آیا ورود زنان بی‌حجاب به شهرهای مذهبی عراق ممنوع می‌شود؟

شورای استانی کربلا قانون منع ورود زنان بی‌حجاب به این شهر مذهبی بررسی می‌کند؛ امری که واکنش‌های مختلفی را در بر داشته است.

al-monitor .

موضوعات

hijab, women and islam, karbala, iraqi women, veil, islamists, iraqi society, sharia

اسفند ۶, ۱۳۹۵

ابتسام الهلالی، یکی از نمایندگان استان کربلا در پارلمان عراق و عضو ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی، روز ۱۲ فوریه گفت که شورای استانی قصد دارد تا با تصویب لایحه‌ای، از ورود زنان بی‌حجاب به شهر مقدس کربلا جلوگیری کند.

در حالی که مشاهدهٔ تابلوهای تبلیغاتی برای دعوت از زنان به رعایت حجاب در شهرهای مذهبی عراق از جمله کربلا، نجف و خادمیه، امری عادی است، این نخستین بار است که مقام‌های رسمی و نمایندگان مجلس تلاش می‌کنند تا قانونی در این راستا تصویب کنند.

مقبرهٔ سومین امام شیعیان، حسین بن علی و برادرش عباس در کربلا قرار دارد. اکثریت شهروندان کربلا شیعه هستند و هر ساله این شهر پذیرای میلیونها زائر است.

یکی از منابع پارلمانی که با شرط محرمانه ماندن نامش با المانیتور سخن می‌گفت، اظهار کرد: «بسیاری از بلوک‌های پارلمانی مرتبط با احزاب اسلامی اکنون در حال جمع‌کردن امضا برای قانون ممنوعیت ورود زنان بی‌حجاب به مناطق مذهبی هستند. با وجود اینکه لایحهٔ مرتبط با این موضوع بلادرنگ از سوی نمایندگان رد شد، اما بلوک‌های مذهبی کماکان در حال تلاش هستند.»

چنین تلاش‌هایی احتمالاً از سوی جامعهٔ عراق با استقبال مواجه نمی‌شود، زیرا مردم این کشور تمایل دارند کشورشان طبق قانون اساسی اداره شود، نه قوانین شریعت. با این حال به نظر می‌رسد که برخی گروه‌ها و احزاب اسلام‌گرا در تلاشند تا قوانین شریعت را بر ابعاد گوناگون زندگی روزمرهٔ شهروندان تحمیل کنند. این ممکن است باعث رویارویی قریب‌الوقوع میان تندروهای اسلام‌گرا و شهروندانی باشد که می‌خواهند در کشوری دور از مذهب‌زدگی زندگی کنند.

سروه عبدالواحد، نمایندهٔ مجلس از «جنبش برای تغییر»، به شبکه خبری القرطاس گفت که برخی احزاب با قانون حجاب اجباری در شهرهای مذهبی، به دنبال تسویه حساب سیاسی و تحمیل دستور کار خود هستند.

درخواست برای تصویب چنین لایحه‌ای، یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که نصیف الخطابی، رئیس دولت محلی استان کربلا، از «تدابیر جدی برای تحمیل قانون حجاب» در کربلا سخن گفت.

سر و صداهای اخیر، نوعی واکنش به سفر میسون الدملوجی، نمایندهٔ مجلس از ائتلاف ملی، به کربلا بود که در روز ۵ فوریه صورت گرفت و او بدون حجاب به این شهر رفته بود.

دملوجی نیز پاسخ خطابی را این‌گونه داد: «شورای استانی کربلا بهتر است به جای صحبت‌کردن دربارهٔ حجاب یا تشریفات دیدار من از کربلا، توجه بیشتری به تمیزی خیابان‌های شهر معطوف کند.»

در حال حاضر، قانونی در کربلا وجود ندارد که زنان را به پوشیدن حجاب وادار کند. به همین خاطر، عده‌ای بر این باورند که دولت محلی در تلاش است تا این قوانین را با اهداف انتخاباتی، وضع کند.

همچنین ترس از این وجود دارد که عراق به یک «کشور مذهبی تندرو» تبدیل شود. این نگرانی‌ها بر پایهٔ سلسله‌ای از تلاش‌ها مانند وضع قانون محدودیت ساخت و فروش الکل ایجاد شده که ماه اکتبر گذشته تصویب شد. عده‌ای بر این باورند که عراق پسا داعش، کشوری خواهد بود که به دست احزاب تندرو شیعه اداره خواهد شد.

در این راستا، سمیرا الموسوی، نمایندهٔ مجلس از ائتلاف دولت قانون، به المانیتور گفت: «مسئلهٔ زنان بی‌حجاب در شهرهای مذهبی، گه‌گاه در این استان مطرح می‌شود. این یک موضوع جنجال‌برانگیز نزد صاحبان تفکرهای متفاوت است. بر این باورم که باید قانونی برای منع ورود زنان بی‌حجاب به شهرهای مذهبی یا اجبار آن‌ها برای پوشش حجاب در مبادی ورودی شهر، وضع شود.»

از سوی دیگر، ائتلاف ملی از دملوجی پشتیبانی کرده و کاظم الشمری، رئیس این ائتلاف، رئیس دولت محلی کربلا را یک «ورشکستهٔ سیاسی» خواند که سیاست را از اخلاق حرفه‌ای دور کرده است.

دملوجی طی دیدارش از کربلا، از مکانهای مذهبی بازدید نکرد. با این حال، به نظر می‌رسد که موضع دولت محلی، از پیش اتخاذ شده بود، زیرا کارهای دیگری نیز در این رابطه، مانند برگزاری روز جهانی عفاف برای تشویق حجاب اسلامی، پیشتر انجام شده بود. بسیاری از احزاب با این مسیر موافق‌اند.

مضاف بر این، روحانیون شیعه در نجف کارزاری برای تحکیم حجاب اسلامی و تأکید بر نیاز پوشش حجاب بر مبنای اصول شریعت، به راه انداخته‌اند. این کارزار شامل توزیع بروشورهای راهنمای حجاب در مدارس راهنمایی و دبیرستان‌های دخترانه است. یک مسابقه نیز با همین موضوع به راه افتاده و از جمله جوایز آن، سفر به شهر قم در ایران است.

اگر حجاب اجباری در شهرهای مذهبی لازم‌الاجرا شود، نمایندگان پارلمان می‌توانند رئیس شورای استانی و فرماندار کربلا را احضار کنند و دلایل این دستورالعمل را جویا شوند. آنان می‌توانند چنین قانونی را ملغی کنند، زیرا تمام قوانین اسلامی قابل تحمیل بر تمامی گروه‌های جامعه نیستند.

در کشوری با چندین مذهب، فرقه و گروه‌های قومیتی، هیچ دکترین مذهبی خاصی نباید به جامعه تحمیل شود؛ حتی اگر تنها محدود به چند ناحیه و شهر باشد.

Recommended Articles

تشدید فشارعلیه فوتبالیست ها در ایران
Zahra Alipour | | بهمن ۴, ۱۳۹۵
دنیای مخفی ِ فروشگاههای آلات جنسی در عراق
Omar al-Jaffal | | تیر ۲۹, ۱۳۹۴
شدت گرفتن تنش میان حماس و داعش در غزه
عدنان ابوعامر | | فروردین ۲۶, ۱۳۹۴
نخستین سکسولوژیست لبنان
Sophie Chamas | | فروردین ۲۰, ۱۳۹۴
فمینیستها مسلمان برای حقوق خود در چارچوب اسلام مبارزه می کنند
علی معموري | | اسفند ۲۴, ۱۳۹۳

Recent Podcasts

Featured Video