رگباری از لوایح ضد ایرانی در کنگره آمریکا

بر خلاف دو دستگی کنگره در مورد توافق اتمی با ایران، در زمینهٔ اعمال تحریم‌های بیشتر بر این کشور اتفاق نظر وجود دارد.

al-monitor .
Bryant Harris

Bryant Harris

@brykharris_ALM

موضوعات

hezbollah in turkey, irgc, iran nuclear deal, us-iranian conflict, us-iranian relations, us congress, donald trump

آبان ۴, ۱۳۹۶

به رغم آن‌که تلاش برای تغییر مفاد توافق اتمی با ایران تنها به دست جمهوری‌خواهان انجام می‌شود، لیکن اکثریت قانون‌گذاران آمریکایی از هر دو حزب کماکان به تنظیم لوایحی برای مقابله با رفتار ایران در خاورمیانه، ادامه می‌دهند.

مجلس نمایندگان چهار لایحه را طی امروز (پنج‌شنبه ۲۶ اکتبر) و دیروز، تصویب کرد تا برنامه موشک‌های بالستیک ایران و حمایتش را از گروه حزب‌الله لبنان که در کنار رژیم بشار اسد در سوریه می‌جنگد، هدف قرار دهد. مضاف بر این، طرفداران سخت‌گیری بر ایران در کنگره، به فشار بر دولت ترامپ برای ممنوع‌کردن فروش هواپیما به ایران و قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی، ادامه می‌دهند.

الیوت انگل، نمایندهٔ دموکرات نیویورک، به المانیتور گفت: «تمام چیزی که در مورد [توافق اتمی] مرا آزار می‌داد، این بود که در طول مذاکرات… دائماً به ما گفته شد که این تنها دربارهٔ سلاح هسته‌ای است. ما نمی‌توانستیم مسئلهٔ تروریسم یا موشک‌های بالستیک را مطرح کنیم. ما نمی‌توانستیم هیچ چیز دیگر را علیه ایران مطرح کنیم و این مسئله تا آخر مرا آزار می‌داد.»

انگل افزود: «من فکر می‌کنم بخشی از ما که واقعاً فکر می‌کنند ایران بخش سهم مهمی در بی‌ثباتی خاورمیانه دارد، باید اطمینان یابند که این کشور تحریم می‌شود.»

در ماه جولای، کنگره نخستین دور از تحریم‌ها را پس از توافق اتمی، تصویب کرد. «قانون موشک‌های بالستیک ایران و اجرای تحریم‌ها» که امروز با اکثریت ۴۲۳ در برابر ۲ تصویب شد، تحریم‌ها را بر برنامه موشک‌های بالستیک ایران گسترش خواهد داد. پیش از آن که بستهٔ تحریم‌های مکمل روی میز ترامپ قرار گیرد، سنا باید به آن رأی دهد.

انگل که از حامیان هر دو بستهٔ تحریم است، امروز قانون جدید را «بسیار مشابه» با بستهٔ تحریم‌های ماه جولای خواند. با این حال، نسخهٔ جدید بر نهادها و اشخاصی اثر خواهد گذاشت که از برنامهٔ موشک‌های بالستیک ایران پشتیبانی می‌کنند، حتی اگر دارایی در ایالات متحده نداشته باشند.

مجلس نمایندگان همچنین روز چهارشنبه سه لایحه را برای هدف قرار دادن حزب‌الله تصویب کرد. دولت آمریکا، حزب‌الله را به عنوان گروهی تروریستی می‌شناسد و قانون‌گذاران آمریکایی متفقاً آن‌را یکی از اقمار ایران می‌دانند.

کوین مک‌کارتی، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان، پیش از رأی‌گیری روز چهارشنبه به فاکس نیوز گفت: «آن‌ها به حزب‌الله پول می‌دهند تا افراد را بکشد و در همه جای دنیا به تروریسم کمک مالی می‌کنند. ما پایانی بر این امر می‌گذاریم و به تحریم‌ها و فشارها ادامه می‌دهیم.»

لایحه نخستین تحریم حزب‌الله که از جانب اد رویس، نمایندهٔ کالیفرنیا و رئیس کمیتهٔ روابط خارجی مجلس نمایندگان مطرح شده بود، روز چهارشنبه با عنوان قانون بهبود جلوگیری از تراکنش‌های مالی بین‌المللی حزبالله، رأی متفق مجلس نمایندگان را به خود اختصاص داد. این قانون برای قطع جریان کمک‌های مالی از کشورهای خارجی مانند ایران و همچنین هدف قرار دادن فعالیت‌های قلدرمآبانه‌ٔ این گروه در کشورهای دیگر، طراحی شده است. اورشلیم پست در ماه سپتامبر گزارش داد که ایران اکنون بیش از ۸۰۰ میلیون دلار در سال به حزب‌الله کمک می‌کند که سطحی بی‌سابقه از حمایت مالی از این گروه محسوب می‌شود.

یک سری قوانین مکمل نیز اوایل ماه به اتفاق در سنا تصویب شدند. با این حال، نسخهٔ مجلس نمایندگان، مقدمات بیشتری دارد که روسیه و ایران را برای حمایت‌شان از حزب‌الله متمایز می‌کند.

به‌خصوص، متمم مجلس نمایندگان بر بستهٔ تحریمی سال ۲۰۱۰ علیه ایران، حمایت ایران از حزب‌الله را برمی‌شمارد و دولت را به تحریم نهادهای حکومتی ایران -که در حال حاضر در لیست حامیان سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا قرار دارند- وادار کند. ایران، سوریه و سودان در حال حاضر تنها کشورهای این فهرست هستند.

انگل، حامی اصلی لایحهٔ رویس در میان دموکرات‌ها، به المانیتور گفت که نسبت به تأیید این ملحقات در سنا خوش‌بین است.

او گفت: «من فکر می‌کنم که در نهایت [این ملحقات] حذف نخواهند شد زیرا هر دو جناح درک می‌کنند که ایران یک تهدید است و حتی آن‌ها که می‌خواهند توافق [اتمی] را نگه دارند، نمی‌خواهند فشار از روی ایران برداشته شود.» انگل افزود: «زمانی که ما کارها را انجام می‌دهیم و برای این سال آماده می‌کنیم، من فکر می‌کنم که تحریم‌های ایران نیز باید در آن باشد.»

مجلس نمایندگان همچنین به اتفاق آرا لایحهٔ مایک گلکر، نمایندهٔ جمهوری‌خواه ویسکانسین را تصویب کرد. این لایحه تحریمهای هم‌پوشان را بر دارایی‌های خارجی و افرادی که از حزب‌الله حمایت می‌کنند، به دلیل آن‌چه استفادهٔ این گروه از سپر انسانی خوانده شده، اعمال می‌کند. با این‌که هر دو لایحهٔ تحریم حزب‌الله، اشخاص و نهادهای مشابهی را هدف می‌گیرند، لیکن حامیان قانون گلکر می‌گویند که این طرح کماکان ارزش خود را دارد.

جوزف گبیلی، رئیس مرکز اطلاعات لبنان، اتاق فکری که منتقد حزب‌الله است، می‌گوید: «هدف این قوانین، به ویژه بخش گزارش آن، برجسته کردن عملکرد مضر حزب‌الله است که کنگره می‌خواهد آن‌ها را در برابر دیدگان قرار دهد.»

گیبلی افزود که لایحهٔ گلکر «بیشتر بر وظیفهٔ شورای امنیت سازمان ملل متحد در جهت خلع سلاح حزب‌الله و جلوگیری از عملیات این گروه در لبنان، تمرکز کرده است. این طرح از سفیر آمریکا در سازمان ملل می‌خواهد تا «در مورد حمایت از قطع‌نامه‌ای که تحریم‌هایی همه‌جانبه علیه حزب‌الله به دلیل استفاده از سپر انسانی صادر خواهد شد، اطمینان حاصل کند.»

و در نهایت، قطع‌نامهٔ تد دویچ، نمایندهٔ جمهوری‌خواه فلوریدا، از اتحادیهٔ اروپا می‌خواهد تا شاخهٔ سیاسی حزبالله را به عنوان یک سازمان تروریستی بشناسد؛ این قطع‌نامه نیز در مجلس نمایندگان به اتفاق آرا تصویب شد. در حالی که اتحادیهٔ اروپا شاخهٔ نظامی حزب‌الله را به عنوان گروهی تروریستی می‌شناسد، قانون‌گذاران آمریکایی به کرات از این‌که نمایندگان حزب‌الله در پارلمان لبنان و اعضای این گروه در دولت لبنان مشمول چنین برچسبی نمی‌شوند، ابراز نارضایتی کرده‌اند.

اقدامات قانون‌گذاران در مجلس نمایندگان به این موارد محدود نمی‌شود.

مایکل مک‌کال، نمایندهٔ جمهوری‌خواه تگزاس و رئیس کمیتهٔ امنیت میهنی مجلس نمایندگان، به تلاش برای به کرسی نشاندن لایحهٔ خود جهت تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه می‌دهد. تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه تگزاس، یک لایحهٔ مشابه در سنا را دنبال می‌کند.

ترامپ اوایل ماه جاری به هنگام ایراد نطق خود در زمان سر باز زدن از تأیید پایبندی ایران به برجام، سپاه پاسداران را به عنوان نهادی حامی تروریست‌ها خواند اما آن‌چه را که کنگره می‌خواست، ابراز نکرد.

کنت کاتزمن، کارشناس تحریم ایران در سرویس تحقیقاتی کنگره، می‌گوید: «این‌جا توسعهٔ تحریم‌ها علیه سپاه را نمی‌بینیم.» فرمان اجرایی ترامپ «البته محدودیت‌های ملایمی بر سفرها دارد، اما مگر چند نفر از اعضای سپاه… برای آمدن به آمریکا تقاضای ویزا می‌کنند؟»

مک‌کال موافق است که اقدامات بیشتری باید انجام شوند.

او به المانیتور گفت: «زمان قابل توجهی طول کشید تا رئیس جمهوری جوانب تحریم سپاه را بسنجد. با این حال، سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی قرار نگرفت. بنابراین، من می‌خواهم که این کار را تکمیل کنم.»

مک‌کال به المانیتور گفت که لایحهٔ او در حال حاضر در کمیتهٔ قضایی سنا مانده است و اعضای این کمیته باور دارند که تعیین سازمان‌های تروریستی باید در حوزهٔ تصمیم‌های دولت بماند. او افزود: «شاید ما با رهبری [مجلس نمایندگان] هماهنگ کنیم و بدین ترتیب لایحه در صحن مطرح شود.»

طرفداران سخت‌گیری بر ایران در مجلس نمایندگان، بر روی لایحه‌ای کار می‌کنند که تولیدات آمریکایی شرکت‌های هواپیماسازی مانند بوئینگ و ایرباس، از فروش محصولات خود به ایران منع شوند. پتر روسکام، نمایندهٔ جمهوری‌خواه ایلینویز این را در بستهٔ پیشنهادی ماه سپتامبر خود گنجانده است. توافق اتمی سال ۲۰۱۵ راه را برای معاملات هواپیمایی باز کرد اما روسکام و همفکرانش نگرانند که ایران از هواپیماهای مسافربری برای حمل نیروهای نظامی برای جنگ به نفع بشار اسد استفاده کند. با این حال، لایحهٔ مشابه این طرح در سنا، چنین لحنی را به کار نمی‌گیرد.  

Recent Podcasts

Featured Video