نبض ترکیه

حملات صورت گرفته به پاریس ترکیه را در معرض تنش قرار داد

p
By
Article Summary
این کامنت‌ها که متکبرانه و پیروزمندانه از کشتار پاریس در رسانه‌های اجتماعی تجلیل می‌کنند بر زخم‌های التیام نیافته ترکیه از داعش نمک‌ می‌پاشند.

پاریس در ۱۳ نوامبر بمب گذاری‌هایی را تجربه کرد که دست کم ۱۳۲ کشته داشت. رسانه‌های اجتماعی ترکیه و کارشناسان نظرات خود را به سرعت اعلام کردند. در حالیکه اکثریت احساسات نشان از همدردی، غم و اندوه و دعاهای خود را ابراز میکردند، گروه های کوچکی در ترکیه واکنش شادی و جشن داشنتد. در واقع، این گروه‌ها منحصر به ترکیه نیست، بلکه در بخش های مختلف جهان از مصر تا آمریکا نیز وجود دارد.

واکنش مسلمان‌های ترکیه در مقایسه با حملات هولناک شارلی ابدو کمی متفاوت بود.به لیستی از قابل توجه ترین واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی ترکیه شامل این موارد است.گروه‌های مختلف ملی‌گرایان و مسلمانان می‌گویند واکنش‌هایی که نسبت به ترورهای ترکیه و جهان اسلام رخ داده به همین ترتیب بوده است. و همچنین شهروندان خود را که عکس پروفایل خود را به پرچم فرانسه تغییر یا از هشتگ برای پاریس دعا کنید برای ابراز همدردی خود استفاده کردند مورد انتقاد قرار دادند.

یوسف کپلان از روزنامه پرطرفدار ینی شفق از حزب عدالت و توسعه توییت کرد: طی ۲۵ سال ۱۵ میلیون مسلمان کشته شدند. در پایتخت غرب فقط یک ترور تجربه کردند و باعث بروز اغتشاش شده. این گیج کننده است. کپلان همچنین در یک ستون مطلبی با عنوان "با استفاده از سازمان های تروریستی، در حال مبارزه با اسلام هستند" نوشت. " این مطلب با محکومیت تروریسم شروع شده است، تا آنجایی که در نهایت میگوید:"حمله به پاریس حمله برضد اسلام است" به نظر می‌رسد که کاپلان معتقد است، این حملات ابزاری برای قدرت‌های غربی است که علیه اسلام وارد جنگ شوند. او این اطمینان را دارد که آنها نمی‌توانند برنده باشند. او میگوید غرب بودایسم، آئین هندوئیسم و آئین کنفوسیوس را تسخیر کرده است اما اسلام را نه.

در تویتتر و اسکی‌سوزلوک دو شبکه اجتماعی پرمخاطب ترکیه، نظرات زیادی در انتقاد از کسانیکه با قربانیان پاریس همدردی کردند وجود داشت، و آنها را نسبت به ترور سربازان و پلیس ترکیه مقصر دانستند.

"چرا فرانسه" شب قتل عام یک موضوع پرطرفدار در تویتر بود. هنگامی که فیگن یوکسکداگ از رهبران حزب دموکرات خلق کرد، پیام تسلیت خود را در تویتر اعلام کرد، حزب عدالت و توسعه در پاسخی که در توییتر پخش شد گفت: "افراد نفرت‌ انگیزی که در کشته شدن مسلمانان ساکت هستند امروز برای فرانسه گریه می کنند. مسلمانان تروریست نیستند."

همچنین سوالات نگران کننده‌ای مثل آیا فرانسه مستحق همچین اتفاقی بود؟ با عکسهایی که مربوط به دوران استعمار فرانسه در مراکش و الجزایر در رسانه ها انتشار یافت. روزنامه ینی آکیت در مطلبی  با عنوان " آنها آتش را شروع کردند و الان میسوزند " ادعا کرد که فرانسه با حمایت از تروریست‌های کرد هم اکنون به هدفی برای تروریسم تبدیل شده.

نماینده سابق حزب عدالت و توسعه و پدیده رنگارنگ توییتر برهان کوزو درباره این موضوع در توییتر با هم، هم صدا شدند: "اروپا به خصوص فرانسه به مدت چند دهه از حزب کارگران کردستان حمایت کرد. غرب هم اکنون تروریسم را تجربه میکند. بنابر گفته آنها، کسانی که دنبال دردسر هستند حوادث سخت تری را تجربه میکنند.

در واقع، روند اخیر کردها، حزب کارگران کردستان و حزب عدالت و توسعه به مرکز واکنش در برابر حملات پاریس تبدیل شده اند.

سردبیر ینی شفق، در تویتتر، می‌نویسد : رجب یتر ادعا کرده که برای حضور رهبران حزب عدالت و توسعه در جلسه‌ای در مجلس فرانسه برای ۱۲ نوامبر برنامه ریزی شده بود و این سوال را پرسید که آیا آن‌ها این حملات را علیه پاریسی‌ها مرتکب شدند. در حالیکه شبکه های اجتماعی در حال بیان نظر در مورد منظور او  بودند، مشخص شد رهبران حزب عدالت و توسعه در آن زمان خارج از کشور نبودند.

روسای حزب عدالت و توسعه، صلاح الدین دمیرتاش کلمات تلویحی را هنگام بیان تسلیت قربانیان به کار نبرد. او گفت: من حملات پاریس را محکوم میکنم، متاسفانه ما با قتل عام هایی از این نوع در ترکیه نا آشنا نیستیم. ما امیدواریم که همه کشورها و رهبرانی که از استخدام دولت اسلامی داعش حمایت میکنند متوجه سهم خود در این قتل عام باشند. ما میدانیم چه کسی در حملات سوروچ، دیاربکر و آنکارا اسلام را به کار برد.

از ماه ژوئن ترکیه دوبار مورد حمله بمب گذاران انتحاری اسلامی قرار گرفته و ۱۳۰ نفر کشته داده است. این حملات، اینکه چگونه در دنیا به تصویر کشیده می شود و اینکه دولت ترکیه چگونه با این مسائل برخورد میکند به شکافی بین گروه های خاص پس از قتل عام پاریس تبدیل می شود.

برای مثال سلیم تایار نماینده مجلس حزب عدالت و توسعه پرسید: "آیا هیچ رهبر احمق حزبی، عضو جامعه مدنی یا نمایندگان سابق فرانسه، ادعایی مبنی بر اینکه حملات کار خود دولت فرانسه بوده دارد(سازمان های اطلاعاتی)؟" او به حزب دموکرات خلق رجوع کرد خصوصا به نظر دمیر تاش پس از مسئله آنکارا. در هرحال عکس العمل ها به نظرات تایر خیلی دلچسب نبود. مفسران با پرسش قابل تاملی روبرو هستند که آیا دولت فرانسه به والدین قربانیان میگوید ما نمیتوانیم بمب گذاران انتحاری را دستگیر کنیم تا زمانیکه آنها خود را منفجر کنند درحالیکه والدین شک و ظن خود را قبل از اتفاق با دولت در میان میگذارند. و آیا مهاجمان سه ایستگاه بازرسی پلیس را تا رسیدن به محل مورد نظر خود طی کرده اند؟ و آیا  پلیس فرانسه برای قربانیان گاز اشک آور استفاده کرده؟

در واقع شاهدان چندین صحنه از حملات فرانسه را با نمونه آن در ترکیه مقایسه کردند. همچنین ایهان تنیر خبرنگار در توییتر نوشت: در بمب گذاری آنکارا که بیش از صد نفر جان باختند «رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه» با صدور بیانیه ای فقط ۱۵ دقیقه پس از نخست وزیر فرانسه، فرانسوا اولاند تسلیت خود را به صورت زنده در تلوزیون اعلام کرد. کارشناس دیگر اوزلم دالکیران پرسید: حکومت اسلامی مسئولیت بمب گذاری بیروت و پاریس را در ماه اکتبر پذیرفته. اما مسئولیت ۱۰ بمب گذاری در آنکارا، چرا نه؟ ذهن من جواب گستاخانه ای دارد اما شاید ذهن کسی دیگر جواب مناسبی داشته باشد. منابعی نیز وجود دارد که از همبستگی مردم در پاریس خبر میدهد، در صورتیکه عکس العمل ها در بمب گذاری آنکارا پیچیده بود.

متاسفانه پیام های تبریک و شادی از حساب های ناشناس منتشر میشد. بعضی از این پیام ها از توییتر ترکیه از طرفداران دولت اسلامی بود. و از بالا بودن تعداد قربانیان خوشحال بودند شخصی نوشته بود:" حملات پاریس برای نشان دادن قدرت عملیاتی از جهاد جهانی کافی است." این به این معناست که در روسیه خونریزی مانند اقیانوس باید باشد. این بنر ناشناس بنر حزب عدالت را در توییتر خود دارد، "مرکز پاریس منفجر خواهد شد" شما نمیتوانید این مشکل را با بستن برج ایفل حل کنید، شما باید به مسلمانان احترام بگذارید، دیدگاهی دیگر نوشته:"پاریس، شهر عشق، ما عاشق شما در شعله های آتش هستیم." مسیحیان تروریست هستند.

همین شخص در توییتر نوشته: در صورتی که دفتر روزنامه ای داشتم تیتر آن را "شیرهای بغداد فرانسه را شکار کردند" میزدم. یک حساب کاربر در وصف عکسی از چارلی عبدو یکی از مهاجمان نوشته: " برادران ما شما را فراموش نمیکنیم، شما در بالاترین رتبه مهندسی این وقایع هستید، درود فراوان بر شما باد."

هم اکنون بیشترین مطالب و نوشته ها بر این سوال اصلی تاکید دارد که: "آیا این اسلام واقعی است؟" کاریکاتورهایی در سطح جهانی و حتی در ترکیه در حال انتشار است که به شدت در مورد چگونگی مقابله با اسلام و ترور می باشد. کارشناس برجسته نورای مرت متن سوزاننده ای را با عنوان "اتحاد انسان های ضعیف" این اسلام واقعی نیست او اینچنین استدلال میکند که دانشمندان و مفسران مسلمان باید دست از حمد و ستایش رهبران گروه های رادیکال و ایدئولوژی هایشان بردارند و برای آنها پاسخی بیاورند. با توجه به این واقعیت که احمد داود اوغلو نخست وزیر در تلاش برای توجیه گروه های اسلامی است، و رسانه های جریان اصلی مانند روزنامه ملیت روزانه به ترک ها که در حال مبارزه کشته شده اند نام "شهدا" میدهد، پاسخ مرت بلند است. این چنین ادعا شده که ترکیه در رتبه هفتم طرفداران توییت گروه های اسلامی است. با جستجوی کوتاه در اینترنت ده‌ها کارتون داعش و حزب عدالت و توسعه با یکدیگر نشان میدهد، نقل قول ها و اظهار نظر هایی درمورد اعضای حزب عدالت و توسعه در مورد سازمان در طی دو سال گذشته وجود داشت.

یکی از مفسران یادآوری کرد که بیست و یکمین سالگرد بمب گذاری کنیسه یهودیان بوده، و افزود: "این اسلام حقیقی نیست" اسلام وااقعی که به موضوع پرطرفداری در ۱۴ نوامبر در ترکیه تبدیل شد، یک مطلب توییت شده:" در حالیکه اسلام واقعی را هنوز نمیتوان یافت، گروهی از مسلمانان غیر واقعی مسئولیت حملات پاریس را پذیرفته اند."

اگرچه سوالات بی‌پاسخ بسیاری است، اما حملات پاریس بیانگر آن‌ست که ترکیه‌ی بعد از انتخابات حتی در مواجهه با این تراژدی انسانی واکنش‌های متفاوتی از خود نشان داده است.

Found in: turkish-media, terror attacks, is, hdp, france, charlie hebdo, ankara, akp

دانشجوی دکترای علوم سیاسی در دانشگاه کالیفرنیا است و عضو هیات علمی در دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا است. او پیشتر در رزونامه‌های زمان امروز و حریت مقالاتی را منتشر کرده است

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X