسلامی ندارد. اما انتقادهای ایراد شده از سوی نمایندگان جمهوری‌خواه ممکن است اختلافات بین حزبی را در مورد نحوه مقابله با جمهوری اسلامی با وجود نگرانی جمهوری‌خواهان در مورد اتفاقات آینده، دامن بزند.

 

در حالی که مک‌کال می‌گوید که خروج آمریکا از توافق می‌تواند «توپ را در زمین آمریکا فرود آورد»، اما این مانع پیشنهادهایش برای تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی نشد. سناتور پت تومی از ایالت پنسیلوانیا که عضو کمیته بانک‌داری سنا است، حرف مک‌کال را برای افزایش تحریم‌ها، پس از انتشار حرف‌های ترامپ در مورد خروج از برجام، تکرار کرد: «عمل دولت این نیاز را ایجاد می‌کند که رئیس جمهوری و کنگره مجدد تحریم‌های پیشین  و تحریم‌های شدیدتر و جدیدتری را برای پاسخ‌گو کردن جمهوری اسلامی اعمال کند، نه تنها در مورد تلاشش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای، که برای نقض وحشتناک حقوق بشر، رفتار آشکارا تهاجمی در خاورمیانه و برنامه‌های آزمایش موشک‌های دوربرد و حمایت از تروریسم.»
 

مخالفان توافق در واشنگتن، چنین خواسته‌ای را دنبال می‌کنند. ریچارد گولدبرگ، مشاور عالی نهاد تندروی دفاع از دموکراسی‌ها، از رویکرد ترامپ دفاع کرد و آن‌را در چارچوب «مجموعه جنگ‌افزاری سیاسی، فشار اقتصادی و بازدارندگی نظامی» ارزیابی کرد.
حتی اگر ایالات متحده، تحریم‌هایی را که تحت توافق هسته‌ای برداشته بود را از نو اعمال کند، مسؤولان دولت و رهبران کنگره تأکید کرده‌اند که گفت‌وگو با اروپا را برای توافق بعدی که تأمین کننده نگرانی‌های ترامپ باشد، دنبال می‌کنند. این‌ها شامل افزایش محدودیت‌های جدید روی فعالیت‌های غنی‌سازی ویژه، برنامه موشکی جمهوری اسلامی و داشتن دسترسی بازرسان بین‌المللی به سایت‌ها و مراکز نظامی است.

 

درست بعد از اعلام سخنان ترامپ، ستوی منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما به همکاری با متحدان‌مان برای ایجاد توافقی که در حقیقت بهترین منافع و امنیت ملی ما را برای طولانی مدت تامین کند، ادامه خواهیم داد.» برگه منتشر شده از سوی وزارت خزانه‌داری در روز دوشنبه حاکی از  آغاز تحریم‌ها بعد از یک دوره کوتاه است، محدوده‌ای که انتظار می‌رود مذاکرات طی آنها ادامه پیدا کند.
 

پال رایان، سخنگوی مجلس نمایندگان و نماینده جمهوری خواه ایالت ویسکانسین، سناتور میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان سنا از کنتاکی و باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا از ایالت کنتاکی همگی از ایده استفاده از دوره انتقالی برای تداوم بحث و مذاکره برای رسیدن به یک توافق جدید استقبال کرده‌اند. اما به‌نظر می‌رسد که بقیه در مورد خروج دائمی ایالات متحده از توافق به تفاهم رسیده‌اند. مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه از فلوریدا، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «خوشحالم که رئیس جمهور ترامپ امروز تصمیم به خروج از توافق هسته‌ای معیوب با جمهوری اسلامی را گرفت و تحریم‌های فلج‌کننده‌ اقتصادی و مالی را علیه رژیم حاکم بر ایران اعمال کرد.»

Found in: Iran Deal

Bryant Harris is Al-Monitor's congressional correspondent. He was previously the White House assistant correspondent for Yomiuri Shimbun, Japan's largest newspaper. He has also written for Foreign Policy, Al Jazeera English and IPS News. Prior to his stint in DC, he spent two years as a US Peace Corps volunteer in Morocco. On Twitter: @brykharris_ALM, Email: bharris@al-monitor.com.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept