معامله موشکی روسیه و ایران، زنگهای خطر در اسراییل را به صدا در آورد

اسراییل از آن واهمه دارد که توافق هسته‌ای در کنار موشک‌های اس-۳۰۰ روسی، موضع ایران را از تمامی جهات تقویت کند و توازن قوا را به نفع این کشور و گروه حزب الله علیه اسراییل تغییر دهد.

al-monitor .

موضوعات

vladimir putin, united states, russia, nuclear weapon, missiles, israel, iran, hezbollah

فروردین ۲۵, ۱۳۹۴

بعد از ظهر سیزدهم آوریل، روزنامه نگاران در یکی از دفترهای سفارت آمریکا در تل آویو جمع شدند تا طی یک کنفرانس تلفنی، توضیحات وندی شرمن معاون وزیر خارجه ایالات متحده و مذاکره کننده ارشد این کشور در گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران را بشنوند.

توضیحات جامع و متقاعد ‌کننده‌ای در این کنفرانس ارائه و پیام هفته‌های گذشته ایالات متحده تشریح شد: با این که نگرانی‌های اسراییل مشروع هستند، فقط یک توافق با ایران می‌تواند پیشرفت برنامه هسته‌ای این کشور را متوقف کند. حمله نظامی اسراییل یا آمریکا تنها تاخیری بین یک تا سه سال را در برنامه اتمی ایرانی‌ها ایجاد خواهد کرد اما بعد از آن، همه چیز را از نو خواهند ساخت، چرا که هیچ بمبی دانش و تجربه‌ای را که آن‌ها اندوخته‌اند، از بین نخواهد برد.

شرمن گفت که ایالات متحده به ایستادن در کنار اسراییل، حتی در زمان مجادله‌های تلخ، ادامه خواهد داد و امنیت اسراییل را تضمین خواهد کرد. تحمیل تحریم‌های بیشتر به ایران ممکن است باعث پر شتاب شدن برنامه هسته‌ای این کشور شود و برخی از قدرت‌ها که شریک مذاکرات هسته‌ای با ایران هستند، نسبت به تشدید تحریم‌ها اعتراض خواهند کرد. علیرغم این که تحریم‌ها ایران را به پای میز مذاکره کشاند، باعث نشده تا آن‌ها برنامه هسته‌ای خود را متوقف کنند؛ کاری که توافق ژنو توانست انجام دهد. رسیدن به یک توافق جامع با ایرانی‌ها تا ۳۰ ژوئن ممکن است. ما در مسیر رسیدن به یک توافق خوب قرار داریم، حتی اگر یک توافق بی‌عیب نباشد. چیزی به نام توافق بی‌عیب وجود ندارد و این توافق، بهترین جایگزین ممکن است.

وندی شرمن همچنین به صحبت‌های آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران اشاره کرد. او گفت که آمریکایی‌ها آن‌چه را که او باید می‌گفت، شنیدند؛ و این که پیچش‌هایی در توافق وجود دارد که با توجه به مصرف داخلی در تهران هدف گرفته شده‌اند. چنین اتفاقی در رابطه با توافق ژنو هم افتاد اما علیرغم آن، مفاد توافق کاملاً اجرا شدند. ایالات متحده خواهد خواست که دسترسی کامل کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تمامی سایت‌ها فراهم شود و این که ایران به تمامی پرونده‌های باز درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای خود پاسخ خواهد گفت. در نهایت، تمامی این‌ها قبل از این که تحریم‌ها سبک‌تر شوند، انجام خواهند شد.

در حالی که خبرنگاران اسراییلی تمام توجه خود را به صحبت‌های شرمن معطوف کرده بودند، اخباری از مسکو را در دستگاه‌های موبایل خود دریافت کردند. خبرها حاکی از آن بودند که ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه محدودیت‌های نظامی اعمال شده بر ایران را برداشته و تصمیم گرفته تا چراغ سبز صدور موشک‌های زمین به هوای اس-۳۰۰ را به ایران بدهد.

این اطلاعیه روسیه، کنفرانس وندی شرمن را به یک مضحکه وحشتناک بدل کرد. در همان زمان که آمریکایی‌ها تلاش می‌کردند تا توضیح دهند که برداشتن تحریم‌ها هنوز نهایی نشده؛ همان هنگام که آن‌ها گفتند هیچ قصدی برای لغو تحریم‌ها تا مشخص شدن همه چیز و نهایی شدن توافق وجود ندارد؛ و این که گفتند تصمیمی برای چگونگی و زمان برداشتن تحریم‌ها گرفته نشده؛ و باز این که ایالات متحده مخالف لغو تحریم‌ها بلافاصله بعد از امضای توافق نهایی است، پوتین به میان آمد و تمامی این فرضیات را ضربه فنی کرد.

روس‌ها دویدند تا نخستین کسانی باشند که داخل ظرف عسل ایران می‌پرند. کارشناسان در اسراییل پیرامون معاملات موشکی در ازای نفت خام ایران حرف می‌زنند و می‌گویند که این عمل روسیه باعث خواهد شد تا سیل کمپانی‌ها و شاید دولت‌های اروپایی به سمت بازار ایران که اکنون تشنه تجارت و سرمایه‌گذاری است، سرازیر شود.

چند ساعت بعد، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل هم به این هیاهو پیوست و پاسخی شدید اللحن به گفته‌های وندی شرمن داد. چهره‌های امنیتی اسراییل نیز گفته‌اند که اخیراً ایران تجهیز حزب الله لبنان را شدت بخشیده و به آن‌ها راکت‌ها و موشک‌های سنگینی داده که دقت و پیچیدگی بالایی دارند.

یک منبع در سیستم نظامی اسراییل در هفته جاری به المانیتور گفت در حالی که حزب الله در جنگ دوم لبنان (سال ۲۰۰۶) تنها ۲۰ هزار  راکت و پرتاب کننده موشک در اختیار داشت، هم‌اکنون ۱۲۰ هزار پرتاب کننده دارد. این منبع تاکید کرد که درگیری بعدی میان حزب الله و اسراییل کل منطقه را به جهنم روی زمین تبدیل می‌کند و هزاران کشته –مخصوصاً در میان غیر نظامیان- از دو طرف به جای خواهد گذاشت.

یک مقام دیپلماتیک اسراییلی نیز گفت که هرگونه توافق با ایران، بدون این که مساله ترور در منطقه و عملکرد ایران علیه همسایگانش و علیه اسراییل را حل کند، تنها میلیون‌ها دلار به اقتصاد ایران تزریق خواهد کرد و این پول خرج افزایش شتاب مرگ‌بار مسابقه تسلیحاتی خواهد شد. این به نوبه خود حزب الله را به یک قدرت تروریستی در منطقه تبدیل می‌کند که موشک‌های دور برد و میان برد بسیاری را با قابلیت پرتاب آن‌ها در اختیار دارد؛ قابلیتی که تنها چند کشور در جهان دارای آن هستند. و این تنها در رابطه با حزب الله نیست: بر مبنای اطلاعات سیستم امنیتی اسراییل، اختاپوس ایرانی دست‌هایش را به سمت حماس کشانده و به تلاش این گروه برای دست‌یابی مجدد به تسلیحات کمک می‌کند؛ این‌ها جدای از اقدامات این کشور در تجهیز حوثی‌های یمن و نقاط دیگر است.

سیستم موشک‌های اس-۳۰۰ بحث جداگانه‌ای است. معامله نخست میان تهران و مسکو برای خرید این موشک‌ها در سال ۲۰۰۷ امضا شد. فشار سنگین از سوی ایالات متحده آمریکا و اسراییل سبب شد که در سال ۲۰۱۰ دیمیتری مدودیف رییس جمهوری سابق روسیه، این نقل و انتقال را لغو و قرارداد را معلق کند. از آن هنگام تا کنون خبرها و تکذیبیه‌های مکرری درباره آینده این معامله و زمان تحویل موشک‌ها به ایران منتشر شد. این نقل و انتقال برای پروژه بزرگ‌تر هسته‌ای ایران مهم است: بر مبنای برآورد کارشناسان، اگر زمانی تصمیم برای حمله هوایی به تاسیسات هسته‌ای ایران گرفته شود، سیستم موشک‌های اس-۳۰۰ بهترین روش دفاع را در برابر بمب‌ها در اختیار این کشور قرار خواهد داد. بدون این تجهیزات، ایران و تاسیسات هسته‌ای‌اش در برابر حمله اسراییل و احتمالاً آمریکا، بسیار آسیب پذیر خواهند بود. اگر هر زمانی یک کشور تصمیم به حمله هوایی برای ضربه زدن به زیرساخت‌های هسته‌ای ایران بگیرد، این موشک‌ها چنان حمله‌ای را بسیار سخت خواهند کرد. اگر این موشک‌ها اطراف سایت‌های اتمی ایران مستقر شوند، بر طبق نظر کارشناسان اسراییلی، اعتماد به نفس ایرانی‌ها را بالا خواهند برد. این به نوبه خود، بال‌های ایران در منطقه را گسترده‌تر می‌کند و اجرای یک توافق موقت یا نهایی را که قرار است امضا شود، سخت‌تر خواهد کرد.

از سوی دیگر دقیقاً مشخص نیست که روسیه چه نوعی از موشک‌ها را به ایران خواهد فروخت. اس-۳۰۰ مدل‌های گوناگونی دارد و مدل‌های قدیمی آن برای غرب و نیروی هوایی اسراییل بسیار آشنا هستند. با این حال، مدل‌های جدید ارتقا یافته‌اند و دقت آن‌ها در هدف‌گیری و سرعت شلیک‌شان به نحو قابل ملاحظه‌ای بالاتر رفته است.

در آن زمان اسراییل به روس‌ها فشار آورد که به ایران موشک‌های قدیمی‌تری بدهد و حتی یک نسخه از توافق محرمانه روس‌ها را هم دریافت کرد. اکنون اما نمی‌دانیم که روسیه می‌خواهد دقیقاً چه چیزی را به ایران تحویل دهد. البته اس-۳۰۰ مانعی نیست که نتوان از آن گذشت. نیروی هوایی اسراییل از مدت‌ها قبل برای مانور در برابر این موشک‌ها تعلیم دیده است. اسراییل تدابیر گوناگونی را به کار گرفته که به نیروی هوایی‌اش اجازه می‌دهد تا در فضایی مملو از موشک‌های اس-۳۰۰ عملیات خود را اجرا کنند. برخی از این روش‌ها در مانورهای سال‌های اخیر بارها بر فراز دریای مدیترانه آزمایش شده‌اند. احتمالاً ایالات متحده نیز توانایی‌های مشابهی را دارد. اما با وجود تمام این‌ها، یک موضوع روشن است: حضور موشک‌های اس-۳۰۰ در خاک ایران، هر گونه تعرض هوایی در محدوده این سیستم را به طرز قابل توجهی سخت‌تر می‌کند.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • Al-Monitor Archives
  • The Week in Review
  • Exclusive Events
  • Invitation-only Briefings

Recommended Articles

معامله سه‌جانبه اسرائیل، روسیه و آمریکا بر سر ایران
بن کاسپیت | | خرداد ۲۸, ۱۳۹۷
سکوت ایران در مورد حمایت از ترکیه در حمله به حزب کارگران کردستان در عراق
مرور اخبار هفته | Defense/Security cooperation | خرداد ۲۷, ۱۳۹۷
قطعه گم‌شده ترامپ در طرح پوتین برای سوریه
مرور اخبار هفته | دونالد ترامپ | خرداد ۱۳, ۱۳۹۷
تدابیر مسکو برای کاهش تنش میان ایران و اسرائیل
ماکسیم سوچكوف | | خرداد ۱۱, ۱۳۹۷
منظور پوتین از خروج «نیروهای مسلح خارجی» از سوریه چه بود؟
مرور اخبار هفته | غزه | اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

Recent Podcasts

Featured Video