بانک‌دارها و ژنرال‌ها در کابینه ترامپ

p
By
Emily Goodin
Article Summary
نه تنها ژنرال‌های بازنشستهٔ پنتاگون، بلکه دست‌اندرکاران گلدمن ساکس نیز در میان متصدیان پست‌های ارشد در کابینهٔ ترامپ هستند.

بنا بر گزارش‌ها، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب، ژنرال جان اف کلی را برای پست وزارت امنیت داخلی ایالات متحده در نظر گرفته است. بدین ترتیب، این ژنرال بازنشستهٔ سپاه تفنگداران دریایی، سومین نظامی خواهد بود که در سطوح بالای کابینهٔ ترامپ وارد می‌شود. حتی پیش از آن‌که چنین خبری طی هفتهٔ جاری منتشر شود، نگرانی‌هایی در کپیتول هیل [مکان کنگرهٔ آمریکا] دربارهٔ ورود فرماندهان نظامی به عرصهٔ مدیریت سیاسی در کابینهٔ ترامپ، ابراز شده بود.

سناتور کریس مورفی، یکی از اعضای دموکراتیک کمیتهٔ روابط خارجی سنا در واشینگتن‌پست نگرانی خود را ابراز کرد. او گفت: «هر کدام از این افراد ممکن است شایستگی‌های عظیمی داشته باشند اما آن‌چه ما در ۱۵ سال گذشته آموخته‌ایم، این است که اگر مشکلات جهان را از دریچهٔ نظامی ببینیم، مرتکب اشتباه‌های بزرگی می‌شویم.»

اگر پنتاگون این پست‌های ارشد در حلقهٔ داخلی ترامپ را به دست بگیرد، باز هم هنوز از گلدمن ساکس، یکی از بانک‌های سرمایه‌گذاری وال استریت، عقب‌تر است. این رویداد بیش از ورود نظامیان به دولت، شگفت‌انگیز است. در طول رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۱۶، ترامپ علیه نفوذ بالای سیاسی گلدمن ساکس در واشینگتن سخن گفته بود. او در دورهٔ مقدماتی گفته بود که مجموعه‌های وال استریت، «تمامی کنترل» رقیب جمهوری‌خواهش تد کروز را در دست گرفتند؛ او اتهام‌های مشابهی را دربارهٔ نفوذ گلدمن ساکس بر هیلاری کلینتون مطرح کرد. کارزار انتخاباتی ترامپ یک تبلیغ تلویزیونی انتشار داده بود که عکسی را از مدیر عامل گلدمن ساکس نشان می‌داد و هشداری ارائه می‌کرد مبنی بر آن که یک «ساختار قدرت جهانی» -شامل گلدمن ساکس- کارگران آمریکایی را از حقوق‌شان محروم می‌کند.

اما این حرف‌ها مال آن روز بودند و الان، وضع به گونه‌ای دیگر است. روز جمعه ان‌بی‌سی نیوز گزارش داد که گری کوهن، مدیر اجرایی گلدمن، مأمور ریاست شورای اقتصاد ملی شد که یک گروه از مشاوران کاخ سفید است که می‌توانند نفوذ عمیقی بر سیاست‌گذاری‌های دولت داشته باشند. او تنها فرد نیست. گروه انتقالی ترامپ پیشتر اعلام کرده بود که استیون منوچین، عضو قدیمی گلدمن ساکس، برای مقام وزیر خزانه‌داری در نظر گرفته شده است. مضاف بر این، دو تن از بازوهای پیشین گلدمن ساکس، یعنی آنتونی اسکاراموچی، مدیر حفاظت از سرمایه‌گذاری و استیو بنن، مشاور «کابینهٔ آشپزخانه»، نفوذ قابل توجهی بر سیاست‌گذاری و تصمیم‌های مربوط به استخدام پرسنل دارند.

ترامپ در هفتهٔ جاری دو انتخاب جنجال‌برانگیز دیگر نیز داشت: اندی پوزدر، مدیر یک فست فود را برای وزارت کار و اسکات پرویت، دادستان کل اوکلاهاما را به ریاست ادارهٔ حفاظت از محیط زیست انتخاب کرد.

هر دو گزینه، به فوریت با انتقادهای وسیع مواجه شدند: پوزدر به دلیل مخالفتش با افزایش حداقل دستمزد و پرویت برای تکذیب نقش عوامل انسانی در تغییرات اقلیمی. و هر دو، نشان‌دهندهٔ تغییر عمیقی است که ترامپ قصد داشت تا در میراث دولت اوباما ایجاد کند.

به‌ویژه در زمینهٔ تغییرات اقلیمی، ترامپ می‌تواند تغییرات وسیعی در مقرراتی ایجاد کند که اوباما در طول دورهٔ صدارتش با قدرت اجرایی خود وضع کرده بود. رئیس جمهوری آتی دربارهٔ زیر و رو کردن ترکیب ادارهٔ حفاظت از محیط زیست صحبت کرده بود و به نظر می‌رسد که اسکات پرویت، مرد انجام این کار است. او در مقام پیشین خود به عنوان دادستان کل، ائتلافی با برخی همکاران خود در ایالت‌های دیگر به همراه تولیدکنندگان برتر انرژی تشکیل داد تا با اقدام‌های اوباما مقابله کنند.

ملاقات روز دوشنبهٔ ترامپ با ال گور، معاون اسبق ریاست جمهوری، این امید را به طرفداران محیط زیست داد که رئیس جمهوری چهل‌وپنجم، ممکن است برخی شعارهای کارزار انتخاباتی‌اش را در مواردی مانند لغو توافق پاریس و افزایش تولید صنعت ذغال‌سنگ، نرم‌تر کند. اما امیدی که دونالد ترامپ داد، خودش پس گرفت. به بیان دیگر، انتخاب پرویت به معنای فرونشستن آن امیدها بود.

دیوید کونیسکی، استادیار مدرسهٔ امور محیط زیستی و عمومی در دانشگاه ایندیانا، دربارهٔ انتخاب پرویت به سیبیاس نیوز گفت: «به‌وضوح، این یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای از نقطه‌ای است که دولت تا کنون در برخی موارد مربوط به محیط زیست بدان رسیده بود.»

به همین صورت، پوزدر نه تنها برای موضعش در برابر حداقل دستمزد تحت فشار قرار گرفت، بلکه به دلیل دفاعش از تبلیغات فست‌فود با حضور زنان نیمه‌برهنه‌ای بود که در حال خوردن همبرگر بودند.

پوزدر یکی از حامیان مالی و مشاوران کارزار انتخاباتی ترامپ بود. او علیه افزایش حداقل دستمزد به مبلغی بالای ۹ دلار در ساعت بود. مضاف بر این، به گزارش ان‌پی‌آر، دولت اوباما پیشنهاد داده بود تا مقررات ایمنی محل کار و حق اضافه‌کاری افزایش یابد؛ پودزر در مقام متصدی وزارت کار می‌تواند آن‌ها را محدود یا از اجرای‌شان جلوگیری کند.

نیویورک تایمز علیه گزینهٔ ترامپ موضع گرفت. در یکی از سرمقاله‌های این رسانه آمده است: «از نظر آقای پوزدر، دفاع از تجارت به معنای ضدیت با کارگر است. این مسئله باعث می‌شود که او در مقام وزیر کار تصمیم‌های نادرستی بگیرد.»

الکسیس سیمندینگر از ریل کلیر پالیتیکس، گزارش داد که ترامپ تا چه حد می‌تواند یک «پاک‌کن اجرایی» را برای بازگرداندن بسیاری از کارهایی که اوباما انجام داد، به کار بگیرد. او نوشت: «ترامپ وعده می‌دهد که با نوک قلم و حمایت کنگره‌ای که دست جمهوری‌خواهان است، دوران زمامداری پرزیدنت اوباما را بازگرداند. او می‌تواند این قول را عملی کند اما باعث خواهد شد تا دشمنانی در میان قانون‌گذاران، دادگاه‌ها، رأی‌دهنده‌ها و کسانی که از سیاست‌های اوباما نفع برده‌اند، پیدا کند. به این فهرست باید رهبران دنیا را نیز اضافه کرد که بابت نوع نگاه او به جهان نگرانی دارند.»

والاستریت ژورنال اشاره می‌کند که رهبران تجاری «پیش‌بینی یک گره‌گشایی بنیادین از مقررات در هر موردی را می‌کنند که دربارهٔ پرداخت‌های اضافه‌کاری تا قوانین مربوط به گازهای تولیدی نیروگاه‌ها ممانعتی وضع کرده است. زیرا دونالد ترامپ دارد کابینه‌اش را با مخالفان این قوانین پر می‌کند.» به غیر از پوزدر و پرویت، حضور تام پرایس در وزارت سلامت و خدمات انسانی، حضور ویلبر راس جونیور که یک تاجر است، در وزارت بازرگانی و حضور بن کارسون در وزارت مسکن و توسعهٔ شهری، همگی نشان‌دهندهٔ بازگرداندن بسیاری از مقررات کنونی در سازمان‌های متبوع‌شان است.

تصدی این مقام‌ها نیازمند تأیید سنا است اما با توجه به حضور اکثریت جمهوری‌خواهان در آن‌جا، انتظار می‌رود که به راحتی تأیید شوند. انبیسی نیوز نگاهی کرده به آن‌چه می‌توان از تمامی انتخاب‌های کابینهٔ ترامپ تا کنون آموخت. این شبکه می‌گوید: در حالی که گزینه‌ها ممکن است خارج از حلقهٔ سیاستمداران باشند، در واقع کسانی هستند که با داخل حلقه در واشینگتن ارتباط دارند یا واجد منافع خاصی در آن قبال باشد. آن‌ها تاجران یا ژنرال‌ها هستند؛ و هیچ تنوعی در میان متصدیان پست‌های بالا وجود ندارد.

ریل-کلیر-پالیتیکس در این لینک به طور منظم گزینه‌های کابینهٔ ترامپ را بررسی می‌کند؛ از جمله این که چه کسانی برای پست‌های بالا در کاخ سفید در نظر گرفته شده‌اند.

Found in: military, wall street, us government, media, donald trump, cabinet, barack obama

Carl M. Cannon is the Washington Bureau Chief of RealClearPolitics and Executive Editor of RealClear Media Group. Carl is a past recipient of the Gerald R. Ford Journalism Prize for Distinguished Reporting and the Aldo Beckman Award, the two most prestigious awards for White House coverage. Previous positions include Executive Editor of PoliticsDaily.com, DC Bureau Chief for Reader's Digest and White House correspondent for both the Baltimore Sun and National Journal. He was a 2007 fellow-in-residence at Harvard University's Institute of Politics, a past president of the White House Correspondents’ Association, and is a published author.

Emily Goodin is the Managing Editor of RealClearPolitics. Her journalism experience includes a stint at The Hill newspaper, where she managed the paper's campaign team, launched its Ballot Box blog, and contributed to notable growth in site traffic. She began her political journalism career at National Journal’s The Hotline, working her way up from intern to Senior Editor. Emily has attended seven political conventions and covered four presidential races and 13 cycles of Senate and House races.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X