آیا ایران باید از ریاست جمهوری ترامپ بترسد؟

p
By
Article Summary
درحالیکه ایران در منطقه قدرت می‌گیرد، تحریم‌های جدید آمریکا علیه این کشور واشنگتن را منزوی خواهد ساخت، نه تهران. تصمیم اوباما مبنی بر هدف قرار دادن رهبران جبهه النصره می‌تواند نقطه عطفی در تحولات حلب ایجاد کند.

اتحادیه اروپا و متحدینش به توافق هسته‌ای با ایران متعهد خواهند ماند

در شرایطی که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا ممکن است به دنبال بازبینی و مذاکره دوباره در برجام باشد، وی تحریم‌های جدید و فشار آوردن بر ایران را در اولویت کارهای خود قرار خواهد داد.

اما این روند در اروپا و آسیا برعکس خواهد بود. در این دو قاره، تمرکز همه بر شکستن و نه ایجاد موانع جدید بر سر تجارت و همکاری با ایران است. دشوار می‌توان توسط کرد که بدون اینکه ایران تخلفی در اجرای برجام داشته باشد، جهان به خواهد از این کشور روی برگرداند.

در چند ماه آینده که به دلیل انتقال دولت فرآیندهای سیاسی با رکود مواجه می‌شوند، کنگره ممکن است تحریم‌هایی علیه ایران تصویب کند، که از جمله شامل حال افراد و کشورهایی که برنامه موشکی ایران را حمایت می‌کنند، شوند. جولیان پِکِت گزارش می‌دهد که کمیته مقررات کنگره به دنبال توصیب قانونی است که فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ به ایران را مسدود  و تبادلات مالی مربوط به توافق هسته‌ای را غیر قانونی می‌کند.

این طرح‌ها نشانه تلاش‌های سازمان‌دهی شده‌ایست که دولت آینده ترامپ و کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان توسط آن می‌خواهند ایران را برای بازنگری در توافق هسته‌ای تحت فشار قرار دهند و علیه این کشور تحریم‌های جدیدی تصویب کنند. این چیزی است که ترامپ در طی دوران تبلیغات انتخاباتی‌اش قول آن را داده بود. به گزارش واشنگتن پست، حتی اگر هیلاری کلینتون برنده انتخابات ریاست جمهوری شده بود به نظر می‌رسید در مورد تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران اتفاق نظر وجود داشت.

تا زمانیکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تخلفی از طرف ایران گزارش نکند، مشخص نخواهد بود که دولت ترامپ بتواند مذاکره دوباره توافق هسته‌ای را عملی کند. فردریکا موگیلینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا روز ۹ نوامبر در گفتگو با سی ان ان اعلام کرد که برجام "توافقی دوطرفه بین ایران و ایالات متحده نیست. ...توافقی چند جانبه‌است که همه ما بر سر آن مذاکره کرده‌‌ایم….و در قالب یک قطعنامه شورای امنیت -در واقع بیش از یک قطعنامه- عملی شده‌است."

اتحادیه اروپا به دنبال حضور در ایران است. به گزارش چنگیز ورزی، علی‌رغم اینکه تندروهای ایرانی می‌خواهند گشایش دفتر اتحادیه اروپا در ایران را با مشکل و پیچیدگی مواجه کنند، وزارت امور خارجه این کشور منافع دیپلماتیک و تجاری باز شدن این دفتر را به خوبی می داند. روسیه و چین نیز مانند اتحادیه اروپا توافق هسته‌ای با ایران را امضاء کرده‌اند. آنها همین الان در انتظار شروع تجارت با ایران هستند. ممنوع کردن فروش بوئینگ به ایران ضرری بزرگ برای این شرکت آمریکایی و منفعتی بزرگ برای شرکت اروپایی ایرباس خواهد بود.

با این وجود ممکن است عربستان سعودی از فشار آوردن دولت ترامپ به ایران استقبال کند و حتی مشوق آن باشد. به نوشته بروس ریدل، پادشاهی سعودی در درگیری‌های منطقه‌ای با ایران ناموفق بوده و فاقد "ابزارها و ملزومات لازم برای مقابله با قدرتی که ایران در طی سالیان بدست آورده‌است. عربستان سعودی نیروهایی مانند سپاه پاسداران -نیرویی که می‌تواند برای متحدین منطقه‌ای ایران مانند حزب‌ الله و حوثی‌ها در یمن پشتیبانی فنی و مشاور فراهم کند- ندارد. عربستان سعودی شخصی مانند قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسدارن، با سال‌ها تجربه در عملیات مخفیانه ندارد. سعودی‌ها نیروهای اطلاعاتی خوبی دارند ولی نیروهایشان مانند سپاه پاسداران کارکشته و آماده به نبرد نیستند. ریاض به صورت سنتی برای اعمال قدرت از توانانی مالی‌اش برای حمایت از نیروهای مورد نظرش استفاده کرده‌است. با سقوط قیمت نفت، چنین اقدامی سخت‌تر خواهد بود. عربستان سعودی به تازگی یک طرح کمک نظامی چند میلیارد دلاری به لبنان را لغو کرد که یکی از دلایل آن صرفه‌جویی مالی بود. رقابت بین ایران و عربستان برای هر دو کشور هزینه‌های زیادی داشته است و مشخص نیست این رقابت تا کی ادامه خواهد داشت."

ریدل در ادامه می‌گوید "ایران قدرت مسط بر منطقه نخواهد شد. ایران با دشمنان و دشواری‌های زیادی روبروست. شیعیان عراق، سوریه و لبنان سرکردگی ایران را نمی‌خواهند. با این وجود ایران هر روز بیشتر به رسیدن  به جایگاه قدرتمندترین دولت در منطقه هلال حاصلخیز نزدیکتر می‌شود و عربستان سعودی هزینه این تغییرات را می‌پردازد."

در لبنان، که معمولا اولین جایی است که رویدادهای منطقه‌ای در آن دیده می‌شوند، انتخاب میشل عون به ریاست جمهوری و میانجیگری‌اش برای بازگشت سعد حریری به قدرت به عنوان نخست وزیر، که شامل به کار بردن زبردستانه دیپلماسی در برخورد با حزب الله می‌شد، یکی دیگر از نشانه‌های افزایش قدرت منطقه ای ایران است. به گزارش علی هاشم، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، اولین وزیر امور خارجه‌ای بود که ریاست جمهوری میشل عون را در سفری که به لبنان داشت، تبریک گفت. در این سفر او همچنین با سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله و سعد حریری دیدار کرد. دیدار وی با نصرالله طبق سنت انجام شد و دیدارش با حریری نشانه دوره جدیدی است که در لبنان آغاز شده‌است. اما به نوشته هاشم با وجودیکه دولت جدید لبنان توسط ایران پذیرفته شده‌است "رقابت بین ایران و سوریه و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج در لبنان می‌تواند این نگرانی را ایجاد می‌کند که دولت جدید با چالش‌های منطقه‌ای جدی‌ای مواجه شود. "همانطور که در گزارش هفته پیش این ستون اشاره شد، هدف نهایی عون ایجاد جریانی مستقل و ناسیونالیست در لبنان است که همه لبنانی‌ها را شامل شود که لازمه آن گفتگوی مستمر در مورد مسائل منطقه ایست.

 

اوباما به نبرد جبهه‌النصره می‌رود

به دستور دولت اوباما، پنتاگون هدف قرار دادن سران گروه موسوم به جبهه فتح عراق و شام، متحد القاعده در سوریه را اولویت خود قرار داده‌است. این تغییر مسیر می‌تواند به تغییری در سیاست‌های ایلات متحده در سوریه منجر شود و نهایتا باعث پایان محاصره حلب گردد.

به گزارش آدام انتوس، خبرنگار واشنگتن پست، "کسانیکه از این تغییر حمایت می‌کردند معتقد بودند که دولت اوباما بیش از این نمی‌تواند آنچه را که یکی از آنها «توافق با شیطان»نامید تحمل کند. در این توافق نانوشته، ایالات متحده از آتش گشودن روی جبهه النصره که در شهرهای سوری تحت کنترل شورشیان محبوبیت دارد خودداری می‌کرد و به رژیم اسد فشار نظامی می‌آورد. روسیه ایالات متحده را به پناه دادن به جبهه النصره محکوم می‌کرد. اتهامی که روز پنجشنبه گذشته در مسکو توسط سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور، دوباره تکرار شد. به گفته یکی از مقامات ارشد آمریکایی "رئیس جمهور نمی‌خواهد این گروه گروهی باشد که در صورت سقوط اسد کشور را در دست بگیرد." این گروهی نیست که اپوزیسیون قابل اتکای سوریه باشد. این گروه القاعده است."

این تغییرات، که به نوشته واشنگتن پست در دولت ترامپ شتاب بیشتری خواهد گرفت، تاییدی است بر اقدامات جان کری وزیر خارجه که در تلاش بوده با روسیه به توافقی برسد که همکاری نظامی علیه جبهه النصره را شامل شود. ما با جان کری هم نظریم که مخالفان همکاری با روسیه برای مقابله با القاعده "به کلی گمراه بودهاند" و بر خلاف بسیاری از رسانه‌های دیگر، در این ستون همواره از «شورشی» خواندن جبهه النصره و برداران جهادی‌شان در گروه‌های دیگر مانند احرار الشام صرفا به خاطر اینکه با بشار اسد می‌جنگند، خودداری کرده‌ایم.

تغییر در سیاست آمریکا باید به درنظر گرفتن و افشا کردن گسترده‌تر نقش جبهه النصره در حلب منجر شود. طرح سازمان ملل برای حلب شامل خارج کردن نیروهای جبهه النصره می‌شود و نه اسکان دادن‌شان. استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه در ماه اکتبر اعلام کرد که ۱۰۰۰ پیکارجوی جبهه النصره شهر حلب را "گروگان" گرفته اند و اگر آنها قبول کنند شهر را ترک کنند، او شخصا آنها را به بیرون شهر مشایعت می‌کند.

پایان محاصره حلب که شامل شکست دادن جبهه النصره می‌شود بیش از هر زمان دیگری ضروری است. ژان اگلند، مشاور ویژه دی میستورا هفته گذشته هشدار داد که یک گرسنگی عمومی در آستانه زمستانی "کشنده" در راه است. کمک‌های انسان دوستانه تنها می‌تواند در قالب همکاری بین ایالات متحده و روسیه روی دهد. بنیان نهادن همکاری بر اساس شکست دادن متحد القاعده که منفعت مشترک دو کشور است، می‌تواند نقطه آغاز خوبی باشد. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly
Found in: sanctions on iran, michel aoun, lebanese politics, jabhat al-nusra, jcpoa, donald trump, aleppo
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept