اقدام ترامپ برای کاهش بودجه صلح‌بانان سازمان ملل در خاورمیانه

p
By
Article Summary
طرح پیشنهادی بودجهٔ وزارت خارجه آمریکا، شامل کاهش عمیق میزان کمک‌های مالی به مأموریت‌های صلح‌بانی سازمان ملل است.

دولت دونالد ترامپ امروز از طرح بودجهاش برای سال آتی پرده برداشت؛ طرحی که می‌خواهد سهم مشارکت مالی ایالات متحده را در مأموریت سازمان ملل در لبنان به حدود نصف تقلیل دهد و کاهش مشابهی را نیز در مورد کمک‌های اعطایی به مأموریت‌های صلح‌بانی سازمان ملل در سراسر جهان اعمال کند.

پیشنهاد وزارت خارجه برای سال مالی ۲۰۱۹، شامل ۴۲ درصد کاهش کمک به نیروهای سازمان ملل در لبنان (یونی‌فیل) است و به جای ۱۴۶.۱ میلیون دلار، ۸۴.۲ میلیون دلار را در نظر می‌گیرد. در این طرح پیشنهادی، بودجه کمک به ناظران سازمان ملل در بلندی‌های جولان، صلح‌بانان صحرای غربی [آفریقا] و قبرس نیز دچار کاهش می‌شود.

در پی آن‌که وزارت خارجه در بودجهٔ سال گذشته هیچ رقم خاصی را اعلام نکرد و آن را به «مذاکرات بر سر کاهش سطوح کلی بودجهٔ مأموریت‌های صلح‌بانی سازمان ملل یا سهم مشارکت ایالات متحده» موکول کرده است، طی ماه‌های اخیر گمانه‌زنی‌هایی در این باره وجود داشت تا در نهایت امروز این کسورات در بودجه پیشنهادی اعلام شدند.

در نتیجه، دولت ترامپ در بودجهٔ امروز سرانجام از میزان نقدینگی دلاری برای مأموریت‌های صلح‌بانی سازمان ملل متحد در سال مالی جاری که از یکم اکتبر شروع شده است، پرده برداشت.

داگلاس پیتکین، مدیر دفتر برنامه و بودجه در وزارت خارجه، گفت: «به دلیل آن‌که ما به طور جامع‌تر در پی مهار بیشتر هزینه‌ها در سازمان ملل هستیم، سطح پایین‌تری را نسبت برآورد کلی عملیات صلح‌بانی تعیین کرده‌ایم.»

با این حال، پیتکین هشدار داد که ارقام نهایی ممکن است تغییر کنند. در واقع، ارقامی که امروز منتشر شدند، نشان می‌دهند که حتی با وجودی که وزارت خارجه از ابتدا به دنبال کاهش بودجه سال جاری بوده است، مخارج واقعی که در سال ۲۰۱۸ هزینه می‌شوند، نزدیک به درخواست سال ۲۰۱۷ نهادهای سازمان ملل، از جمله مأموریت این سازمان در لبنان است.

پیتکین امروز در این باره گفت: «ما تعهد خاصی به هیچ‌کدام از نهادها[ی سازمان ملل] نداده‌ایم. در این زمان، طبق ارزیابی‌های ما به نظر می‌رسد که حدود ۵۶ درصد از درخواست مشارکت در بودجهٔ صلح‌بانان بین‌المللی، کافی است.»

یکی از مقام‌های وزارت خارجه در پاسخ به این سئوال که شرایط مذاکرات در مورد سطوح مأموریت‌های صلح‌بانی در مجمع عمومی سازمان ملل به کجا رسیده است، گفت: «بودجه [سال مالی ۲۰۱۹] شامل برآوردهای تقریبی است؛ هنوز در حال مذاکره برای تعیین نهایی مبالغ هستیم.»

یونی‌فیل که در سال ۱۹۷۸ بنیان گذاشته شد، از نیروهای مسلح لبنان حمایت می‌کند و وظیفه‌اش اطمینان از حفظ ثبات در شمال لبنان و کاهش تنش با اسرائیل است؛ به‌ویژه در جریان جنگ‌های ۱۹۸۲ و ۲۰۰۶. علی‌رغم کاهش پیشنهادی در بودجه، طرح پیشنهادی بودجه از همان لحن سال گذشته برخوردار است و اشاره می‌کند که بودجهٔ یونی‌فیل، «پیش‌بینی کرده است که به رغم درگیریها در سوریه و اثر بی‌ثبات‌کنندهٔ آن در منطقه، امنیت و ثبات در جنوب لبنان و در طول مرزهای اسرائیل حفظ شود.»

هفت سال جنگ در همسایگی [لبنان]، در حال حاضر منطقه را ملتهب کرده است، به‌ویژه آن‌که شبه‌نظامیان حزب‌الله با حمایت ایران در جنگ سوریه در کنار رژیم بشار اسد می‌جنگند و شایعاتی در مورد توسعهٔ کارخانههای موشکسازی در جنوب لبنان به گوش می‌رسد. تلاش‌های ایران برای تسلیح حزب‌الله با راکت‌های دقیق‌تر، باعث تحریک ممتد اسرائیل شده است و در اواخر هفتهٔ گذشته، تنش‌های مرزی با سقوط یک جت اسرائیلی بالا گرفته است. اسرائیلی‌ها نیز به نوبهٔ خود با آغاز ساخت دیوار مرزی در مرزهای مورد مناقشه، بیروت را خشمگین کرده‌اند.

با وجود کاهش بودجهٔ یونی‌فیل، وزارت خارجه به دنبال اختصاص یک بودجهٔ ۵۰ میلیون دلاری برای کمک‌های نظامی به ارتش لبنان است. وزارت خارجه دلیل این امر را «مدرن‌سازی [نیروهای مسلح لبنان] و تقویت توانایی‌های این نیرو برای کنترل مرزهای لبنان و قلمرو ملی این کشور، و همچنین شناسایی، بازدارندگی و دفع گروه‌های افراطی» قید کرده است. بودجهٔ سال جاری اما هیچ‌گونه کمک مالی نظامی را برای لبنان در نظر نگرفته بود.

مضاف بر کاهش بودجهٔ یونی‌فیل نسبت به سال ۲۰۱۷، دولت ترامپ به دنبال کاهش یا قطع کمک‌هایش به مأموریت‌های صلح‌بانی در ۱۵ کشور دیگر است. طرح پیشنهادی بودجه به دنبال کسر کمک‌ها در خاورمیانه، از جمله ۵۵ درصد کاهش نیروهای ناظر سازمان ملل بر عدم درگیری در بلندی‌های جولان (از ۲۴.۶ میلیون تا ۱۱.۱ میلیون دلار)؛ ۵۴ درصد کاهش برای مأموریت سازمان ملل در صحرای غربی (از ۱۸.۴ میلیون به ۸.۴ میلیون دلار)؛ و ۶۲ درصد کاهش کمک‌ها به نیروهای صلح‌بان سازمان ملل در قبرس (از ۱۳.۹ میلیون به ۵.۳ میلیون دلار) است.

کسر بودجهٔ ناظران سازمان ملل در بلندی‌های جولان در حالی صورت می‌گیرد که طرح پیشنهادی بودجه می‌گوید تجهیزات مدرن‌سازی و فناوری بیشتر «احتمالاً در بودجه سال ۲۰۱۹ ضروری است تا حمایت کافی از نیروهایی که می‌خواهند به مواضع خودشان در منطقهٔ حائل [میان سوریه و اسرائیل] بازگردند، صورت گیرد.»

در منطقهٔ مورد منازعه صحرانی غربی، جایی که مراکش علی‌رغم یک همه‌پرسی مورد حمایت جامعهٔ بین‌الملل ادعای مالکیت بر آن را دارد، بودجهٔ پیشنهادی قید می‌کند که مأموریت سازمان ملل «ممکن است در کاهش نیروهای نظامی و همچنین کارکنان غیر نظامی، کماکان کارآیی نسبی خود را داشته باشد.» و در نهایت، صلح‌بانان قبرس دچار کاهش بودجه می‌شوند، حتی در حالی که ترکیه کشتیهای خود را برای ممانعت از کاوش میادین گاز طبیعی به دست دولت بخش یونانی قبرس اعزام کرده است.

با این حال، کنگره احتمالاً به این کسر بودجه‌های شدید رأی نخواهد داد. در واقع، هم مجلس نمایندگان و هم سنا به دنبال بودجهٔ بیشتر و مناسب‌تری در سال مالی جاری هستند که هزینه‌های آن در سطوح بالاتری نسبت به برآورد اولیهٔ دولت ترامپ قرار دارد.

اد رویس، نمایندهٔ جمهوری‌خواه کالیفرنیا و رئیس کمیتهٔ روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، در بیانیه‌ای گفته است: «یک ائتلاف قدرتمند دو حزبی در کنگره یک‌بار تا کنون در برابر کاهش عمیق بودجه‌های وزارت خارجه و آژانس توسعهٔ بین‌الملل ایستادگی کرده است؛ چرا که می‌تواند امنیت ملی ما را به مخاطره بیاندازد. امسال، ما همین کار را بار دیگر انجام خواهیم داد.»

Bryant Harris is Al-Monitor's congressional correspondent. He was previously the White House assistant correspondent for Yomiuri Shimbun, Japan's largest newspaper. He has also written for Foreign Policy, Al Jazeera English and IPS News. Prior to his stint in DC, he spent two years as a US Peace Corps volunteer in Morocco. On Twitter: @brykharris_ALM, Email: bharris@al-monitor.com.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept