ترامپ دیگر در مورد اسرائیل «بی‌طرف» نیست

نامزدهای جمهوری‌خواه و دموکرات، گوی سبقت را از یکدیگر ربودند تا حمایت خود را از اسرائیل در جریان گردهمایی سالانه آیپک، ثابت کنند. تد کروز گفت که موشک‌های ایرانی را در آسمان هدف می‌گیرد و کلینتون به گلدا مایر و ملکه استر متوسل شد.

al-monitor .

موضوعات

us elections, us-israeli relations, ted cruz, iran deal, hillary clinton, donald trump, bernie sanders, aipac

فروردین ۳, ۱۳۹۵

واشینگتن - نامزدهای پیشرو جمهوری‌خواه و دموکرات روز ۲۱ مارس در گردهمایی سالانهٔ آیپک (کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل) بر سر این که چه کسی بیشتر هوادار اسرائیل است، با هم مسابقه گذاشتند. این‌جا بود که حتی دونالد ترامپ هم تلاش کرد تا اظهارات گذشتهٔ خود را تصحیح کند.

ترامپ، کاندیدای پیشرو جمهوری‌خواهان که قبل از آن در مناظره‌ها و مصاحبه‌ها، گفته بود که در مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینیان «بی‌طرف» خواهد بود و کمک‌های ایالات متحده به دولت یهود را زیر سئوال برد، در یک سخن‌رانی که به‌ نظر می‌رسد متن آن برای نخستین بار از سوی کمپین ترامپ به دقت تهیه شده بود، در برابر یک جمعیت ۱۸ هزار نفری در یک استادیوم ورزشی واشینگتن، چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای از مواضع قبلی خود نشان داد.

ترامپ بعد از این که گفت «من برای این نیامده‌ام که دل شما را به دست بیاورم»، تلاش کرد تا اظهارات خود را دقیقاً با سلسله مواضع دولت کنونی اسرائیل در قبال ایران، فلسطینیان و به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، منطبق کند. او همچنین وعده داد که «شبکه جهانی تروریستی ایران را کاملاً متلاشی» کند اما نه تعریفی از چنین شبکه‌ای ارائه کرد و نه گفت که چگونه می‌خواهد به این هدف برسد.

ترامپ اظهار کرد که «تمام عمر حامی و دوست واقعی اسرائیل» بوده است اما شواهد چندان مؤید ادعای او نیستند. ترامپ گفت که هواپیمای شخصی خود را به رودی جولیانی، شهردار وقت نیویورک قرض داده تا بعد از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ از اسرائیل دیدن کند و در تظاهرات بزرگ روز اسرائیل در سال ۲۰۰۴ در نیویورک نیز حضور داشت. ترامپ با ذکر این که «بسیاری از افراد حاضر نشدند تا این افتخار را داشته باشند»، گفت: «من ریسک را پذیرفتم و خوشحالم که این کار را کردم». با این حال، او نگفت که چرا راه‌پیمایی در خیابان پنجم نیویورک، شهری که جمعیت بزرگی از یهودیان در آن ساکن هستند، ریسک تلقی می‌شود.

ترامپ درباره مسئلهٔ فلسطین اظهار کرد: «برای رسیدن به یک معاملهٔ بزرگ، شما باید دو طرف را داشته باشید که به این کار متمایل باشند». او گفت که فلسطینی‌ها سه پیشنهاد قبلیِ اسرائیل و آمریکا را رد کردند. او گفت که اگر انتخاب شود، «زمان رفتار با اسرائیل به عنوان شهروندان درجه دو، از نخستین روز، به پایان خواهد رسید».

ترامپ، که پیشتر می‌گفت توافق اتمی با ایران را نگه خواهد داشت اما نظارت سختی بر آن اعمال خواهد کرد تا ایرانی‌ها شانسی برای دور زدن آن نداشته باشند،‌ در مراسم آیپک، موضع خود را سخت‌تر کرد. او توافق را «برای آمریکا، اسرائیل و تمام خاورمیانه، مصیبت‌بار» خواند و گفت: «نخستین اولویت من پاره‌کردن این توافق با ایران است».

ترامپ همانند رقبای جمهوریخواه خود، جان کاسیچ و تد کروز، وعده داد تا به عنوان «نشانه‌ای واضح از این که هیچ فاصله‌ای میان آمریکا و قابل‌اتکاءترین متحد ما نیست»، سفارت اسرائیل در تل‌آویو را به بیت‌المقدس انتقال دهد. نامزدهای ریاست‌جمهوری آمریکا همواره ادعای انجام چنین عملی را کرده‌اند اما هیچ‌کدام پس از رسیدن به ریاست جمهوری، وعده‌شان را عملی نکردند زیرا از آسیب‌رساندن به روند توافقی بیم داشتند که شرایط نهایی بیت‌المقدس یکی از کلیدی‌ترین مسائل آن است. کروز، سناتور تگزاس، به این مسئله اشاره کرد و گفت که بر خلاف نامزدهای دیگر «من این کار را انجام خواهم داد» اگر انتخاب شوم.

کروز همچنین بارها گفته بود که توافق هسته‌ای با ایران را در روز نخست ریاست‌جمهوری‌اش پاره خواهد کرد. او به جمهوری اسلامی هشدار داد: «برنامه اتمی‌تان را جمع کنید وگرنه ما آن را برایتان جمع خواهیم کرد». او افزود که اگر ایران بخواهد در زمان ریاست جمهوری او، آزمایش موشکی دیگری را ترتیب دهد: «ما آن موشک را هدف قرار خواهیم داد».

کاسیچ گفت که اگر او بود، به‌خاطر آزمایش‌های موشکی، توافق را معلق می‌کرد، حتی اگر این آزمایش‌ها مغایر با توافق اتمی نمی‌بود.

هیلاری کلینتونِ دموکرات که در دوران تصدی‌اش بر پست وزارت خارجه، کانال غیررسمی گفت‌وگو با ایران ایجاد شد، از توافق اتمی دفاع کرد اما آن‌چه را «سیاست‌های تهاجمی ایران در منطقه» خواند، شماتت کرد. او وعده داد که «حتی اگر نیاز باشد، با زور» ایران را از دست‌یابی به سلاح هسته‌ای بازمی‌دارد و آزمایش‌های موشکی را با تحریم‌های بیشتر پاسخ می‌دهد؛ چرا که به گفتهٔ او «خطر جدی» چنین کاری، «نیازمند پاسخی جدی است».

کلینتون که صبح [روز نشست آیپک]، ساعاتی قبل از جمهوری‌خواهان سخن می‌گفت، با پیش‌دستی نسبت به رقبای جمهوری‌خواهش، گفت: «امشب شما شعارهای بسیاری از نامزدهای دیگر دربارهٔ ایران خواهید شنید اما فرق بسیاری است میان کسانی که از مسئولیت‌پذیر کردن ایران حرف می‌زنند و کسانی که واقعاً این کار را انجام می‌دهند». او افزود: «رئیس‌جمهوری بعدی ما باید بتواند ائتلاف‌های جهانی ما را پابرجا نگه دارد و مجازات‌های جدی برای کوچک‌ترین نشانه‌های نقض توافق اعمال کند».

با این حال، کلینتون با جمهوری‌خواهان در این‌باره موافق بود که ایالات متحده باید با هرگونه تلاش خارجی، از جمله شورای امنیت سازمان ملل، برای تحمیل قراردادهایی در قلمرو اسرائیل مخالفت کند. ترامپ گفت که «صد در صد» چنان قطع‌نامه‌ای را وتو خواهد کرد و کروز گفت «خودم به نیویورک پرواز می‌کنم تا شخصاً آن را وتو کنم». تمامی نامزدها، رهبران فلسطین را محکوم کردند که با شهید نامیدن حمله‌کنندگان فلسطینی به شهروندان اسرائیلی، موجب تشویق این کار می‌شوند.

دو روز پیش از آن‌که یهودیان عید پوریم را جشن بگیرند که یادآور نجات یهودیان منطقه در دوران یک شاه پارسی است، کلینتون از داستان توراتی ملکه استر کمک گرفت تا تنها نخست وزیر زن اسرائیل را برای ایفای نقشی مشابه، بستاید. او گفت: «برخی از ما زنی را به یاد میآوریم، گلدا مایر، که دهه‌ها قبل دولت اسرائیل را رهبری کرد و تعجب می‌کنیم چه چیز باعث شده تا چنین امری این‌قدر دیر به آمریکا برسد» و با خنده و تشویق حضار روبه‌رو شد.

کلینتون بدون آن‌که نام ترامپ را ببرد، بخش بزرگی از سخنان خود را متمرکز بر حمله به او کرد. کلینتون چندین بار گفت که هیچ سیاستمدار مسئولیت‌پذیر آمریکایی نمی‌تواند در قبال امنیت اسرائیل، «بی‌طرف» باشد. او گفت: «ما نیاز به دستانی قوی داریم، نه یک رئیس جمهور که دوشنبه بگوید بی‌طرف است، سه‌شنبه بگوید حامی اسرائیل است و چه کسی می‌داند چهارشنبه چه خواهد گفت و همه‌چیز در نظرش قابل مذاکره باشد». وی افزود: «اما دوستان من، امنیت اسرائیل قابل مذاکره نیست».

کلینتون همچنین با اشاره‌ای واضح به سخنان ترامپ دربارهٔ مسلمانان و مکزیکی‌ها که ظاهراً برای جلب حمایت گروه‌های سفیدپوستِ برتری‌طلب ایراد شده بودند، در برابر آن موضع گرفت. او سال ۱۹۳۹ را یادآوری کرد که کشتی هزار پناه‌جوی یهودی که از آلمان نازی گریخته‌ بودند، از پهلو گرفتن در آمریکا منع و به اروپا بازگردانده شد. کلینتون با ذکر این که «آمریکایی‌ها باید بهتر از این باشند»، گفت: «اگر دیدید کسی قلدری می‌کند، روبه‌رویش بایستید».

جی استریت، یک سازمان رقیب آیپک نیز در بیانیه‌ای، از ترامپ انتقاد کرده بود: «متأسفانه کمپین آقای ترامپ تا امروز نشانه‌هایی هشداردهنده از حمله‌ به مهاجران، مکزیکی‌ها، زنان و سایر گروه‌ها بروز داده و خواستِ او برای محدودکردن کامل ورود مسلمانان به آمریکا، کاملاً با ارزشهایی که جی استریت از آنها پشتیبانی میکند، در تضاد است».

گروهی متشکل از ۴۰ خاخام سخنرانی ترامپ را بایکوت کردند و علیه سخنان نفرت‌پراکنانهٔ نژادی و قومی او در کارزار انتخاباتی نیویورک، موضع گرفتند. باشگاه ضد افترا نیز کار مشابهی انجام داد و اعلام کرد که جهت کمک‌های مالی‌اش را از کمپین ترامپ، به سوی تلاش‌های ضد قلدری و ضد تبعیض تغییر خواهد داد. تمامی نامزدها از سوی مخاطبان آیپک استقبال شدند. در حالی که حدود ۲۰۰ تن بیرون از کنفرانس علیه ترامپ تظاهرات کردند، مخالفت آشکاری درون استادیوم که تدابیر امنیتی جدی در آن برقرار بود، ابراز نشد.

برنی ساندرز، سناتور ورمونت و تنها رقیب کلینتون در میان دموکرات‌ها، در نشست آیپک شرکت نکرد و بر کمپین خود در ایالت‌های غربی متمرکز شد که روز ۲۲ مارس برگزار می‌شود. او دیدگاه خود را درباره خاورمیانه، در یک بیانیهٔ طولانی تشریح کرد.

ساندرز که تنها نامزد یهودی این دوره از رقابت‌هاست و مدتی از جوانی خود را نیز در کیبوتص‌های اسرائیلی گذرانده، گفت که «دوستی واقعی» با اسرائیل نیازمند دوستانی است که «حقیقت را بگویند… مخصوصاً در زمان‌های سخت».

او وعده داد که «تلاشی خستگی‌ناپذیر برای پیشبرد صلح» کند، نه تنها با یک دوست، یعنی اسرائیل، «بلکه با مردم فلسطین، کسانی که در غزه هستند و از نرخ بالای ۴۴ درصدی بیکاری -بالاترین در جهان- رنج می‌برند و میران فقر نیز تقریبا نزدیک به همان درصد است».

او درباره ایران، از توافق اتمی پشتیبانی کرد اما افزود: «اگر ایران به توافق پای‌بند نباشد، باید تحریم‌ها را دوباره اعمال کنیم و تمامی گزینه‌ها را دوباره روی میز بگذاریم».

ساندرز تنها نامزدی بود که به انتخابات اخیر ایران اشاره کرد. او این انتخابات را «قدمی کوچک در مسیری درست» نامید و گفت: «از نتیجهٔ انتخابات پارلمانی اخیر ایران که مردم این کشور، میانه‌روها را برگزیده‌اند و در واقع رفراندومی درباره توافق هسته‌ای محسوب می‌شد، دلگرم شدم».

ساندرز تنها کسی در میان رقبایش بود که «رویکردی متوازن‌تر در قبال ایران» در دیپلماسی منطقه‌ای را پیشنهاد کرد. او با ذکر این که «ما نگرانی‌ها جدی درباره ماهیت دولت ایران داریم»، گفت: «اما باید آن‌قدر صادق باشیم که بگوئیم عربستان سعودی -رژیمی سرکوب‌گر و سرخود- نمی‌تواند نمونه‌ای از دموکراسی مورد نظر جفرسون باشد».

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • Al-Monitor Archives
  • The Week in Review
  • Exclusive Events
  • Invitation-only Briefings

Recommended Articles

معامله سه‌جانبه اسرائیل، روسیه و آمریکا بر سر ایران
بن کاسپیت | | خرداد ۲۸, ۱۳۹۷
طرح ترامپ برای فلسطین و اسرائیل برای ائتلاف با سعودی‌هاست، نه صلح
آکیوا الدار | دونالد ترامپ | خرداد ۲۴, ۱۳۹۷
نگاه حسرت‌آمیز دموکرات‌های هوادار اسرائیل به صمیمیت ترامپ و نتانیاهو
Bryant Harris | دونالد ترامپ | خرداد ۱۵, ۱۳۹۷
قطعه گم‌شده ترامپ در طرح پوتین برای سوریه
مرور اخبار هفته | دونالد ترامپ | خرداد ۱۳, ۱۳۹۷
شورشی‌های کنگره در مقابل جنگ مخفیانه ترامپ در خاورمیانه
Bryant Harris | دونالد ترامپ | خرداد ۱, ۱۳۹۷

Recent Podcasts

Featured Video