کنگره در مسیر قانون تحریم ایران با حمایت هر دو حزب

p
By
Article Summary
رهبران کمیتهٔ روابط خارجی سنا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، می‌گویند که به توافق بر سر اعمال تحریم‌های غیر هسته‌ای علیه نزدیک‌تر شده‌اند.

اعضای پرنفوذ مجلس سنا، به‌تدریج به تنظیم یک لایحهٔ تحریمیِ مورد حمایت هر دو حزب علیه ایران، به دلیل آزمایش موشک‌های بالستیک، نزدیک‌تر می‌شوند.

باب کورکر، سناتور جمهوری‌خواه تنسی و رئیس کمیتهٔ روابط خارجی سنا، روز ششم مارس گفت که پنل مربوطه، پس از ماه‌ها مذاکرهٔ درون‌گروهی با دموکرات‌ها -از جمله بن کاردین، سناتور دموکرات مریلند و باب منندز، سناتور دموکرات نیوجرسی، از مخالفان توافق-، به جمع‌بندی نزدیک‌تر می‌شود. با این حال، دموکرات‌ها تصریح کرده‌اند که در ازای حمایت‌شان، به طور ضمنی می‌خواهند تا به توافق هسته‌ای باراک اوباما [با ایران] شانس پیش‌رفتن داده شود.

کاردین به المانیتور گفت که نتیجهٔ کمیته هر چه باشد، «نباید این‌طور تفسیر شود که ناقض توافق هسته‌ای با ایران است.» او تصریح کرد: «ما می‌خواهیم اطمینان یابیم که این، ناقض توافق با ایران نباشد و در تلاش هستیم تا آن‌را تنها به عملکرد شریرانهٔ کنونی ایران ربط دهیم. بنابراین، ما در حال کار بر روی موضوع هستیم اما کاملاً به نتیجه نرسیده‌ایم.»

کورکر در بیانیه‌ای که پس از آزمایش دو موشک دیگر توسط ایران در اواخر هفتهٔ گذشته صادر شد، گفت که به اجماع نزدیک شده‌اند. این می‌تواند نخستین واکنش کنگره به ایران از زمان تمدید قانون تحریم‌ها در دسامبر باشد.

کورکر نوشت: «این آزمایش‌های تحریک‌آمیز، تنها جدیدترین مثال‌ها از عملکرد خطرناک ایران هستند که نیاز به واکنش هماهنگ و چندجانبهٔ ایالات متحده دارد... دولت از هم‌اکنون مقابله را به گونه‌ای بایسته، آغاز کرده و در حالی که ما در کنگره در حال آماده‌کردن لایحه‌ای با حمایت هر دو حزب برای بازداشتن ایران از رفتار تهدید‌آمیزش در تمامی جبهه‌ها هستیم، منتظریم تا در این زمینه [با دولت] همکاری کنیم.»

کورکر روز هفتم مارس از هرگونه اظهار نظر بیشتر در این باره خودداری کرد.

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه آیداهو و رئیس پنل خاورمیانه،گفت که آزمایش‌های موشکی اواخر هفتهٔ قبل، مشوق مضاعفی برای کنگره بود تا اقدام کند.

او گفت: «ما دربارهٔ ایران مدت زیادی است که در حال گفت‌وگو هستیم. هر کاری که آنان انجام می‌دهند و ناقض قطع‌نامه‌های سازمان ملل است، احتمال اقدام پنل را افزایش می‌دهد.»

منندز نیز در پاسخ به این سئوال که آیا کمیته به زمان انتشار لایحه نزدیک می‌شود، گفت که همینطور فکر می‌کند.

او به المانیتور گفت: «برخی از این حوزه‌ها بسیار روشن هستند- بی‌ثبات کردن منطقه، تروریسم، مستقر کردن موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای، به طور مستمر.» منندز افزود: «ایران باید بداند که عدم پای‌بندی به توافق اتمی و نقض قوانین بین‌المللی… پیامدهایی دارد.»

منندز تابستان گذشته همراه با کورکر از لایحه‌ای که می‌توانست تحمیل تحریم‌ها را بر نهادهای مرتبط با فعالیت موشکی ایران الزامی کند، حمایت کرد؛ لیکن این لایحه با مخالفت کاردین مواجه شد و به سرانجام نرسید. در آن زمان، کاردین به دنبال راه‌هایی برای محکم‌کاری در انجام توافق اتمی بود؛ تلاشی که او آن‌را یک «حوزهٔ مناقشه» دانست که از سوی جمهوری‌خواهان رد شده است.

سال جاری ممکن است سالی نتیجه‌بخش‌تر باشد. ماه گذشته، کورکر و کاردین به هم پیوستند تا نامهای دو حزبی با امضای ۲۰ سناتور را تهیه و از پرزیدنت دونالد ترامپ بخواهند تا تحریم‌هایی علیه ایران به خاطر برنامههای موشکیاش اعمال کند.

آن‌ها نوشتند: «رهبران ایران باید فشار کافی را احساس کنند تا دست از فعالیت‌های عمیقاً بی‌ثبات‌کنندهٔ خود بردارند؛ فعالیت‌هایی که حوزهٔ آن‌ها از حمایت از گروه‌های تروریستی گرفته تا آزمایش‌های مداوم موشک‌های بالستیک را شامل می‌شود… اجرای کامل تحریم‌های کنونی و اعمال تحریم‌های بیشتر بر ایران به خاطر برنامهٔ موشک‌های بالستیک، ضروری هستند.»

Found in: ben cardin, sanctions on iran, us-iranian conflict, bob corker, donald trump, ballistic missiles
x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X