نبض ایران

اسپرانس غانم درباره این که چرا می نویسد

p
By
Article Summary
اسپرانس غانم، نویسنده المانیتور عقایدش درباره روزنامه نگاری را با دیگران در میان می گذارد.

اسپرانس غانم از اوت 2014  برای وبسایت المانیتور گزارش نویسی کرده است. او مجری اصلی خبر در شبکه تلویزیونی لبنانی او تی وی است. او پیشتر به عنوان گزارشگر روزنامه و تلویزیون، خبرنگار کاخ ریاست جمهوری لبنان و وزارت خارجه آن کشور و همچنین سردبیر بخش سازمان ملل متحد روزنامه البلد، فعالیت کرده است.

المانیتور: چطور شد که تصمیم گرفتید روزنامه نگار شوید؟

غانم: 15 ساله که بودم به شغل آینده ام فکر می کردم و با وجود تشویق های پدرم برای این که مثل خودش آرشیتکت شوم، و مادرم برای آن که مثل خودش وکیل شوم، می دانستم که دنبال یک «کار اداری» که مجبورم کند تمام روز پشت میز بنشینم، نیستم. این را هم می دانستم که کاری را می خواهم که مرا از روزمرگی دور و به تعامل مداوم و رابطه دائمی با مردم نزدیک کند. به علاوه، فعالیت در نشریه مدرسه هم کمی تجربه روزنامه نگاری در اختیارم گذاشته بود. همین تجربه بیشتر متقاعدم کرد که این همان شغلی است که می خواهم.

المانیتور: در ابتدای کار هیچ زنی را به عنوان الگوی خود انتخاب کردید؟

غانم: نه. واقعا نه.

المانیتور: به نظر می رسد که هر روز زنان بیشتر و بیشتری مشغول کار خبری برای پوشش دادن به اخبار خاور میانه پیدا می شوند. به نظر شما دلیل این امر چیست؟ شما در کارتان چه تغییراتی مشاهده کرده اید؟

غانم: دلیل این که تعداد زنانی که اخبار خاور میانه را پوشش می دهند بیشتر شده این است که آنان دیگر مانند قبل که ضعیف و شکننده قلمداد می شدند، دیگر در معرض تبعیض خودخواسته نیستند. در کار مشاهده کرده ام که هجوم رسانه های اجتماعی به جهان نیز روزنامه نگاری را به شدت دستخوش تغییر و ارتقا کرده است. این روند  و امکانی که رسانه های اجتماعی در انتشار آسان و سریع اطلاعات در صحنه جهان فراهم ساخته، به من انگیزه بیشتری برای کار بهتر می دهد چرا که من را مسئول تر می کند.

المانیتور: خاطره انگیزترین لحظه ای (خوب یا بد) که حین کار روی سوژه ای داشتید چیست؟

غانم: چندین مورد خاطره انگیز یادم می آید که زمان تجربه گزارشگری و قبل از آن که مجری شوم برایم پیش آمد. هیچ وقت پوشش خبری شهید وسام عید و ترور او را فراموش نمی کنم، وقتی که چند دقیقه بعد از انفجار اتومبیلی که او و چهار نفر دیگر را به کشتن داد به محل رسیدم و آنجا با خون و بقایای اجساد مواجه شدم.

همچنین روز خاکسپاری شهید ژنرال فرانسوا الحاج را هم یادم نمی رود. او نیز در سال 2007 ترور شد و در خانه او، خانواده اش را ملاقات کردم. این ها وقایعی بسیار تاثیرگذار و دشوار و متاثر کننده بود که هرگز فراموش نخواهم کرد.

المانیتور: اگر قرار باشد به یک روزنامه نگار دیگر توصیه ای بکنید، آن توصیه چیست؟

غانم: روزنامه نگاری درست بر مبنای صداقت و صحت است. این که داستانی به درستی و دقت بیان شود. این که درباره موضوع به اندازه کافی تحقیق شود و روش های نو برای پرداختن به اخبار و وقایع در نظر گرفته شود. در روزنامه نگاری درست همچنین باید منابع متعدد بررسی شود و همیشه قبل از آن که خطایی از دست آدم در برود، 100 درصد از صحت محتوای کار مطمئن شویم. روزنامه نگاری درست این است که سوژه هرچقدر هم که مهم باشد درگیر آن نشویم و صحت و دقت را قربانی نکنیم.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly
Found in: women’s rights, women in the workforce, women in society, women's issues, media in the arab world, lebanon, lebanese society, journalism

Al-Monitor Staff

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept