موج انتقادها از ولیعهد سعودی در سفر به آمریکا

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، به آمریکا سفر کرده است. هم‌زمان انتصاب جان بولتون به سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید، با خشنودی سعودی‌ها مواجه شده است. اما رسانه‌ها و محافل آمریکا انتقادهایی از عربستان و ولیعهد جوان مطرح کرده‌اند.

al-monitor .

فروردین ۶, ۱۳۹۷

دولت ترامپ استقبال گرمی از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، به عمل آورده است و به موازات آن، سعودی‌ها از انتخاب جان بولتون به سمت سومین مشاور امنیت ملی ترامپ در کاخ سفید بسیار خشنودند. اما پشت واژگان گرم و ژست‌هایی که مقابل عکاسان گرفته می‌شود، [این سفر] دستاوردهای بنیادین اندکی به همراه داشت و انتقادها نسبت به شاهزاده سعودی و سیستم سیاسی این کشور، بیرون از دولت، فزونی گرفته است.

ترامپ در جریان میزبانی شاهزاده در روز ۲۰ مارس، پوستری را که نشانگر فروش اسلحه آمریکایی به عربستان بود، نشان داد. رئیس‌جمهوری در این باره سخن گفت که سعودی‌ها چقدر ثروتمند هستند و شکایت کرد از این‌که به قدر کافی سلاح آمریکایی نمی‌خرند؛ سخنی که می‌تواند اشاره به آن داشته باشد که ۱۱۰ میلیون دلار قرارداد ماه مه سال ۲۰۱۷ در ریاض، ارزان فروخته شده است. شاهزاده به نظر معذب می‌آمد زمانی که رئیس جمهوری گفت که خریدهای عربستان پس از آن اجلاس، «پول خرد ته جیب» آن‌ها بوده و پوستری را بالا برد که نشان‌دهندهٔ معاملات مطلوب او بود.

سعودی‌ها در حال خرید مهمات بیشتری از آمریکا برای جنگ یمن هستند اما بزرگ‌ترین معاملهٔ تسلیحاتی محمد بن سلمان تا کنون، خرید ۴۸ جنگندهٔ «یوروفایتر تایفون» از بریتانیا بوده که هفت میلیارد دلار ارزش داشته است. تایفون به وسیلهٔ کنسرسیومی از شرکت‌های بریتانیایی و اروپایی ساخته می‌شود.

سعودی‌های بودجهٔ دفاعی هنگفتی دارند. گزارش سالانهٔ انستیتو بین‌المللی مطالعات استراتژیک در مورد مسائل نظامی سال ۲۰۱۷ نشانگر آن است که عربستان بعد از آمریکا و چین از نظر بودجه نظامی در مقام سوم جهان قرار دارد. سعودی‌ها با حدود ۷۷ میلیارد دلار بودجهٔ نظامی، از نظر هزینهٔ سرانهٔ نظامی در مقام اول جهان قرار دارند. با این وجود، نتیجهٔ این سرمایه‌گذاری را می‌توان در جنگ یمن دید که تبدیل به باتلاق گران‌بهایی شده است که پایانی برای آن فعلاً در افق دید وجود ندارد.

سعودی‌ها در مورد بولتون بسیار خوشبین هستند. رسانه‌های سعودی سخنان بولتون را دربارهٔ تغییر رژیم در تهران ستودند و از اظهارات او در جمع یک گروه اپوزیسیون در این مورد که با آن‌ها در سال ۲۰۱۹ در ایران جشن خواهد گرفت، استقبال کرده‌اند. رسانه‌های سعودی «کابینهٔ جنگ» ترامپ را تشویق می‌کنند تا به ایران، ترکیه و قطر فشار آورد و آن‌ها را از یمن، سوریه، لبنان و عراق براند.

ولیعهد سعودی از زمان اعلام سفرش به آمریکا، با واکنش‌های منفی فراوانی مواجه شد. نیویورک تایمز جزئیاتی را از بازداشت ۳۰۰ چهرهٔ صاحب‌نام عربستان در ماه نوامبر منتشر کرد که شامل اتهاماتی چون استفاده از شکنجه بود و بنا بر این گزارش، دست‌کم یک مورد منجر به مرگ شده است. در پی آن، تصویری نه‌چندان خوشایند از روابط ولیعهد با مادر و همسرش ترسیم شد و همچنین روابط میان محمد بن سلمان و جرد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ، زیر بررسی دقیق رسانه‌ها قرار گرفت. بسیار جالب توجه است که این میزان گزارش رسانه‌ای از منابعی در کاخ سلطنتی بیرون می‌آید که نام‌شان برده نشده است. احتمال درز اخبار بیشتری نیز وجود دارد.

در کپیتول هیل، ترامپ توانست اقدام کنگره را علیه جنگ در یمن متوقف کند اما سعودی‌ها کماکان با بلوک پارلمانی قدرتمندی مواجهند که با این جنگ و فروش سلاح [به عربستان] مخالف است. هر چه توجه به جنگ بیشتر شود، انتقادها نسبت به نقش عربستان نیز افزایش می‌یابد. اخیراً سازمان عفو بینالملل چندین حملهٔ هوایی سعودی‌ها و متحدین‌شان را دارای مشخصات جنایت جنگی خواند. رسانه‌های مطرح آمریکایی از محمد بن سلمان خواسته‌اند تا جنگ را متوقف کند.

درخواست سعودی‌ها برای کاهش محدودیت بر سر راه ساخت رآکتورهای اتمی، با اظهارات اخیر ولیعهد زیر سئوال رفت. او گفت که در صورت دست‌یابی ایران به سلاح اتمی پس از شکست احتمالی برجام، عربستان هم به دنبال این سلاح خواهد رفت. از آن‌جا که ترامپ و بولتون به دنبال خروج از برجام هستند، امکان تحقق تمامی این وعده‌ها وجود دارد.

اسرائیل نیز در هفته‌های اخیر مخالفت شدید خود را با کاهش محدودیت عربستان در زمینهٔ اتمی ابراز کرده است. طبق گزارش رسانه‌ها، بنیامین نتانیاهو در اوائل ماه جاری لابیکردن علیه هرگونه توافق این‌چنینی با عربستان را آغاز کرده است. 

اگر اسرائیلی‌ها بخواهند جلوی چنین توافقی را بگیرند، آن‌گاه کارزار لابی‌گری سعودی‌ها با مانع جدی مواجه خواهد شد. در این صورت، این تظاهر که اسرائیلی‌ها و سعودی‌ها به طور پنهان در حال همکاری با یکدیگر علیه ایران هستند، زیر سئوال خواهد رفت.

شاکلهٔ مخالفت سعودی‌ها را این امر تشکیل می‌دهد که برجام باید با تحریم‌هایی همراه باشد که ایرانیان را از دخالت در منطقه و توسعهٔ برنامهٔ موشکی بازدارد اما اصل توافق از بین نرود. عربستان که هدف ۱۰۰ موشک حوثی پرتاب‌شده به یمن با حمایت کارشناسان ایرانی قرار داشته، دلیل خوبی دارد که برای کنترل تهران لابی کند. این موشک‌پراکنی البته دلیل خوبی برای توقف جنگ نیز هست؛ پیش از آن‌که یکی از موشک‌ها به مناطق پرجمعیت اصابت کند و یک بحران جدی میان ایران و عربستان پیش بیاید. حوثی‌ها روز ۲۵ مارس در یکی از مهم‌ترین حملات‌شان، هفت موشک به طور همزمان به سوی عربستان شلیک کردند.

ولیعهد سعودی به شمال شرقی آمریکا، سواحل غربی و تگزاس سفر می‌کند تا بستهٔ اصلاحات خود را که به چشم‌انداز ۲۰۳۰ موسوم است، به سرمایه‌گذاران احتمالی بفروشد. باید ارتباطات سعودی‌ها را فراتر از دولت ترامپ در نظر گرفت. این سفر ولیعهد جوان سعودی مشابه سفر شاهزاده فیصل بن عبدالعزیز در سال ۱۹۴۳ است که باعث شد از ۷۵ سال پیش، ارتباط محکمی میان آمریکا و عربستان شکل بگیرد.

Recommended Articles

سیاست‌های ترکیه در مورد کردها همه جا نتیجه معکوس داشته‌است
مرور اخبار هفته | Kurds | تیر ۳, ۱۳۹۷
طرح ترامپ برای فلسطین و اسرائیل برای ائتلاف با سعودی‌هاست، نه صلح
آکیوا الدار | دونالد ترامپ | خرداد ۲۴, ۱۳۹۷
نگاه حسرت‌آمیز دموکرات‌های هوادار اسرائیل به صمیمیت ترامپ و نتانیاهو
Bryant Harris | دونالد ترامپ | خرداد ۱۵, ۱۳۹۷
قطعه گم‌شده ترامپ در طرح پوتین برای سوریه
مرور اخبار هفته | دونالد ترامپ | خرداد ۱۳, ۱۳۹۷
شورشی‌های کنگره در مقابل جنگ مخفیانه ترامپ در خاورمیانه
Bryant Harris | دونالد ترامپ | خرداد ۱, ۱۳۹۷

Recent Podcasts

Featured Video