آیا سردار سلیمانی وارد سیاست می‌شود؟

با نزدیک‌تر شدن به انتخابات ریاست جمهوری ایران که سال آینده برگزار خواهد شد، گمانه‌زنی‌هایی نیز درباره ورود سردار قاسم سلیمانی به صحنه رقابت‌های ریاست‌ جمهوری شنیده می‌شود.

al-monitor .

موضوعات

quds force, qasem soleimani, iranian revolutionary guards, iranian politics, iran presidency, iran election, irgc, hassan rouhani

خرداد ۲۵, ۱۳۹۵

در پی ظهور گروه دولت اسلامی [داعش] در مرزهای غربی و شرقی ایران، سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که مسئول عملیات بیرون مرزی است، به‌سرعت تبدیل به یکی از مشهورترین چهرههای ایران شد. از زمانی که این سردار ایرانی اجازه داد تا تصویرهایش در خطوط مقدم جنگ‌های خونین منتشر شوند، محبوبیت او به طور تصاعدی افزایش یافت و اغلب با دیپلمات معروف و وزیر خارجه خوش‌روی ایران، محمدجواد ظریف، مقایسه می‌شود.

پس از این محبوبیت فوق‌العاده، گمانه‌زنی‌ها و نگرانی‌هایی وجود دارد که سلیمانی، مردی که طی ۲۰ سال حضور در نیروی قدس سپاه از سیاست‌های جناحی فاصله میگرفت، اکنون بخواهد نامزد ریاست جمهوری شود. محافظه‌کاران تمایل دارند که چهره‌های محبوبی چون سلیمانی نامزد شوند و بسیاری از اصلاح‌طلب‌ها و میانه‌روها نیز میلی به رقابت رویاروی کسی همچون سلیمانی ندارند.

محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، روز ۲۴ خرداد به روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد دربارهٔ سلیمانی گفت: «ایشان شخصیتی است که تمام عمر خود را افتخار آمیز در درون نهاد انقلابی و مقدسی به نام سپاه طی کرده... و ایشان کار خود را خوب بلد است، چنین کسی که عاقل است، به راحتی نمی‌‌آید فعالیت‌ های خود را زمین بگذارد و بیاید در کاری که تجربه‌­ای از پیش در آن ندارد». عطریانفر افزود که طبیعی است اگر برخی از اصول‌گرایان بخواهند سلیمانی را به کاندیداشدن ترغیب کنند اما به عقیدهٔ او، سردار «زیر بار چنین کاری نمی­‌رود».

تنها اصلاح‌طلبان نیستند که نگران رقابت با سلیمانی هستند. اکبر ترکان، مشاور ویژهٔ حسن روحانی، رئیس جمهور، به روزنامه اصلاح‌طلب آرمان در روز ۲۵ خرداد گفت که نامزدی سلیمانی را بعید می‌داند. ترکان گفت: «حاج قاسم يكی از نمادهای ارزش انقلابی است. ايشان محبوب همه مردم است. ايشان فراتر از اين جريانات است». رقابت با کسی مانند سلیمانی بسیار چالش برانگیز است و بدون‌شک روحانی و تیم او نیز نمی‌خواهند نخستین دولت یک‌دوره‌ای در سه دهه اخیر ایران باشند.

در حالی که بسیاری از روزنامه‌نگاران تمایل دارند تا سلیمانی را بالاتر از سیاست‌های جناحی ببیند و به همین خاطر نیز از نقد او پرهیز می‌کنند، ممکن است چنین تمایلی در سپهر سیاسی بی‌رحم ایران تغییر کند. بهمن هدایتی، روزنامه‌نگار سابق خبرگزاری مهر و سردبیر کنونی سایت پارسینه، روز ۹ خرداد نوشت که چهره‌های نظامی ایرانی وقتی وارد سیاست شوند، «وزانت سیاسی» خود و مصون‌بودن از نقد را از دست می‌دهند. بنا بر استدلال هدایتی، محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در طول جنگ ایران و عراق و محمدباقر قالیباف، یکی از فرماندهان پیشین نیروی هوایی سپاه، هر دو مصونیت خود از نقد را پس از ورود به سیاست از دست دادند.

با این حال، هدایتی بر این باور است که وجاهت سلیمانی در حال حاضر بسیار بیشتر از رضایی و قالیبافِ آن دوران است. به گفتهٔ او، سلیمانی حتی میان ملی‌گرایان و سکولارها نیز چهرهٔ مثبتی دارد و به اسطوره‌هایی مانند سرداران اولیه سپاه که شهید شدند، شبیه است. هدایتی بر این باور است که تنها روزنامه‌نگاران خارج از کشور ممکن است به تخریب سلیمانی دست بزنند و اگر چهره‌هایی چون آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی و سیدمحمد خاتمی علیه او سخن نگویند یا دست‌کم سکوت کنند، شانس پیروزی سلیمانی در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری بالا خواهد بود.

سلیمانی از زمان امضای نامه هشدار به خاتمی در سال ۱۳۷۸ دربارهٔ مسیر کشور، تا کنون از سیاست دوری جسته بود. سردار در طول انتخابات مجلس در اسفندماه گذشته، با این‌که به‌صراحت از علی لاریجانی، نامزد محافظه‌کار انتخابات حمایت نکرده بود، اما تنها چهار روز قبل از انتخابات، در سخنانی این رئیس مجلس را ستود. گفته می‌شد که سلیمانی در طول انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۹۲ به قالیباف تمایل دارد. در آن زمان، انتشار اظهارات مسئول روابط عمومی سپاه دربارهٔ تکذیب حمایت سلیمانی از قالیباف، سئوالاتی را ایجاد کرد اما سردار رمضان شریف اندکی بعد توضیح داد که منظورش عدم ورود سازمانی سپاه پاسداران به انتخابات بود.

محمدرضا باهنر، سیاستمدار محافظه‌کار، رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری تلاش کرد تا به شایعات پایان دهد. او ضمن اشاره به این‌که سلیمانی در نشست بخشی از گروه‌های سیاسی اصول‌گرا حضور داشته است، تأکید کرد که این سردار سپاه کاندیدای اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری آینده نیست و اصول‌گرایان هنوز درباره نامزد خود در این انتخابات تصمیمی نگرفته‌اند.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • Al-Monitor Archives
  • The Week in Review
  • Exclusive Events
  • Invitation-only Briefings

Recent Podcasts

Featured Video

More from  نبض ایران

al-monitor
احزاب کرد به دنبال حمایت آمریکا برای عملیات در ایران
Fazel Hawramy | Kurds | خرداد ۳۰, ۱۳۹۷
al-monitor
ایران و اروپا چگونه می‌توانند توافق هسته‌ای را نجات دهند؟
بیژن خواجه پور | Iran Deal | اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷
al-monitor
پنج سناریوی محتمل در مورد سرنوشت برجام
سید امیر حسین موسویان | دونالد ترامپ | فروردین ۲۴, ۱۳۹۷
al-monitor
آنچه که ترامپ باید درمورد مردم ایران بداند
سید امیر حسین موسویان | Iran protests | بهمن ۳۰, ۱۳۹۶