کاهش حمایت مردم عراق از گروه‌های شیعه هوادار ایران

توافق اخیر حزب‌الله با داعش برای انتقال جنگ‌جویان این گروه به نزدیکی مرز سوریه با عراق، اعتراض عمومی را در عراق علیه حزب‌الله و گروه‌های شیعه هوادار ایران، در پی داشت.

al-monitor .

شهریور ۱۳, ۱۳۹۶

روز ۳۰ آگوست، ۳۰۸ تن از شبهنظامیان گروه دولت اسلامی (داعش) به همراه ۶۷۰ تن از اعضای خانواده‌های‌شان اجازه یافتند تا از ناحیهٔ قلمون در مرز لبنان و سوریه، به شهر بوکمال در استان دیر الزور در مرز عراق بروند. این نقل و انتقال با استفاده از ۱۶ اتوبوس و آمبولانس که دولت سوریه در همکاری با حزب‌الله فرستاده بود، انجام شد.

بوکمال سوریه، در نقطهٔ مقابل منطقهٔ القائم عراق در آن‌سوی مرز واقع شده است. فاصله میان این دو منطقه که هر دو از سال ۲۰۱۴ تحت کنترل داعش هستند، حدود ۲۲ مایل است. تخلیهٔ پیکارجویان داعش به دیرالزور، به آن‌ها اجازه می‌دهد که در مقاومت علیه نیروهای عراقی برای آزادی القیم، شرکت کنند. یک گزارش که روز چهارم سپتامبر در واشینگتن پست منتشر شد، می‌گوید جنگ‌جویان داعش در یکی از این کاروان‌های سرگردان، توانستند به عراق بگریزند.

انتقاد به توافق حزب‌الله با داعش، به طور گسترده‌ای در عراق مطرح شده است و در میان منتقدان، چهره‌های مختلف مذهبی شیعه، دولت اقلیم کردستان و رهبران قبائل سنی، قرار دارند. این توافق همچنین باعث شده تا اختلافی بین نیروهای هوادار ایران در عراق و نیروهای ملی مستقل، صورت گیرد. از سوی دیگر، گروه‌های هوادار ایران در داخل حشد الشعبی، نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق و روحانیون شیعهٔ هوادار ایران از توافق حمایت کردند و در جناح مقابل، حیدر العبادی، نخست وزیر فعلی، جنبش صدر و تعدادی از روحانیون شیعهٔ عراقی با تمام قوا مخالف آن توافق هستند.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، در یک مصاحبه که روز ۲۸ آگوست از شبکهٔ المنار پخش شد، پذیرفت که توافق، با تدبیر حزب‌الله عملی شده و گفت که به ازای آن، اجساد سربازان ارتش لبنان و حزب‌الله یا محل دفن آنان، مشخص شده است. نصرالله گفت که اگر حزب‌الله جنگ برای ریشه‌کنی پیکارجویان داعش را ادامه می‌داد، این اجساد برای همیشه لامکان باقی می‌ماندند. این بدان معناست که نصرالله، اجساد کشته‌شدگان را به تلفاتی که این جنگ‌جویان می‌توانند به نیروهای عراقی وارد کنند، ترجیح داده است.

سال گذشته، نصرالله به دولت عراق هشدار داده بود که ایالات متحده در حال توطئه‌ای برای گشودن یک راه است تا شبه‌نظامیان داعش از موصل به سوریه بگریزند. او از نیروهای عراقی تمجید کرده بود که پیکارجویان داعش را یک بار برای همیشه ریشه‌کن می‌کنند و نمی‌گذارند آن‌ها در فلوجه به سمت سوریه بروند. او گفت: «پیروزی در عراق به معنای بمباران داعش، بازداشت رهبران و اعضاء و انداختن آن‌ها در زندان و محاکمهٔ عادلانه است؛ نه این که اجازه دهیم به سوریه فرار کنند.»

توافق حزب‌الله با داعش، عبادی را خشمگین کرد. او در ۲۹ آگوست گفت که «انتقال چنین تعداد عظیمی از تروریست‌ها در این فاصلهٔ طولانی تا مرز عراق، غیر قابل قبول و آزاردهنده است و عملی ضد مردم عراق محسوب می‌شود.» او همچنین عدم هماهنگی با طرف عراقی در چنین موضوعاتی را به باد انتقاد گرفت و اشاره کرد که عراق در حال ریشه‌کن کردن تهدید داعش در داخل خاک خود است و تحت هیچ شرایطی نخواهد گذاشت که آن‌ها عبور امنی به سوریه داشته باشند. او اشاره کرد که این توافق حزب‌الله، باعث کشته‌شدن بیشتر مردم عراق و سوریه خواهد شد و کاملاً در این زمان غیرموجه است.

علی البدیری، نمایندهٔ پارلمان از ائتلاف ملی، توافق را توطئهای علیه مردم عراق دانست و خطاب به حزب‌الله گفت: «خون جوانان ما و مردم ما ارزان‌تر از خون لبنانی‌ها نیست. امروز، دولت سوریه دارد به جوانان عراقی که برای دفاع از مکان‌های مقدس رفته‌اند و جان‌شان را در سوریه می‌دهند، جایزه می‌دهد و جنگجویان داعش را به مرزهای عراق می‌فرستد.»

هشام الهاشمی، یک محقق مستقل و متخصص در امور امنیتی و گروه‌های مسلح، روز ۲۹ آگوست در صفحهٔ فیس‌بوکش نوشت: «تنها یک متحد خودخواه، تهدید داعش را از لبنان به عراق منتقل می‌کند. در حالی‌که عراقی‌ها دومین شهر بزرگ خود را به ویرانه تبدیل کردند اما نگذاشتند شبه‌نظامیان داعش به مردم همسایه آسیب برسانند. مردم لبنان و سوریه هرگز قبول نکردند که از روستاهای خود نیز به خاطر مردم عراق چشم‌پوشی کنند.»

احمد اسدی، سخن‌گوی حشد الشعبی و دبیر کل کتائب جند الامام که به رهبر انقلاب اسلامی ایران وفادار است، در بیانیه‌ای با اظهارات عبادی مخالفت کرد و گفت که انتقال شبهنظامیان به منطقهٔ بوکمال، هیچ مشکلی برای عراق ایجاد نمی‌کند. او گفت: «داعش در حال حاضر در منطقه بوکمال حضور دارد. این گروه در صحراهای عراق که مشرف به بوکمال هستند نیز حضور دارد.»

اسدی با اشاره به این‌که ۷۰۰ جنگ‌جوی داعش در بوکمال باقی مانده‌اند و این میزان، تنها اندکی بیش از دو برابر تعدادی است که نصرالله فرستاده است، گفت: «عراق تنها به چند ساعت نیاز دارد تا این گروه را ریشه‌کن کند.»

روز ۳۰ آگوست، شورای استانی کربلا اعتراض جدی خود را به توافق حزب‌الله برای انتقال شبه‌نظامیان داعش به بوکمال ابراز کرد. این شورا گفت که چنین اقدامی، تهدیدی برای امنیت کربلا و عراق است و از دولت خواست تا به صورت نظامی و سیاسی تدابیری را برای حل این مسئله در نظر بگیرد.

گفتنی است که از سال ۲۰۰۳، استان دیرالزور به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش که انتقال تروریست‌ها را به شهرهای عراق تسهیل می‌کند، به مرکزی برای تجمیع و اعزام تروریست‌ها تبدیل شده بود.

در همین راستا، محمد کربولی، عضو کمیتهٔ امنیت و دفاع پارلمان، گفت تعدادی از پیکارجویان داعش که به بوکمال انتقال یافتند، «وارد راوة و عانة در استان الانبار شدند.»

در داخل حشد الشعبی، گروه‌های «عصائب اهل الحق»، «كتائب حزب‌الله»، و «سرايا الخرسانی»، در اقدامی هماهنگ با سایر گروه‌های هوادار ایران، از عملیات تل عفر خارج شدند زیرا ائتلاف به رهبری آمریکا در عملیات آزادسازی شرکت کرده بود. با وجودی که فرماندهی عملیات مشترک چنین خبری را در وب‌سایت رسمی خود تکذیب کرده بود، اندکی بعد تکذیبیه را بدون هیچ توضیحی از وب‌سایت حذف کرد. این سه گروه پیشتر خواسته بودند که ائتلاف به رهبری آمریکا، از شرکت رسمی در آزادسازی تل عفر کنار گذاشته شود.
در همین اثنا، سایر گروه‌های عراقی وفادار به آیت‌الله علی سیستانی -شامل لشکر رزمی العباس، لشکر امام علی و لواء علی اکبر، به نبرد در تل عفر ادامه داده‌اند. این سه گروه تعهد خود را به دولت عراق ثابت کردند و برای جنگ، به سوریه نرفتند.

آن‌ها اکنون حمایت عمده‌ای را از خود دولت دریافت می‌کنند که آنان را به گروه‌هایی قوی‌تر از گروه‌های وابسته به ایران تبدیل کرده است. سیستانی از طریق سخن‌گوی خود به تمامی گروه‌ها و نیروهای عراقی توصیه کرد که از هرگونه پروژهٔ منطقه‌ای فاصله بگیرند و در نظر داشته باشند که قدرت‌های منطقه‌ای یا بین‌المللی، به فکر منافع خودشان هستند و منافع آنان نیز لزوماً با عراق همراستا نیست.

گروه‌های مختلفی که زیر چتر حشد الشعبی مبارزه می‌کنند، بین گروه‌های هوادار ایران و گروه‌های وفادار به سیاست‌های ملی عراق، تقسیم شده‌اند. با روشن‌تر شدن این موضوع، انتقادها علیه گروه‌های هوادار ایران شدت می‌گیرد. 

Recommended Articles

تدابیر مسکو برای کاهش تنش میان ایران و اسرائیل
ماکسیم سوچكوف | | خرداد ۱۱, ۱۳۹۷
نتانیاهو روی افزایش تنش با ایران حساب کرده‌است
مرور اخبار هفته | | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷
گزینه‌های اسرائیل برای کاهش تنش با ایران
Yossi Beilin | | اردیبهشت ۵, ۱۳۹۷
پوتین، اردوغان و روحانی حلقه اعتمادشان در سوریه را گسترش می‌دهند
مرور اخبار هفته | Defense/Security cooperation | فروردین ۱۹, ۱۳۹۷
بازداشت شیرازی و احتمال کاهش نفوذ ایران در عراق
علی معموري | | اسفند ۲۷, ۱۳۹۶

Recent Podcasts

Featured Video