نبض اسرائیل

زنی که پایه های ارتدوکس افراطی در اسراییل را به لرزه در آورد

p
By
Article Summary
روت کولیان در تلاش برای تامین منابع مورد نیاز برای ایجاد حزب زنان متعلق به جامعه ارتدوکس افراطی و دستیابی به یک کرسی در کنست در ۱۷ مارس موفقیت هایی را به دست آورد ، اما ارتدوکسهای افراطی با ایجاد موانع بسیار در صدد دور نگه داشتن او از مسیر خود شده اند.

روت کولیان  شجاع ترین زن اسراییل به شمار میرود. مادر۳۴ ساله ای که در حال انجام یک نبرد شجاعانه اما محکوم در جامعه ارتدوکس افراطی اسراییل است .درواقع او برعلیه نظام مذهبی یهودی فعالیت می کند. من سال های زیادی زندگی او را با شگفتی و تحسین دنبال کرده ام. روت کولیان برای روشن کردن وضیعت صدها هزار نفر از زنان یهودی ارتدوکس، آزاد کردن آنها از بردگی ، سوء استفاده و گمنامی سوگند یاد کرده است. برای اولین بار در تاریخ کشور اسرائیل، او یک حزب سیاسی از زنان ارتدوکس افراطی ایجاد کرده است که برای  دست یابی به  یک کرسی در کنست در تاریخ ۱۷ مارس تلاش می کنند. برای سال های متمادی، او نظام حقوقی و سایر موسسات را با دادخواست، تظاهرات و شورش محلی سازمان یافته به ستوه آورده بود: به عنوان مثال با حضور در انتخابات شهرداری در شهر پتخ تیکوا و انتخابات شورای دانشجویی دانشگاه و مبارزه علیه نهادهای مختلف مذهبی دیگر، سعی در پی گیری مطالبات خود را داشته است.

او عملا همه این کارها را به تنهایی و با اتکا به خود انجام میدهد و با وجود شکست‌های پیاپی و زمین خوردن‌های پشت هم  باز بلند می شود گرد وغبار خود را  می تکاند و به راه خود ادامه میدهد. اگر یک زن از جامعه ارتدکس‌های افراطی بتواند در ۱۰ یا ۵۰ سال آینده یک صندلی را در کنست، یا همان قوه مقننه دولت اسرائیل  از آن خود کند  باید بداند که این راه توسط کولیان برایش مهیا شده است.

پوشش‌های خبری زیادی از سوی رسانه‌های غربی به وضعیت زنان تحت حکومتهای رادیکال اسلامی برای  نشان دادن موقعیت زنانی که از آزادی‌های فردی اندکی در زندگی برخوردارهستند شده است: زنان عربستان نمی توانند رانندگی کنند و همچنین ازحق رای محروم هستند.  در این بین رسانه‌ها سهم بسیار کمی را به بررسی وضعیت زنان یهودی در جامعه ارتدوکسهای افراطی اختصاص داده‌اند.با در نظر گرفتن اینکه چندین جامعه بزرگ از ارتدوکس های افراطی در ایالات متحده وجود دارند، واز سوی دیگر اسرائیل نیز خود دارای بزرگترین جامعه ارتدوکس افراطی با حدود یک  میلیون عضو است که نیمی از آنها را نیز زنان تشکیل می دهند.

به طور کلی زنان متعلق به جامعه ارتدوکس افراطی مجبور به تحمل و بردباری زیادی در انجام وظایف خود برای ارایه خدمت به خانواده  می باشند (مردان اغلب وقت خود را صرف مطالعات در امور دینی می کنند). در اینگونه خانواده‌ها تعداد فرزندان معمولا زیاد است (به طور متوسط برآورد شش تا هفت در هر خانواده) وظیفه پرورش کودکان در کنار نظافت منزل، طبخ غذا و گذراندن ساعت‌های طولانی درخانه  برای انجام امور منزل همه در حالی است که بخش اعظم این امور که در خانه انجام می گیرد از دید جامعه پنهان مانده است.در واقع این زنان عملا در انظار عمومی دیده نمی شوند.با وجود اینکه زنان می توانند درانتخابات کنست شرکت کنند اما به دست آوردن یک کرسی با توجه به اینکه هیچ کدام از سه حزب ارتدوکس افراطی یعنی شاس، یهودت‌هتورا و حزب جدید الی یشای با نام "یاچاد" قانون گذار زن درحزب خود ندارند. بسیار دور از ذهن به نظر می‌رسد آنها اغلب در فعالیت‌های سیاسی شرکت  نمی کنند وحضورشان در جشنواره ها و مناسبت‌های شاد نیز منوط به این است که خود را در دید عموم قرار ندهند. حتی در دیوار غربی، مقدس ترین منطقه یهودیان نیز مورد تبعیض قرار دارند و دسترسی آنها به این منطقه تنها ازطریق یک ورودی باریک و تنگ امکان پذیر است.اخطلاط زنان با مردان در مکان‌های عمومی ممنوع است. آنها مجبور به پنهان کردن موهای خود وحتی در بعضی موارد چهره خودشان هستند، دراین میان اعضای رادیکال تر زنان را مجبور به تراشیدن سر خود و به پوشیدن یک روسری و یا گذاشتن  کلاه گیس می کنند.در انتخاب لباس نیز اکثرا لباس‌های پوشیده مورد پسند است.

کولیان یکی از اولین زنانی است که شهامت مبارزه بر علیه این محدودیت‌های اجتماعی و نفوذ در دیوارهای گتو زنان را داشته است. تلاش او برای شرکت درانتخابات شورای دانشجویی دانشگاه محل تحصیل خود زمانی که در رشته حقوق درس می خواند و راهیابی به انتخابات شهرداری در شهر محل سکونتش یعنی پتخ تیکوا گوشه ای ازتلاش‌های او در این زمینه است.

در حقیقت او مبارزه سخت و تلخی را شروع کرده و در تمام زمینه‌ها خود را در مواجهه کامل با جامعه متعصب یهودی می‌بیند.ارتدوکس‌های متعصب اورا شورشی، کافر و خائن می‌نامند و حتی تلاش کرده اند که کودکان خردسال او را از مدزسه محل تحصیلشان اخراج کنند.همه این تلاش‌ها برای تحت فشار قرار دادن و شکست کولیان با تغییر تاریخ انتخابات کنست در ۱۷ مارس بی‌نتیجه ماند و او تصمیم گرفت تا جنبش "بیزخوتان؛ تغییر و بهبود وضعیت زنان ارتدوکس افراطی"  تاسیس کند. او به نحوی موفق به افزایش بودجه مورد نیاز و یکی کردن لیست نامزدها کنست شده است.او به همراه سه زن دیگر از جامعه ارتدوکس افراطی تلاش کرد تا نمایندگان زن را متقاعد کند که کاندیداتوری خود را در زمان انتخابات تحت عنوان حزب او معرفی کنند.

از سوی دیگر کولیان به دلیل نداشتن کمک‌های مالی و حامیان مالی ثروتمند تا کنون نتوانسته است یک فیلم تبلیغاتی برای فعالیت‌های انتخاباتی خود برای پخش در تلویزیون و یا سایر رسانه های اجتماعی (که همه احزاب دیگر تولید می کنند) تهیه کند. تنها دوهفته قبل از انتخابات کولیان مذاکراتی را با یش‌عَتید حزب میانه‌رو به رهبری یائیر لپید انجام داده بود .ابن حزب یکی از قوی ترین صدای لیبرال‌ها در اسرائیل به شمار می رود. هدف این دیدار امضای تفاهم نامه‌ای مبنی بر به اشتراک گذاری مازاد رای بین دو طرف بوده است.چنین حرکتی کولیان را درتیتر خبر ها قرار می دهد ونیاز او را برای جلب حمایت عمومی و با تبلیغات مورد نیاز رسانه ای تا حدی تامین می کند. لپید، به عنوان  کسی که مسئول امضای تفاهم نامه شناخته می شود این ایده را به طور جدی مورد بررسی و توجه قرار داده است. با در نظر گرفتن اینکه امضای این قرارداد هیچ گونه ارزش انتخاباتی برای حزب که به حداقل میزان رای نیز دست پیدا نکرده ایجاد نمی کند اما امضای آن یک تعهد  بزرگ اخلاقی و معنوی برای لپید ایحاد می کند.او سکاندار مبارزه با ارتدوکس های افراطی و تلاش برای پایان دادن به معافیت سربازی یهودیان ارتدوکس و تشویق آنها برای  ورود به محیط کار شناخته می‌شود.

در پایان  لپید تصمیم گرفت همه  انرژی خود را در تلاش برای رسیدن به مازاد رای برای به اشتراک گذاری با کمپ اسحاق هرتزوگ رهبر اتحاد صهیونیستی بکارگیرد. کولیان به همراه نامزدهای دیگر حزب خود در شهر بیت شمش، شهری که بیشترین جمعیت ارتدوکس های افراطی به ویژه رادیکال را داراست یک تظاهرات خیابانی را ترتیب دادند.او یک هفته قبل از انتخابات به المانیتور گفت :"ما می خواهیم در پیاده رویی قدم برنیم که زنان مجاز به راه رفتن در آن در سراسر کنیسه نیستند وآنگاه می‌ببینید که چه اتفاقی می افتد .من می دانم که این می تواند به  یک غوغای بزرگ بدل شود.  اما احتمال اینکه  کسی در این بین کاری هم انجام دهد وجود دارد " در این سال ها شهر بیت شمش بعد ازحمله رادیکال‌ها به زنان در صدر اخبار قرار گرفته است. در این یورش ارتدوکس‌های متعصب زنان را به دلیل انجام پیاده روی و خارج  شدن از محدوده تعیین شده در طی تظاهرات مورد ناسزا و توهین قرار داده بودند.بعد از انتخابات  کولیان با شجاعت بیان می کند که: "من ساده لوح نیستم. من می دانم  که انتخابات به پایان رسیده است . یائیر لپید و سایرسیاستمداران فرصت دیگری را به ما نخواهند داد.آنها به ائتلاف احزاب ارتدوکس‌های افراطی در دولت نیاز دارند و با این وجود حضور ما را از یاد برده اند. اما ما صدها هزار نفر از زنانی هستیم که حجم قابل توجهی از از رای‌های حاصله به خاطر حضور ما است زنانی که به دنبال  تحقق بخشیدن رویاهای خود هستند و همه توان خود را برای حضور در اجتماع و تغییر نقش‌های سنتی محدود کننده بکار می برند.در میان ما زنان بسیار با استعدادی وجود دارند که می تواند دربخش عمومی موثرواقع شوند. شاید زمان آن رسیده یک نفر این گروه بزرگ از جامعه را به  قوه قانون گذاری معرفی کند. کسی که با درد و رنج ما آشناست و این  امر یک روزتحقق خواهد یافت."

در اجرای انتخابات حزب کولیان اولین پیروزی خود را زمانی به دست آورد که دادگاه منطقه‌ای لد موافقت خود را با تقاضای این حزب مبنی بر چاپ تبلیغات انتخاباتی آنها در روزنامه یاتدنیمان اعلام کرد. این روزنامه به سرعت به دیوان عالی کشور فرا خوانده شد واز انتشار مجدد آن تا زمان انجام مذاکرات جامع‌تر در مورد این مسئله جلوگیری شد.زنان دست از تلاش بر نداشتند.

در همین حال  آنها حمایت غیر منتظره‌ای را از طرف  ژنرال گیورایلند رئیس سابق شورای امنیت ملی مبنی بر حمایت علنی از حزب دریافت کردند.با وجود حمایت های مالی ایلند از حزب اما در روز انتخابات آنها نتوانستند موفقیت چشمگیری به دست آورند.برای دست یابی به ۴ کرسی در کنست  احزاب نیاز داشتند که  مجموع آرای به دست آمده آنها از مرز ۱۲۰۰۰۰ رای عبور کند که دراین انتخابات بیزخوتان توانست ۱۹۷۷ رای را از آن خود کند. کولیان و دوستانش با امیدواری در راهی که خودشان بنیان نهاده‌اند گام  بر می دارند. تعداد آراء به دست آمده در مبارزات انتخاباتی (۱۹۷۷)  اتفاقا نشان دهنده سالی است که  برای اولین بار یک "تحول بزرگ سیاسی "در بدنه سیاسی دولت اسرائیل نیز به وقوع پیوسته بود. این  درست در زمانی بود که حزب لیکود به قدرت رسید و جایگزین حزب کارگر در اسرائیل شد. حزب کارگر از احزاب قدیمی و مهم اسرائیل محسوب می‌شود که درسی سال اولیه شکل گیری دولت اسرائیل از قدرت برخوردار بوده است.بدون شک وضعیت زنان در جامعه ارتدوکس‌های متعصب متحول خواهدشد. گام‌های اولیه در حال شکل گیری است و این سفرهمچنان ادامه دارد.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly
Found in: women’s rights, women in society, voter turnout, ultra-orthodox, knesset, israel, elections

بن کاسپیت، نویسنده ثابت «نبض اسرائیل» در وبسایت المانیتور است. او همچنین نویسنده و تحلیلگر برجسته‌ای در روزنامه‌های اسرائیلی است. آقای کاسپیت یک برنامه رادیویی روزانه و برنامه‌های تلویزیونی درباره سیاست در اسرائیل دارد. او با این شناسه در توییتر است: @BenCaspit

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept