اروپایی‌ها: ترامپ بدون خروج از برجام هم می‌تواند با ایران مقابله کند

p
By
Article Summary
سفرای اروپایی در واشینگتن، می‌گویند که همکاری این کشورها با آمریکا برای مقابله با ایران، می‌تواند بر مبنای توافق اتمی سال ۲۰۱۵ صورت گیرد، نه با لغو آن.

واشینگتن - سفرای کشورهای اروپایی در ایالات متحده، امروز گفتند که پرزیدنت دونالد ترامپ موفق شده تا نحوهٔ گفت‌وگو دربارهٔ ایران را تغییر دهد و دیگر نیازی به الغای توافق اتمی نیست.

کیم داروچ، سفیر بریتانیا، در یک پانل متشکل از سفرای چهار کشور اروپایی در شورای آتلانتیک، گفت: «از یک منظر، این دولت، فضا را در مورد ایران عوض کرده است. موفق شده است… اما بیایید برجام [برنامهٔ جامع اقدام مشترک] را برجا نگه داریم.»

داروچ گفت که از تراکم تماس‌ها میان اروپاییها و کارشناسان در دولت ایالات متحده برای فشار بر ایران، آگاه است. متحدان غربی، نگرانی‌های واشینگتن را دربارهٔ حمایت ایران از گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه مانند حزب‌الله لبنان و حوثی‌ها در یمن، درک می‌کنند. حمایت ایران از رژیم بشار اسد و آزمایش‌های موشک‌های بالستیک نیز از این جمله‌اند.

سفرای فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیهٔ اروپا، در حالی سخن گفته‌اند که روز ۱۵ اکتبر دولت ترامپ باید التزام ایران به قرارداد اتمی را تأیید کند و بگوید که آیا این قرارداد به نفع امنیت ملی ایالات متحده است یا خیر. ترامپ نشانه‌هایی بروز داده که احتمال اندکی برای انجام این کار از جانب او، وجود دارد. اگر ترامپ التزام ایران به توافق را تأیید نکند، آن‌گاه کنگره ۶۰ روز مهلت خواهد داشت تا به اعمال یا عدم اعمال دوبارهٔ تحریم‌های اتمی که ذیل برجام معلق شده بودند، رأی دهد.

سفرای اروپایی می‌گویند که تصمیم ترامپ، مسئلهٔ داخلی آمریکاست. آن‌ها نگرانند که اگر تحریم‌های آمریکا بازگردانده شوند، محتوای توافق شکسته و به لغو آن منجر شود.

ژرار آرو، سفیر فرانسه در واشینگتن، گفت که تأیید یا عدم تأیید ترامپ در ماه آینده «یک مسئلهٔ داخلی است.» اما تأکید کرد: «چیزی که اهمیت دارد، این است که پیامدهایی وجود خواهد داشت. ما از رئیس‌جمهوری [آمریکا] به خاطر تأیید یا عدم تأیید انتقاد نمی‌کنیم. این مشکل شماست.»

تمام طرفین، حتی دولت ترامپ، پیشتر تأیید کرده بودند که ایران از نظر فنی به توافق پای‌بند است. سفرای اروپایی هشدار دادند که تهدید واشینگتن به از بین بردن توافق، در حالی که ایران به عنوان کشوری متعهد دیده می‌شود، می‌تواند پیامدهای استراتژیک مخربی بر تکثیر سلاح‌های هسته‌ای در سراسر جهان داشته باشد. یکی از این پیامدها می‌تواند تضعیف راه‌حل دیپلماتیک برای رفع مشکل تهدید اتمی کره شمالی باشد.

آرو گفت: «مذاکرات مجدد، کارآیی ندارد. همچنین مسئلهٔ اعتبار در میان است. چگونه ما می‌توانیم به یک توافق با کره شمالی برسیم اگر بر سر توافق‌های‌مان مذاکرهٔ مجدد کنیم.»

پتر ویتیش، سفیر آلمان در واشینگتن هشدار داد که شش قدرت جهانی پس از سال‌ها مذاکرهٔ پیچیده و طاقت‌فرسا به توافق دست یافتند و اگر ایالات متحده اکنون توافق را ترک کند، این شش قدرت دیگر نمی‌توانند بر سر موضوعی متفق شوند.

ویتیش گفت: «دیگر هرگز نمی‌توانیم با این گروه از کشورها به توافقی دست یابیم. همه فکر می‌کنند که فقط یک رؤیا خواهد بود.» او افزود: «آن‌ها که از مذاکرهٔ مجدد دفاع می‌کنند، باید بررسی کنند که آیا مذاکرهٔ مجدد ممکن است و آیا مذاکرهٔ مجدد، نتایج بهتری را به ارمغان خواهد آورد؟ ما فکر نمی‌کنیم که مذاکرهٔ مجدد ممکن باشد.»

سفرای کشورهای اروپایی گفتند که دولت ترامپ برای رویارویی با سایر عملکردهای بی‌ثبات‌کنندهٔ ایران، نیازی به تهدید برای بازگرداندن تحریمها یا ایجاد یک بحران، ندارد. اما آنان تأکید کردند که همکاری برای رفع آن تهدیدها باید بر پایهٔ توافق اتمی سال ۲۰۱۵ صورت بگیرد، نه با از بین بردن آن.

سفرا گفتند که یکی از راه‌های اروپا برای رفع نگرانی‌های‌شان در مورد ایران، گفت‌وگو است.

ویتیش گفت: «ما در بسیاری از نگرانی‌های آمریکا در مورد رفتار منطقه‌ای ایران، شریک هستیم. آن‌چه گفته نشده، این است که ما با قدرت در حال گفت‌وگو با ایران هستیم. ما تماس‌هایی با اقشار متفاوت جامعهٔ ایران داریم. ما همگی آن‌جا سفارت داریم.»

المانیتور از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران پرسید که آیا این کشور از گفت‌وگوهای احتمالی بر سر افزودن مواردی بر توافق، استقبال می‌کند یا خیر. او تأکید کرد که ایران مذاکرهٔ مجددی بر سر برجام نخواهد داشت اما همواره از گفت‌وگو استقبال می‌کند.

روحانی هفتهٔ گذشته در کنفرانس خبری در نیویورک گفت: «برجام به همین شکل باقی خواهد ماند و باید به همین شکل اجرا شود.» او افزود: «اما این‌که اروپایی‌ها به آمریکا بگویند که شما در برجام بمانید و در ازای آن، ایران را متقاعد کنند که برای سایر موارد به پای میز مذاکره بیاید؟ این پایه‌ای در واقعیت ندارد.»

روحانی گفت: «اکنون برجام در حال اجراست. اگر دوستان ما در اتحادیهٔ اروپا می‌خواهند دربارهٔ موضوعی با ما گفت‌وگو کنند، از این گفت‌وگو در هر زمانی استقبال می‌کنیم. ما هر روز با آن‌ها گفت‌وگو می‌کنیم… ما هیچ مشکلی با صحبت و گفت‌وگو دربارهٔ چیزی نداریم. اما برجام را به عنوان شرط یا پیش‌شرط برای هیچ چیزی نمی‌پذیریم.»

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Sign up for our Newsletter

 

MORE LIKE THIS

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X