حامیان توافق هسته‌ای برای جدال با نامزدی پمپئو آماده می‌شوند

اعلام جانشینی مایک پمپئو به جای وزیر خارجه رکس تیلرسون، با واکنش‌هایی از سوی کسانی مواجه شده که نگران آینده توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران هستند.

al-monitor .
Bryant Harris

Bryant Harris

@brykharris_ALM

موضوعات

iran nuclear program, mike pompeo, donald trump, jcpoa, state department, rex tillerson, iran deal

اسفند ۲۲, ۱۳۹۶

اعلام توئیتری و بهت‌آور هفته پیش رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر جانشینی مایک پمپئو، یک تندروی مخالف جمهوری اسلامی به جای وزیر خارجه رکس تیلرسون، با واکنش‌هایی خیلی سریع از سوی کسانی روبه‌رو شد که نگران آینده توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران هستند و تهدید رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از توافق را جدی گرفته‌اند.

۱۲ اردیبهشت آینده، زمان بعدی تمدید تحریم‌های لغو شده به واسطه توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ از سوی ترامپ فرا می‌رسد. رئیس‌جمهوری آمریکا، تیلرسون را موظف کرده بود که در مورد مسائل مرتبط با برنامه هسته‌ای و موشک‌های قاره‌پیمای جمهوری اسلامی، با شرکای اروپایی مذاکره کند، مهلتی که با اعلام اخراج اخیر وزیر خارجه، پیچیده‌تر شده است.

پمپئو که در حال حاضر مدیریت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا را بر عهده دارد، خواستار بازگشت به زمان پیش از توافق هسته‌ای‌ است که او آن‌را «فاجعه‌آمیز» خوانده است، توافقی که بر اساس مذاکرات در دوران رئیس جمهوری پیشین آمریکا، باراک اوباما به دست آمد. پمپئو زمانی که در سال  ۱۳۹۳ و در هنگامه مذاکرات دیپلماتیک، نماینده کنگره (مجلس نمایندگان) از ایالت کانزاس بود، به گزینه حمله نظامی به ایران هم اشاره کرده بود.
 او به خبرنگاران در آن زمان گفته بود که «کمتر از ۲۰۰۰ سورتی پرواز برای نابودی توانایی هسته‌ای جمهوری اسلامی لازم است. این یک کار غیرقابل اجرا و ناشدنی برای نیروهای ائتلاف نیست.»

ستیفن مایلز، مدیر سازمان پیروزی بدون جنگ، که ائتلافی از فعالان ضد جنگ را شامل می‌شود، اعلام نامزدی پمپئو را یک «نشانه بسیار بد» توصیف کرد.
مایلز به المانیتور گفت: «مایک پمپئو سال‌ها است که مخالف این توافق (توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی) بوده است. او اعلام کرده که چه احساسی نسبت به این ماجرا دارد و هیچ نشانی از تغییر موقعیتش نسبت به فرجام را تا به امروز بروز نداده است. از نگاه ما، این موضع او موجب رد صلاحيتش می‌شود.»

مایلز به المانیتور گفت که این ائتلاف برای لابی و اعلام نظر با دفاتر سناتورها علیه نامزدی پمپئو، برنامه دارد، درست مانند کمپین مشابه‌شان در سال گذشته علیه نامزدی تیلرسون. تیلرسون نهایتاً توانست با نسبت ۵۶ به ۴۳ رای اعتماد بگیرد، آن هم به خاطر آرای سه دموکرات و یک سناتورمستقل، که این چند نفر، برای رای به تیلرسون با جمهوری‌خواهان همراه شدند. سناتور مستقل معمولاً دموکرات‌ها را در رای‌گیری‌ها همراهی می‌کند.

جمهوری‌خواهان در حال حاضر با ۵۱ کرسی، اکثریت ضعیفی در مجلس سنا دارند. سال پیش، رند پال، سناتور جمهوری‌خواه از کنتاکی، علیه ریاست پمپئو در سازمان سیا رأی داده بود، آن‌هم به خاطر دلنگرانیهایش در مورد حمایت پمپئو از شکنجه و جاسوسی درون سرزمینی آمریکا بود.

از آن زمان، رند پال که در سال ۱۳۹۴ علیه توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی رأی داده بود، موضعش تغییر کرده و به طرفدار توافق تبدیل شده است و معتقد است که ایالات متحده باید تا زمانی که جمهوری اسلامی به توافق پای‌بند بماند، جزئی از توافق باشد و در آن باقی بماند. قرار است رند پال در روز چهارشنبه نسبت به نامزدی پمپئو اظهار نظر رسمی کند، و البته این حدس و گمان وجود دارد که پال به عنوان مخالف پامئو ظاهر شود.

رایان کاستلو، دستیار بازوی حمایتی شورای ملی ایرانیان آمریکایی‌، نایاک، به المانیتور گفت که سازمان او «در ارتباط نزدیک با سنا خواهد بود تا اطلاعاتی دقیق از مخالفت‌های ایدئولوژیکی پمپئو با گفت‌وگوهای هسته‌ای و توافق هسته‌ای را با جمهوری اسلامی، در اختیار بگذارد.»

با آنکه سنا پمپئو را برای موقعیت فعلی‌اش در سازمان سیا با ۶۶ رای مثبت در مقابل ۳۲ رای منفی تایید کرد، اما موضع سرسخت او علیه جمهوری اسلامی می‌تواند دردسرِ بزرگتری برای او که می‌خواهد دیپلمات ارشد آمریکا شود، درست کند. برخی دموکرات‌ها از همین الان به این موضوع اشاره می‌کنند که او برای گرفتن رای اعتماد، باید از یک سربالایی تند بالا برود، و جای بسیار کمی برای مخالفت جمهوری‌خواهان و کناره گرفتن‌شان از رأی حزبی باقی خواهد ماند.

کریس مورفی، سناتور دموکرات عضو شورای روابط خارجی از ایالت کانتیکت می‌گوید: «او برای کسب آرای دموکرات‌ها باید زحمت زیادی بکشد، آخرین چیزی که نیاز داریم، یک بله‌قربان‌گو در وزارت خارجه است که قدرت ایالات متحده را تنها از مجرای قدرت نظامی و عملیات پنهانی می‌بیند.»

مورفی در حالی که معتقد است سابقه پمپئو علیه دیپلماسی موقعیتی منفی برای دیپلمات ارشد آمریکا محسوب می‌شود، میزان تاثیرگذاری تیلرسون برای حفظ آمریکا در توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را زیر سوال می‌برد.

مورفی به المانیتور می‌گوید: «مطمئن نیستم که تیلرسون چقدر برای نگاه داشتن ترامپ در توافق هسته‌ای توان داشته است، من مطمئن نیستم این، اصل ماجرا بوده باشد.»

حتی سناتورهای دموکرات که علیه توافق هسته‌ای رأی دادند، از جمله سناتور باب منندز که دموکرات ارشد کمیته روابط خارجی است، مخالف کنار کشیدن یک‌طرفه ترامپ از توافق هستند. منندز به المانیتور می‌گوید: «بر اساس چیزی که از گفته‌های پمپئو خوانده‌ام، به نظر می‌آید که سخنان ترامپ را تکرار می‌کند. نگاه رئیس جمهوری به توافق، منفی و تحقیرآمیز است. او برنامه‌ای برای خروج از توافق دارد.»

در حقیقت، پمپئو خواستار خروج ایالات متحده از توافق یک روز قبل از نامزدی‌اش از سوی ترامپ برای ریاست سازمان در نوامبر ۲۰۱۶ شده بود.

ترامپ بعد از اخراج وزیر خارجه [در مورد رابطه‌اش با تیلرسون] به خبرنگاران گفت: «ما با هم خیلی خوب کنار آمدیم، اما بر سر مسائلی اختلاف نظر داشتیم. وقتی به توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی نگاه می‌کنید، می‌بینید که افتضاح است. او شاید خیال می‌کرد که مشکلی ندارد، ولی من می‌خواستم که یا این توافق را متوقف کنم، یا تغییری در آن ایجاد کنم، و او [تیلرسون] احساس متفاوتی داشت.»

ترامپ افزود: «اما با مایک [پمپئو]... ما روند فکری مشابهی داریم.»

موضع جنگ‌طلبانه  پمپئو در مورد جمهوری اسلامی و روابط گرم او با ترامپ، تحسین روزافزون مخالفان جدی جمهوری اسلامی در کنگره را به همراه داشته است.

سناتورهایی مثل تام کاتن از ایالت آرنکزاس و باب کورکر از تنسی که در تدوین پیش‌نویس تغییر توافق هسته‌ای بر اساس آنچه ضعف‌های این توقفق بر می‌شمارند، کاخ سفید را یاری می‌کنند، از ستایش کنندگان نامزدی پمپئو برای مقام وزارت خارجه هستند.

سناتور تام کاتن به المانیتور می‌گوید: «واضح است که دولت، موضعی بر اساس نگاه رئیس جمهوری داشته، و پمپئو [به عنوان مدیر سازمان سیا] از جایگاه اطلاعاتی آن‌را دنبال کرده است. حالا او از جایگاه سیاسی در وزارت خارجه، یاری خواهد رساند.»

و همچون کاتن، مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا که از ترامپ خواستار بررسی خروج از توافق هسته‌ای شده بود، [در روز اخراج تیلرسون] در بیانیه‌ای اعلام کرد که «مشتاقانه» از نامزدی پمپئو «حمایت» خواهد کرد.

سناتور باب کورکر، رئیس [جمهوری‌خواه] کمیته روابط خارجی سنا اعلام کرد که این کمیته جلسه بررسی صلاحیت پمپئو را در ماه آوریل برگزار می‌کند و به «مد نظر قرار دادن مؤثر نامزدی او تا حد امکان» پایبند خواهد بود.

Recommended Articles

معامله سه‌جانبه اسرائیل، روسیه و آمریکا بر سر ایران
بن کاسپیت | | خرداد ۲۸, ۱۳۹۷
طرح ترامپ برای فلسطین و اسرائیل برای ائتلاف با سعودی‌هاست، نه صلح
آکیوا الدار | دونالد ترامپ | خرداد ۲۴, ۱۳۹۷
نگاه حسرت‌آمیز دموکرات‌های هوادار اسرائیل به صمیمیت ترامپ و نتانیاهو
Bryant Harris | دونالد ترامپ | خرداد ۱۵, ۱۳۹۷
قطعه گم‌شده ترامپ در طرح پوتین برای سوریه
مرور اخبار هفته | دونالد ترامپ | خرداد ۱۳, ۱۳۹۷
بندبازی محتاطانه کویت میان ایران و عربستان سعودی
Hamad H. Albloshi | GCC Relations | خرداد ۳, ۱۳۹۷

Recent Podcasts

Featured Video