جبهه نصرت "بزرگترین وابسته رسمی القاعده در طول تاریخ"

همزمان شدن ادای شهادت یک مقام آمریکائی در کنگره با گزارش سازمان عفو بین الملل در خصوص "آدم ربائی، شکنجه و کشتار های سریع" که جبهه نصرت و دیگر گروه های مسلح متحد آن مرتکب می شوند.

al-monitor .

تیر ۲۰, ۱۳۹۵

فیلیپ لوتر، مدیر سازمان عفو بین الملل بخش خاورمیانه و آفریقا در یک اطلاعیه مطبوعاتی گفت: "امروز گروه های مسلح در حلب و ادلب آزادانه حکومت می کنند، دست به جنایات جنگی و نقض قوانین بین المللی حقوق بشر می زنند در حالی که از هرگونه مجازاتی معافند. موضوع شوک آور این است که که ما مستنداتی داریم که نشان می دهد حکومت سوریه نیز از همان روش ها برای شکنجه استفاده می کند" که ناقض حقوق بشر و در زمره ارتکاب جنایات جنگی است. .  

گزارش موسوم به "شکنجه، مجازات من بود" حکایت دهشتناک و ناراحت کننده آدم ربائی، شکنجه و قتل روزنامه نگاران، وکلا و حتی کودکان به دست ائتلاف موسوم به "فتح حلب" است که جبهه نصرت، جبهه شام، بریگاد نورالدین زنگی و احرار الشام شاخه ادلب از اعضاء آنند. احرار الشام متحد جبهه نصرت در ائتلاف جیش الفتح نیز هست.

سازمان عفو بین الملل از ابراز این مطلب خودداری نمی کند که برخی از این گروه ها "مورد حمایت قطر، عربستان سعودی، ترکیه و آمریکا هستند."

این گزارش همزمان با گزارشی توسط لارا روزن شده است که حاکی است که ایالات متحده در حال بررسی احتمال همکاری با روسیه علیه جبهه نصرت است.

لارا روزن به جلسه ادای شهادت برت مک گورک، فرستاده ویژه رئیس جمهور در ائتلاف علیه داعش در روز 28 ژوئن در برابر کنگره آمریکا استناد می کند. وی در  جلسه مزبور اظهار کرد که در حالی که داعش "در حال از دست دادن اراضی متصرفه است در (جبهه) شرق است" جبهه نصرت "در حال پیشروی در جبهه غربی است و مواضع خود را در ادلب در نزدیکی مرز ترکیه مستحکم می کند. ... جبهه نصرت با داشتن روابط مستقیم با ایمن الظواهری، جانشین اسامه بن لادن، اینک به بزرگترین گروه وابسته به القاعده در طول تاریخ مبدل شده است. ... این یک نگرانی جدی است و ما هر کجا که احساس کنیم جبهه نصرت در حال برنامه ریزی برای حملات جدید است لحظه ای برای اقدام تردید نمی کنیم."

با توجه به تاکید روز افزون دولت اوباما بر همکاری با روسیه برای مبارزه با تهدید جبهه نصرت به نظر می رسد که دولت به تلگرام دیپلمات های مخالف (که توسط افراد ناشناسی در وزارت امور خارجه افشاء شد) که از دولت در خواست کردند که بر حملاتش علیه حکومت سوریه بیفزاید بی توجه است. همانطور که قبلا در این ستون مطرح کردیم در میان برآورد ها و فرضیات اشتباه تلگرام مزبور باید به این مطلب اشاره کرد که حتی یکبار نیز اسم جبهه نصرت مطرح نشده است. این نشان می دهد که یا نویسندگان تلگرام مذکور ناآگاهند و یا از برآورد دولت نسبت به تهدیدات و پیشروی های جبهه نصرت و جنایات گروه های وابسته به القاعده به کلی بی توجهند.

روزن می افزاید: "با آنکه مقامات آمریکائی این موضوع را درک می کنند که مخالفان اسد نگران آنند که فشار بر جبهه نصرت باعث تضعیف موقعیت آنان در برابر بشار اسد شود با این حال اظهار می کنند که پرزیدنت اوباما احساس می کند که این وظیفه اوست که با خطر و تهدیدی که جبهه نصرت متوجه امنیت ملی آمریکا می کند هر چه سریعتر مقابله شود."

باید برای این حرکت اوباما ارزش قائل شد چرا که او تمرکز خود را بر موضوعی قرار داده که امنیت آمریکا و متحدانش را تهدید می کند و آن گسترش دامنه نفوذ گروه های تروریستی در سوریه است. ما بار ها بر این نکته تاکید داشته ایم که هیچگونه "ملاحظه ای" نباید نسبت به آن گروه هائی که متحد القاعده هستند وجود داشته باشد. هفته گذشته ما به سرمقاله واشنگتن پست اشاره کردیم که در آن مطرح شده بود که "بسیاری از متخصصان امور سوریه" معتقدند که همکاری آمریکا با روسیه کار درستی نیست چرا که "جبهه نصرت با برخی از گروه های شورشی در هم آمیخته است." اگر این "متخصصان" قطع نامه های متعدد سازمان ملل را در خصوص مجازات کسانی که با القاعده و متحدان آن همکاری می کنند فراموش کرده باشند شاید که اظهارات مک گورک و گزارش سازمان عفو بین الملل بتواند واشنگتن پست را متقاعد کند که در مورد مشورت با متخصصان سوریه و اینکه با چه کسانی مشورت می کند تجدید نظر کند. پیشنهاد دادن اجازه فعالیت به القاعده، تحت هر عنوانی، شما را از رده "متخصص" خارج می کند.

گزارش سازمان عفو بین الملل هم چنین کمک می کند که درک اشتباه و خطرناک از شرایط حلب و ادلب تصحیح شود. المانیتور در ژانویه امسال نوشت: " حلب که یک شهر سنی نشین است وعده های بلند بالا و زیبائی را از سوی گروه های اپوزیسیون دریافت کرد. وعده هائی که نه تنها تحقق نیافت بلکه به یک فاجعه انجامید. بمب های بشکه ای حکومت سوریه و محاصره های بی امان، زندگی را در حلب غیر قابل تحمل کرده است. اگر ارتش سوریه به کمک متحدین ایرانی و روس خود بتواند حلب را باز پس بگیرد معنای آن غلبه مستقیم بر تروریست ها و گروه های مسلح است که رفته رفته صحنه جنگ را ترک می کنند. پیروزی نیروهای دولتی در حلب، با خروج گروه های مسلح از حمص و اطراف دمشق، در پی یک سلسله مذاکرات، تفاوتی عمده دارد. مردم حلب شاهد پیروزی قاطع نیروهای دولتی و شکست و خروج گروه های مسلح از صحنه جنگ خواهند بود. اما سئوالی که در اینجا مطرح است این است که آیا نیروهای دولتی، به عنوان ناجی، از سوی مردم سنی حلب که از زیر یوغ گروه های مسلح و قوانین شریعت آزاد شده اند مورد استقبال قرار خواهند گرفت؟ پاسخ به این سئوال ممکن است غافلگیر کننده باشد. ... پیروزی نیروهای دولتی سوریه در حلب می تواند آغاز پایان تفکر فرقه گرایانه در این شهر باشد که پیش از سال ٢٠١١ اثری از آن در این شهر وجود نداشت."

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • Al-Monitor Archives
  • The Week in Review
  • Exclusive Events
  • Invitation-only Briefings

Recent Podcasts

Featured Video