تاریخ باستانی آنکارا در انتظار کشف است

یک محل دوران روم باستان در آنکارا توسط روسپی‌ خانه‌ها تا این اواخر اشغال شده بود. هر چند روسپی خانه‌هادر این محل تخریب شده‌اند اما هنوز بقیای آن‌ مکان‌ها باقی است و برای کشف کامل محل دوران روم باستان زمان نیاز است.

al-monitor .

موضوعات

roman ruins, istanbul, history, archaeology, ankara, akp

شهریور ۵, ۱۳۹۴

تاریخ پایتخت ترکیه آنکارا به هزاران سال پیش و به تمدنهای مختلف از جمله هیتی‌ها، فریگیان و رومی‌ها باز می گردد.بسیاری از این بناهای تاریخی به وسیله ساختمانهای دولتی، خیابانها وروسپی خانه های ساخته شده روی آنها پوشیده شده است. یکی از این ساختمانها در سالهای اخیر تخریب شده است، این موجب شد که این انتظار به وجود آید که کشفیات جدید تاریخ بشری را روشن تر کند.

گذشته رومی شهر رشته مهیجی را برای کشفیات آینده می سازد که یکی از آنها مجموعه حمام که یکی از اثار مهم تاریخی شهر است. حمام ها که یکی از عناصر مهم امپراتور رومی است که مردم نه تنها برای تمیز کردن خود می آمدند بلکه برای گذران وقت و ایجاد روابط اجتماعی به حمام می رفتند. حمام ها در امپراطوری روم نقش مرکزی داشته به طوری که وقتی شهری را فتح می کردند اولین ساختمانی که می ساختند حمام بوده است.  

منطقه ای باستانی در آنکارا که به عنوان حمام رومی شناخته می شود  در اولوس ربع باستانی شهر قرار دارد. امراطور کارکالا حمامی به اندازه ۸۰ در ۱۳۰ متر از ستگ و آجر در قرن سوم برای تقدیر از خدای سلامت (آسکولوپیون) ساخته است. این مجتمع شامل قسمت بیرونی و درونی است که شامل گرمابه (اتاق داغ)، تپیداریوم (اتاق گرم) و سرداب (اتاق خنک کننده) و آشپزخانه و قسمت ارائه خدمات بوده است. ورودی این منطقه به زورخانه باز می شود که محلی برای تمرینات فیزیکی و کشتی است. ستونهای گرد و چهار وجهی نشان دهنده این مکان است که اکنون به عنوان موزه ای در قلب پایتخت باز است.

زمانی که جمهوری مدرن ترکیه در ۱۹۲۳ به وجود آمد این منطقه تنها با خرابه های باستانی پوشیده شده بوده است. حمام در ۱۹۳۷ با حفاری های انجمن تاریخ ترکیه کشف شد. بخشی از این منطقه همچنان در زیر خیابان کانکیری در منطقه پرجمعیت پایتخت مدفون است.

حفاری های اخیر توسط وزارت فرهنگ در سال ۲۰۰۰منجر به کشف کانالهایی که آب را به حمام می برد ه اند شد. این کانال ها از زیر ۲ یا ۳ خانه که در سال ۱۹۳۰ ساخته شده اند می گذرد. با وجود اینکه این منطقه حفاظت شده است، خانه های قدیمی در ۱۹۸۰ به فاحشه خانه تبدیل شده بوده اند.

تا چندی پیش دولت به تن فروشان مجوز می داد تا صبح به این خانه ها رفته و عصر به خانه خود بازگردند. در اطراف این محله مغازه های پخش موسیقی و شیرینی فروشی باز شد. با کشف کانالها تلاشهای وزیر فرهنگ وقت ارتوگرول گونای منجر به دستور تخریب این خانه ها شد.

ولی شاغلان امور جنسی کاملاً مسلح بوده اند. آنها تظاهرات کرده و از شهداری شکایت کردند که این امر موجب مجبور کردن آنها به تنفروشی خیابانی می شود. آنها تهدید کردند که در مقابل تالار شهر مشتری جلب خواهند کرد. ولی به هر حال اولیای امور این خانه ها را مهر و موم کردند. با گسترش درگیری و جلب توجه رسانه ها شد و جدالها بیشتر حول فاحشه گری بوده تا مسائل باستان شناسی . در نهایت ۳۸ خانه در آن منطقه در ۲۰۱۳ تخریب شد.

با ادامه حفاری ها یک آمفی تاتر رومی کشف گردید، خود وزارتخانه با وجود اینکه آن منطقه حفاظت شده بود در آن منطقه ساختمانی برای خود ساخت. گونای دستور تخریب این ساختمان را نیز داد.

اکنون که این منطقه خالی از ساختمان است حفاظت و توان بخشی این ناحیه آغاز شده است. ولی این تصمیم همچنان عملی نشده است. خروج گونای از حزب عدالت و توسعه در ۲۰۱۳ موجب ایجاد  بدبینی ها شده است.به دنبال استعفای او که به گونه ای اعتراض به فسادی که گریبان گیر اعضای دولت که حزب عدالت و توسعه گردیده بود می باشد، وزیر سابق اذعان کرد که اخیراً با نخست وزیر رجب طیب اردوغان جدال‌هایی بر سر ساختمان سازی‌های شدید  که تهدیدی برای آثار تاریخی استانبول است داشته اند. 

گونای در مصاحبه ای با المانیتور گفت: نگران بی توجهی به آثار باستانی است و اینگونه اظهار داشت که :" نمی توان به این سخن که طرح حفاظت از حمام رومی پیشرفتی داشته نمی توان اعتماد کرد. به جز برخی استثنا ها فرمانداران محلی و دولت مرکزی ترکیه پروژه هایی که سودی به همراه دارد در اولویت قرار می دهند. مشکلات فرهنگی، تاریخی و اجتماعی برای آنها  در اولویت قرار ندارد."

او گفت در زمان ریاست وی در وزارت فرهنگ او با چاره اندیشی، ثبات و خودسری برای ایجاد راه پیش رو کار کرده . او اضافه کرد که طبیعی است که کارها با کناره گیری او کند یا متوقف شود زیرا با تغیر وزیر چاره اندیشی برای این موارد محو شد.

قصور در برابر میراث فرهنگی یک مشکل در ترکیه می باشد که این امر موجب ساخت بنا ها و خیابانها روی خرابه هاب رومی در آنکارا  شده است. وزارت وراثتی مسول حفاظت ضعیف از آثار تاریخی شهر می باشد.

او گفت : " با وجود اینکه آنکارا پایتخت ترکیه است ولی این شهر در حفظ و پذیرش تاریخ خود مشکل دارد. بی مسولیتی در قبال ریشه رومی شهر می تواند به تفکر مذهبی متولیان شهر که شهر را اداره می کنند در دو دهه اخیر باشد. ولی همچنان نمی توانیم بگوییم متولیان قبلی حرکت موثری در حفظ میراث تاریخی شهر چه مربوط به فریژیان و چه مربوط به رومی ها چه سلجوغ عثمان و چه آثار معاصر پس از جمهوریت انجام داده باشد." همچنین افزود : " در روزهای ابتدایی جمهوری یک بازار سرپوشیده قدیمی در منظقه سیتادل احیا و تبدیل به موزه باستان شناسی شد و ساختمانهایی ساخته شدند که امروز دارای ارزش معماری هستند. ولی این روحیه اکنون مرده است."

امروزه قوانین حفظ میراث فرهنگی در ترکیه با استانداردهای بین المللی همخوانی دارد ولی فاصله زیادی در عملی کردن این قوانین وجود دارد.آناتولیا با داشتن خانه های مربوط به فریژانها، هیتی ها، یونان  و روم باستان یکی از تمدن‌های مهم می باشد. اگر به این آثار توجه شود می توانند مارا به  زمان شکل گیری تمدن ببرند. با این حال آثار هزار ساله که جواب سوال‌های تاریخ بشری را در خود دارد نا امیدانه به شکل مدفون منتظر اند.

Recommended Articles

آنکارا و چراغ سبز روسیه برای عملیات عفرین
متين تورجان | Turkish-Kurdish conflict | دی ۲۸, ۱۳۹۶
تدابیر ترکیه برای بی‌اعتبار کردن پرونده ضراب در آمریکا
پینار ترمبلی | Corruption and nepotism | آذر ۷, ۱۳۹۶
تأملی بر عملیات جدید ترکیه در سوریه
سمیح ایدیز | | مرداد ۱۷, ۱۳۹۶
روابط اقتصادی میان ترکیه و آلمان در معرض تهدید
Mustafa Sonmez | Economy and trade | مرداد ۱۰, ۱۳۹۶
راه‌پیمایی عدالت؛ زایش یک ائتلاف بی‌نظیر در ترکیه
سيبل هورتش | | تیر ۲۳, ۱۳۹۶

Recent Podcasts

Featured Video