آیا سازمان ملل تکنولوژی ممنوعه به ایران فرستاده است؟

p
By
Article Summary
قانون‌گذاران کنگره پس از چهار سال رویارویی با کارشکنی‌ها، سرانجام می‌توانند به اظهارات افشاگران آژانس مالکیت معنوی گوش فرا دهند.

کنگره سرانجام در هفته جاری، جلسه استماع اظهارات کسانی را برگزار می‌کند که برای نخستین بار درباره مسئله ارسال محموله‌های کامپیوتر به ایران، هشدار داده بودند. ارسال‌کنندهٔ این کامپیوترها آٓژانس مالکیت معنوی بوده و سئوالاتی درباره احتمال نقض تحریم‌ها از سوی این آٓژانس بین‌المللی مطرح شده‌ است.

جلسه روز ۲۴ فوریه با سه مقام سابق سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO)، پایانی است بر چهار سال جدال علیه سنگ‌اندازی بوروکرات‌ها در این آژانسِ مستقر در ژنو. هم‌زمان، این جلسهٔ استماعِِ کمیتهٔ امور خارجه، جبهه دیگری برای کنگره می‌گشاید تا اطمینان یابد که فشارها روی ایران به دلیل توافق اتمیِ سال گذشته کاهش نخواهد یافت.

ایلیانا روس-لهتینن، نماینده فلوریدا و رئیس پنل خاورمیانه در بیانیه‌ای نوشت که پس از اتمام تحقیقات از سوی سازمان ملل متحد، «این جلسهٔ استماع، یک لایه اضافی برای نظارت و مسئولیت‌خواهی فراهم می‌کند؛ چرا که اعضاء اکنون سخنان مقام‌های WIPO را که پیشتر از شهادت‌دادن منع شده بودند، می‌شنوند و در می‌یابند که چه نتایجی می‌توان از تحقیقات سازمان ملل انتظار داشت و اقدامات آتی برای جلوگیری از نقض تحریم‌های ایالات متحده، کنترل صادرات و سایر مواردی که سیاست امنیتی ایالات متحده را از سوی WIPO و سایر آژانس‌های سازمان ملل به خطر می‌اندازند، چه می‌توانند باشند».

تاریخ آغاز این مجادله به ماه آوریل سال ۲۰۱۲ بازمی‌گردد. در آن زمان برای نخستین بار فاکسنیوز گزارش داد که این آژانسِ مستقر در ژنو، کامپیوترهای پیشرفتهٔ ساخت آمریکا و سایر سیستم‌های فنآوری اطلاعات را به کره شمالی که تحت تحریم‌های بین‌المللی است، فرستاده و در این مورد نه‌تنها از شورای امنیت اجازه نگرفته، بلکه به این نهاد اطلاع هم نداده است. سه ماه پس از آن، بلومبرگ گزارش داد که فن‌آوری مشابهی نیز به ایران فرستاده شده است.

در محمولهٔ ارسالی، لپ‌تاپ‌ها، سرورها، پرینترها و سیستم‌های فایروال به همراه هیئت آژانس برای کمک به ساخت آرشیوهای حفاظت از مالکیت معنوی در کشورهای در حال توسعه و ارتقای آن‌ها به سطح استاندارد جهانی، ارسال شده‌اند. این آرشیوهای استاندارد، برای اقتصادهای پیشرفتهٔ مبتنی بر اختراع مانند ایالات متحده، ضروری هستند. با این حال، انتقال فن‌آوری‌هایی که کاربری دوگانه دارند و می‌توانند برای توسعه فنآوری موشکی یا سلاح هسته‌ای نیز به کار گرفته شوند، زنگ خطر را در کنگره و وزارت خارجه به صدا در آورده است.

بلافاصله بعد از افشای این نقل و انتقال‌ها، روس-لهتینن، رئیس بعدیِ کمیتهٔ امور خارجه، تحقیق خود را با همکاری هاوارد برمن، نماینده دموکرات کالیفرنیا و رئیس وقت همین کمیته، آغاز کرد. در ۱۶ جولای ۲۰۱۲، این دو چهره‌ٔ ارشد کمیته امور خارجه، در نامه‌ای به آژانس خواستند تا مقام‌های WIPO که نخستین بار درباره این محموله‌ها هشدار دادند، اجازه شهادتدادن در کنگره را داشته باشند.

فرانسیس گاری، رئیس آژانس، در آن زمان درخواست کمیته را برای مصاحبه با جیمز پولی، شهروند آمریکا و معاون دبیرکل WIPO و میراندا براون، مشاور استراتژیک آژانس را رد کرد و استدلال کرد که آنان صلاحیت لازم برای این کار را ندارند. گاری همچنین شرایط سختی را برای شهادت منصف کتاب، رئیس جامعه کارکنان، تعیین کرد که طبق نامهٔ روز یکم آگست ۲۰۱۲ که روس-لهتینن و برمن نوشتند، او به دلیل «ترس از انتقام یا تلافیجویی» از شهادت‌دادن منصرف شد.

عکس‌العمل گاری باعث شد تا کمیته، چهار سال قبل، مجبور به لغو جلسهٔ استماع شود. اکنون هر سه مقام که WIPO را ترک کرده‌اند، روز ۲۴ فوریه شهادت‌ می‌دهند.

سازمان جهانی مالکیت معنوی به درخواست ما برای اظهارنظر، پاسخ سریع نداد. گاری گفته‌ است که او هیچ کار اشتباهی در مورد انتقال تکنولوژی به کره شمالی و ایران انجام نداده اما بعد از آغاز تحقیقات کنگره، انتقال محموله‌ها را متوقف کرده است.

وزارت خارجه نیز درباره WIPO و گاری نگرانی‌هایی دارد، به ویژه درباره این اتهام که او علیه کارمندانِ افشاگرِ انتقال‌ محموله‌ها به ایران و کره شمالی و سایر اقدام‌های آژانس، دست به انتقام‌جویی زده است (منصف کتاب در سال ۲۰۱۴ اخراج شد). سال گذشته، بر طبق گزارش فاکس نیوز، وزارت خارجه برای نخستین بار از یک اختیار جدید اعطایی کنگره استفاده کرد تا کمک‌های آمریکا به بودجهٔ سازمان جهانی مالکیت معنوی را به دلیل ناتوانی در انجام «بهترین عملکردها» درباره مسائل اخلاقی و حمایت از افشاگران، به میزان ۱۵ درصد -حدود ۳۷۰ هزار دلار- کاهش دهد.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly
Found in: violations, united nations, technology, state department, nuclear weapon, nuclear deal, missiles, international sanctions on iran
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept