زمین خواری توجه ایرانیان را به خود جلب کرده است

اتهام‌زنی دو تن از قانون گذاران ایرانی به یکدیگر مبنی بر زمین خواری، باعث شعله‌ور شدن دوباره‌ی این بحث در میان مردم و توجه رسانه‌ها به این موضوع دنبال‌دار شده است.

al-monitor .

موضوعات

tourism, majles, land-grabbing, iranian government, construction, caspian sea, ali khamenei

شهریور ۲۴, ۱۳۹۴

افشای ساخت و سازهای غیرقانونی در یکی از مناطق خوش و آب هوای شمال ایران ، یک بار دیگر باعث جب توجه رسانه ها و افکار عمومی به موضوع زمین خواری گسترده در ایران و حضور بسیاری از مقامات و نهادهای حکومتی در این تجارت غیرقانونی شده است.

25 مرداد ، سطح علنی مجلس ایران شاهد دعوای لفظی دو نماینده علیه یکدیگر و رد و بدل شدن اتهاماتی جدی در خصوص زمین خواری بود. به گزارش خبرنگاران پارلمانی حاضر در مجلس کمال الدین پیرموذن نماینده اردبیل و سخنگوی کمیسیون فراکسیون محیط زیست به سمت صندلی صفر نعیمی رز – نماینده اصولگرای آستارا- رفته و با صدای بلند به او می گوید :" منابع طبیعی را به باد دادید." پیرموذن سپس بیرون از صحن علنی در گفتگو با خبرنگاران اعلام می کند که نعیمی زر و نماینده سابق آستارا در گردنه حیران باعث تسهیل صدور ساخت و ساز غیرقانونی مجموعه ای از ویلاها شده است.

3 روز پیش از این افشاگری در مجلس؛ نعیمی زر در برنامه زنده تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری شبکه دو صدا 22 مرداد و سیما کمال الدین پیرموذن و برخی از اعضای خانواده اش را به اتهام مشابه ، یعنی زمین خوری در گردنه حیران ، متهم کرده بود.

علنی شدن این دعوا خیلی زود توجه روزنامه های اصلاح طلب را به سمت پیگیری زمین خواری در گردنه حیران سوق داد، منطقه ای ییلاقی در 30 کیلومتری شهر آستارا(شامل 3 دهکده) در کرانه دریای خزر که در یک دهه اخیر مقصد بسیاری از توریست های ایرانی بوده است. روزنامه شهروند  و  شرق  با انتشار گزارش های مفصل اعلام کردند  در جریان خرید و فروش های غیرقانونی در حیران زمین هایی به قیمت متری 3 میلیون تومان با قیمت 150 هزارتومان حراج شده است.

رسانه ای شدن ساخت و ساز در گردنه حیران باعث ورود مقامات ارشد هم در قوه قضائیه و هم دولت روحانی به این منازعه شد. احمد پالیزدار دبیر ستاد مبارزه با فساد اقتصادی از دستور ویژه اسحاق جهانگیری – معاون اول رئیس جمهور –رای رسیدگی به  تخلفات زمین خواری در گردنه حیران خبر داد :"(جهانگیری) به دلیل جدیت در به سرانجام رساندن این پرونده به 3 وزیر راه و شهرسازی، کشور و کشاورزی و همچنین به رئیس بنیاد مسکن و استاندار گیلان دستور ویژه داد تا تخلفات زمین‌خواری در حیران رسیدگی و پیگیری قرار گیرد." پالیزدار 12 شهریور در مصاحبه با خبرگزاری فارس اعلام کرد . وی خاطرنشان کرد با دستور استاندار گیلان تمامی ساخت و سازها در حیران متوقف شده است.

پیش از این محسنی اژه ای ،سخنگوی قوه قضائیه، در یک کنفرانس خبری ساخت و ساز غیرقانونی در حیران را تایید کرده بود :" حدود ۲۰ نفر هم بدون مجوز اقدام به ساخت و ساز کرده اند." اژه ای هشدار داده بود :" اگر ساخت و ساز غیر مجاز باشد مال هرکسی باشد برخورد می‌شود."

با این حال حجم بسیار بالای پرونده های زمین خواری در ایران، و مشارکت بسیاری از مقامات نهادهای حکومتی در ساخت و سازهای غیرقانونی در مناطق ییلاقی، جنگل ها ، کوه ها و شهرها ، امیدها برای برخورد قانونی با چنین پرونده هایی را کاهش داده است. 2 شهریور محمد علی پور مختار رئیس کمیسیون اصل 90 در پارلمان در مصاحبه با خبرگزاری مهر با ضعیف خواندن نظارت ها بر "پدیده زمین خواری" خاطرنشان کرده بود :" متاسفانه اراده ای برای مبارزه با پدیده زمین خواری وجود ندارد."

اظهارات وی شبیه به مواضعی بود که مارس 2011 اژه مطرح کرده بود، وی صراحتا تایید کرده بود که افرادی در سازمان هایی مانند ثبت استاد، شهرداری ها، دستگاه قضایی و سازمان جنگل ها و مراتع مشغول همکاری با زمین خواران هستند :" اگر می خواهیم مبارزه را شروع کنیم، ابتدا باید از خودمان و حکومت آغاز کنیم." اژه ای گفته بود.

تعداد پرونده های زمین خواری در ایران سر به فلک می کشد، در یک اظهار نظر رسمی ، 31 مه ابراهیم رئیسی دادستان کل کشور اعلام کرد 18 هزار پرونده زمین خواری در کل کشور مطرح است. موضوع به قدری بحرانی به نظر می آید که آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز در ماه مارس یک سخنرانی عمومی پدیده زمین خواری و کوه خواری و ساخت و ساز در ارتفاعات را مساله ای " رنج آور و اسف بار" توصیف کرد و خواستار برخورد قانونی با آن شد :" دانستند و تأکید کردند: باید در قانون، اینگونه اقدامات جرم تلقی شوند و افراد سوءاستفاده کننده  و اگر  در دستگاهها نیز کوتاهی انجام گیرد، باید با عوامل این کوتاهی هم بشدت برخورد شود."

گرچه اخبار منتشر شده در رسانه ها نشان می دهد بسیاری از نهادهایی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم زیر نظر نهاد رهبری فعالیت می کنند خود درگیر شاخه هایی از زمین خواری هستند، برای نمونه سازمان اوقات و خیریه که رئیس آن توسط رهبر ایران انتخاب می شود :" سازمان اوقاف و امور خیریه به یک زمین‌خوار بزرگ تبدیل شده." پورمختار سپتامبر گذشته اعلام کرده بود. در موردی دیگر در ماه مارس مجلس طرحی را تصویب کرد که بر مبنای آن می بایست اراضی رایگان برای احداث حوزه های مقاومت بسیج به سازمان بسیج – متعلق به سپاه – اختصاص پیدا کند.

مهمترین افشاگری در خصوص دست داشتن افراد حکومتی در زمین خواری به سال 91 باز می گردد، سایت بامدادخبر 12 برگه سند محرمانه منتشر کرد که از زمین خواری جواد لاریجانی در حوالی  شهر ورامین – نزدیکی تهران – خبر می داد. جواد لاریجانی برادر آیت الله صادق آملی لاریجانی – رئیس قوه قضائیه- اکنون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه است.

صادق لاریجانی  سپتامبر 2012 اعلام کرد چنانچه حکم محکومیتی در این پرونده علیه برادرش صادر شود، آن را اجرا خواهد کرد ، با این حال در این 3 سال هرگز حکمی علیه جواد لاریجانی صادر نشد.

گرچه در عوض نویسندگان منتقد که علیه زمین خواری افشاگری کرده اند توسط قوه قضائیه محاکمه و زندانی شده اند، برای نمونه عبدالله شهبازی، پژوهشگر و مورخ ساکن شیراز و مدیر سابق مرکز مطالعات سیاسی- متعلق به وزارت اطلاعات- دسامبر 2010 به دلیل نگارش کتاب "زمین و انباشت ثروت: تکوین الیگارشی جدید در ایران امروز" در اینترنت و متهم کردن افرادی چون عبدالعلی جعفری، فرمانده پیشین سپاه ناحیه مقاومت فارس و فرمانده پیشین سپاه حفاظت انصار المهدی و ابراهیم عزیزی، فرمانده پیشین بسیج و فرماندار سابق شیراز را به زمین خواری، بازداشت و به 17 ماه حبس محکوم شد.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • Al-Monitor Archives
  • The Week in Review
  • Exclusive Events
  • Invitation-only Briefings

Recent Podcasts

Featured Video

More from  نبض ایران

al-monitor
احزاب کرد به دنبال حمایت آمریکا برای عملیات در ایران
Fazel Hawramy | Kurds | خرداد ۳۰, ۱۳۹۷
al-monitor
ایران و اروپا چگونه می‌توانند توافق هسته‌ای را نجات دهند؟
بیژن خواجه پور | Iran Deal | اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷
al-monitor
پنج سناریوی محتمل در مورد سرنوشت برجام
سید امیر حسین موسویان | دونالد ترامپ | فروردین ۲۴, ۱۳۹۷
al-monitor
آنچه که ترامپ باید درمورد مردم ایران بداند
سید امیر حسین موسویان | Iran protests | بهمن ۳۰, ۱۳۹۶