در مخالفت با برنامه هسته‌ای ایران، ترامپ و نتانیاهو با خطر تنها ماندن مواجه هستند

p
By
Article Summary
رهبران ایالات متحده و اسرائیل ممکن است به جای منزوی کردن ایران خود منزوی شوند، چرا که توجه اصلی اجماع بین المللی که آنها به دنبالش هستند به مسئله سوریه است.

هم بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و هم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قصد دارند در سخنرانی‌هایشان در مجمع عمومی سازمان ملل که قرار است این هفته برگزار شود، جامعه جهانی را به موضع گیری سرسختانه تر علیه ایران دعوت کنند. اما تلاش آنها ممکن است فریادی در دل جنگل باشد و توجهی جلب نکند، چرا که به نظر می‌رسد جامعه جهانی به صورت یکپارچه از توافق هسته‌ای با ایران دفاع می‌کند.

به نوشته آکیوا الدار، "پس از امضای توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی، مسئله بمب اتمی ایران از لیست مسائل بین المللی مورد مناقشه حذف شد. نتانیاهو ممکن است بدون طرحی از بمب اتمی در دست پشت تریبون برود و به همین دلیل ناراحت باشد."

به گزارش بن کاسپیت بین رهبران سیاسی و نظامی اسرائیل در مورد نحوه برخورد با ایران اختلاف نظر وجود دارد و "هیچ کدامشان نیز استدلالی استراتژیک ندارند. رهبران نیروی دفاعی اسرائیل (IDF)، سازمان‌های اطلاعاتی نظامی و موساد همگی به این امر واقف هستند که ایرانیان قصد دسترسی به بمب اتم را نداشته‌اند و نخواهند داشت. تفاوت در این است که نیروی دفاعی، توافق هسته‌ای را پذیرفته و در تلاش بوده تا نکات مثبتی از آن استخراج کند. نیروی دفاعی اسرائیل با توجه به شرایط جدید خود را بازآرایی کرده و برنامه چند ساله اش، «گیدئون» بر این اساس استوار شده‌است که برنامه هسته‌ای ایران برای یک دهه به کلی متوقف شده‌است. مقامات عالی رتبه نظامی اسرائیلی تاکید دارند که توافق هسته‌ای به اسرائیل این اجازه را می‌دهد که توجهش را به مسائل دیگرش معطوف کند و از این فرصتی که توافق هسته‌ای ایران در اختیار اسرائیل قرار داده استفاده کند و مسائل دیگر را در اولویت قرار دهد. اما رهبری سیاسی و به خصوص نتانیاهو و ییسرائیل کاتز (وزیر دفاع و حمل و نقل) نظر دیگری دارند. ...نتانیاهو در هشدار دادن خبره است و البته او تنها کسی نیست که چنین مهارتی دارد. آویگدور لیبرمن وزیر دفاع نیز مانند اوست. با این شرایط رهبری نظامی اسرائیل چاره‌ای ندارد جز اینکه به موضع گیری رهبری سیاسی که حرف نهایی را در این موضوع می‌زند، تن بدهد."

به گفته الدار، نتانیاهو ممکن است بخواهد با استفاده از موضوع آزمایش‌های هسته‌ای کره شمالی به طرح موضوعش علیه ایران بپردازد. به نوشته او، "بدون شک او می‌تواند مدارکی مبنی بر همکاری بین رژیم آیت الله‌‌ها در ایران و رژیم کمونیست حاکم بر پیونگ یانگ ارائه کند. برای مثال در یکی از اسناد ارسالی از وزارت امور خارجه آمریکا به سفارت خانه این کشور در پکن که توسط ویکی لیکس منتشر شده بود آمده که ایران و کره شمالی از سرویس‌های حمل و نقل کالای هواپیمایی‌های ملی‌شان برای جابجا کردن اجزا و فن آوری هسته‌ای استفاده می‌کنند. بنا بر اطلاعاتی که از متخصصین اسرائیلی به دست آمده تعدادی از موشک‌های بالستیک سوخت مایع ایران و پرتاب کننده‌هایشان توسط دانش و فن آوری‌ای که کره شمالی در اختیار آنها قرار داد، تولید شد."

کسپیت در ادامه می‌نویسد، "بیت المقدس از تحولات قابل توجهی که در کره شمالی روی داده و نحوه برخورد ایالات متحده، که بدون امکان انجام کاری در حال تماشای مسلح شدن هسته‌ای ایران کشور است، وحشت کرده‌است."

علاوه بر این، اسرائیل نگران است گرمی دوباره در روابط بین ایران و عربستان، چیزی که این ستون در هفته گذشته آن را گزارش کرده بود، به منزوی شدن بیشتر اسرائیل منجر شود. به نوشته علی هاشم این گرم شدن در روابط هنوز راه زیادی تا به ثمر رسیدن دارد. او می‌نویسد، "عراق، سوریه، یمن، لبنان و بحرین همچنان مهمترین نقاط اختلاف نظر بین ایران و عربستان سعودی هستند. عراق حیاط خلوت ایران است و یمن حیاط خلوت عربستان. لبنان، سوریه و بحرین مناطقی هستند که دو کشور در آنها با هم تعادل دارند. ایران دست بالا در لبنان را دراد و عربستان در بحرین. سوریه همچنان محل نزاع باقی می‌ماند هر چند گفته می‌شود که عربستان نقشش را در آنجا محدود کرده‌است. جایگاه این دو کشور در نقشه نفوذ و کنترل بر منطقه باعث شد بسیاری با این نتیجه برسند که استفاده از میانجی‌های عراقی در برقراری ارتباط با ایران نشانه این است که عربستان سعودی قدرت ایران را پذیرفته و این نبرد تلخ بین دو قدرت منطقه‌ای در حال پایان یافتن است. با این وجود این اتفاق رخ نداد و عراق نمود بارز آن است. ...بازی جدید عربستان می‌تواند در حیاط خلوت ایران رخ دهد. عربستان ممکن است این بار به جای سنی‌ها و شیعیان سکولار به دنبال سرمایه گذاری روی گروه‌های شیعه مذهبی باشد. چنین حرکتی، اگر بازی‌ای دوباره در کار باشد دست ریاض در بازی را بازتر می‌کند و همچنین می‌تواند این پیغام را داشته باشد که عربستان نقش ایران در یمن را پذیرفته‌است و به جای آن می‌خواهد خودش را بازیگر جدیدی در عراق نشان دهد.  شاید عربستان بدین شکل پیامش را به دیگران می‌رساند."

نتانیاهو همچنان ممکن است از تریبون سازمان ملل برای بیان نگرانی اسرائیل در مورد نقش ایران در سوریه استفاده کند. بنا بر گزارش‌ها هواپیماهای اسرائیلی در روز هشتم سپتامبر توسط یک سیستم موشکی در غرب سوریه مورد اصابت واقع شدند. بنا بر گزارش‌ها اسرائیل به صورت علنی مسئولیت این حمله را نپذیرفته بود. به نوشته کاسپیت، "اسرائیل تلاش‌های ایران برای دادن تکنولوژی تولید موشک‌های با دقت بالا به سوریه و حزب الله را یک خطر استراتژیک واضح می‌داند. اگر این تلاش‌ ها موفقت آمیز باشد، به دشمنان اسرائیل این اجازه را خواهد داد که در درگیری‌های بعدی با توان نیروی هوایی اسرائیل برای هدف قرار دادن نقاط مورد نظرش به شکلی جدی مقابله کنند. حتی می‌تواند گفت آنچه در روز هشتم سپتامبر رخ داد می‌تواند تلاش اسرائیل برای مقابله با «پروژه دقت» ایران در سوریه و لبنان باشد."

احتمال درگیر شدن اسرائیل، روسیه را در موقعیت دشواری قرار می‌دهد. به نوشته ماکسیم سوچکوف، "علیرغم منافع متفاوتشان در سوریه، مقامات اطلاعاتی نظامی ایرانی و روس در سوریه با هم همکاری دارند. " این علاوه بر همکاری بین دو کشور در قالب روند مذاکرات آستانه است. سوچکوف می‌نویسد، "بسیاری از صاحب نظران در خاورمیانه بر این باورند که ایرانی‌ها و سوری‌ها از ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه انتظار دارند تا جلوی چنین حملاتی را بگیرد. تا زمان انتشار این مطلب، روس‌ها در این زمینه سکوت اختیار کرده‌اند. اینکه در پشت پرده‌ها چه چیزی بین این بازیگران در جریان است را تنها گذر زمان مشخص می‌کند. ...علیرغم دیدارهای متعددی که بین پوتین و نتانیاهو روی داده‌است، رئیس جمهور روسیه هنوز ایران را متحدی استراتژیک در خاورمیانه می‌داند. علاوه بر این پوتین کسی است که دو سال پیش به شخصه جلوی سقوط بشار اسد را گرفت. از سوی دیگر، روسیه نگران‌های اسرائیل را درک می‌کند. بنابرین باید دید پوتین تا چه اندازه در آنچه در نزدیکی سربازانش در سوریه روی می‌دهد درگیر خواهد شد. اسرائیل تنها باید امید روزی را داشته باشد که اسکادران‌ها و موشک‌های دفاعی روسیه به داخل این کشور برگردند. در حال حاضر این رؤیا تا تحقق فاصله زیادی دارد. "

در فوریه ۲۰۱۴ در این ستون نوشتیم، "روسیه هم چنین می تواند از طریق کانال های پشت پرده در ارتباط با آرام سازی رابطه ایران و اسرائیل نیز نقش بازی کند."چنین تحولی از آن زمان بسیار ضروری تر شده‌است. به نوشته کاسپیت، اگر دوباره یک رویارویی نظامی بین اسرائیل و حزب الله روی دهد، "اسرائیل قصد دارد تا به حاکمیت ملی لبنان حمله کند و آن را حمله‌ای مشروع می‌داند. از اولین لحظه، اسرائیل به زیربناهای استراتژیک این کشور حمله خواهد کرد. از دیدگاه اسرائیل کشور لبنان تبدیل به حزب اللهستان شده است. در حال حاضر هیچ کدام از طرفین قصد ندارند به آن نقطه برسند."

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X