نبض اسرائیل

دوئل اوباما و نتانیاهو

p
By
Article Summary
متخصصین اسرائیلی و آمریکائی اظهار می کنند که توافق با ایران در آتیه نزدیک صورت نخواهد گرفت، با این حال بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اصرار دارد که برنامه سخنرانی خود را در برابر کنگره آمریکا عملی کند و با این عمل رابطه راهبردی آمریکا و اسرائیل را دچار صدمه کند.

بنیامین نتانیاهو مثل همیشه، خود را در دام خطرناکی انداخته است. اگر از حضورش در کنگره سر باز بزند، به سوژه خنده و تمسخر و مایه سرشکستگی در صحنه سیاسی اسرائیل مبدل می شود. و اگر هم چنان بر این موضوع پافشاری کند، در حالی که همه به شدت با این عمل او مخالفند، ضربه آخر را به روابطش با دولت اوباما وارد کرده که می باید به سرعت تاوان آن را پس بدهد. تا این لحظه اصرار نتانیاهو بر رفتن است، علیرغم اینکه یکی از رهبران اردوگاه صهیونیست (مخالف نتانیاهو) و از اعضاء کنست (پارلمان اسرائیل) به نام شلی یاچیموویچ، روز ۷ فوریه به من (بن کسپیت) گفت که اگر نتانیاهو از تصمیمش برای سخنرانی در برابر کنگره منصرف شودحزب او تعهد می کند که در این رابطه او را مورد حمله و استهزاء قرار ندهد. 

در همین حال، اختلاف میان اوباما و نتانیاهو روز ۹ فوریه، در حد فیلم های هالیوودی به اوج خود رسید. در این روز، هر دو مرد، اختلاف خود را علنی کردند. نتانیاهو در یک گردهمائی انتخاباتی در برابر حزبش، یعنی حزب لیکود، و اوباما در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید به همراه صدر اعظم آلمان انگلا مرکل سخن می گفتند.

نتانیاهو طی سخنان خود اعلام کرد که که مصمم است در روز ۳ مارس در برابر کنگره آمریکا سخن بگوید و اضافه کرد که توافق بدی با ایران در حال شکل گیری است. از سوی دیگر اوباما نیت و قصد نتانیاهو را مورد سئوال قرار داده و گفت: "این عجله برای چیست؟ (تنها دلیل این همه عجله می تواند این باشد که) به نظر شما غیر ممکن است که با ایران بتوان به توافق رسید و حتی نباید این موضوع را امتحان کرد ... من این (دیدگاه) را قبول ندارم."

اوباما اضافه کرد که با نتانیاهو ملاقات نخواهد کرد چرا که روال کار این است که با هیچ رهبر خارجی درست پیش از انتخابات دیداری صورت نگیرد. "با این که آنگلا را بسیار دوست دارم اگر دو هفته قبل از انتخابات (آلمان) بود احتمالا به کاخ سفید دعوت نمی شد و من هم شک دارم که اصولا او هم چنین تقاضائی می کرد."

همان روز رویترز گزارش داد که احتمال ایجاد تغییراتی در سخنرانی نتانیاهو وجود دارد. از جمله ممکن است که مناسبت مزبور پشت در های بسته و بدون پوشش رسانه ای صورت بگیرد. منظور از این کار آرام کردن فضا و جلوگیری از های و هوی بعد از آن است. در حالی که گزارش رویترز انکار گردید شک نباید داشت که اطرافیان نتانیاهو کاملا به عظمت خسارتی که این کار ممکن است وارد کند واقفند. دعوت از نتانیاهو توسط رئیس مجحلس نمایندگان آمریکا، جان بونر، از بالای سر دولت اوباما صورت گرفت.

در جبهه نتانیاهو هنوز هستند افراد عاقلی که به دنبال راهی هستند که وی را از این تصمیم و از خنجر زدن به اوباما از پشت سر منصرف کنند. منتها دنبال راه حل آبرومندانه ای هستند. مسئله اینجاست که انصراف نتانیاهو ممکن است به بهبود رابطه اسرائیل و آمریکا کمک کند اما به هر حال به شانس او در انتخابات ۱۷ مارس ضربه خواهد زد..

به عنوان استاد توهم، نتانیاهو یک سناریوی هالیوودی طراحی کرده که خودش در نقش سوپرمن برای نجات اسرائیل و بشریت از دست تبهکاران ظاهر می شود. سخنرانی او در برابر کنگره آمریکا به عنوان به پا خاستن دنیای آزاد به نمایندگی نتانیاهو، در مقابله با آنان که "ضعیف و کاهلند" (یعنی اوباما) و می خواهند تسلیم ایران شوند، به مردم اسرائیل عرضه خواهد شد. 

با کشاندن موضوع ایران به صحنه انتخابات نتانیاهو توانسته در نظر سنجی ها جهش فوق العاده ای کند. او توانسته برتری کوچک ائتلاف لیونی و هرزوگ را از میان برده و بار دیگر شانس اول برای پیروزی در انتخابات تلقی شود. رابطه او با اوباما، تا آنجا که به وی مربوط می شود چندان اهمیتی ندارد و ممکن است دود شود و به آسمان برود. اولویت اول و مهم برای او این است که در انتخابات پیروز شود. این مسئله حتی از امنیت ملی اسرائیل نیز برای او مهمتر است. این امر برای نتانیاهو از امکان کمی که برای بهبود اعتماد طرفینی با اوباما وجود دارد مهمتر و حتی از جذب احتمالی دو سوم آراء کنگره برای اعمال تحریم های جدید بر ایران که خودش پیگیر آن است نیز از اولویت به مراتب بیشتری برخوردار است.

از زمانی که دعوت از نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره آمریکا عملی شد شانس تحریم های جدید بر روی ایران کاهش یافته است. اما بخشی از جامعه اسرائیل این موضوع را نمی فهمند. کافی است یک فرد سخنران و کاریزماتیک را که حاضر است در برابر دنیا برای رفع شر بپا خیزد به مردم اسرائیل معرفی کنید فورا او را در آغوش خواهند گرفت.

روز ۱۰ فوریه یکی از اعضاء کابینه که نمی خواست نامش فاش شود به من گفت: "شکی نیست که موضع نتانیاهو در مورد توافق با ایران موضغ درستی است. اما در عمل او باعث شکست ما خواهد شد. او با مقاصد سیاسی وارد قضیه شده و باعث تخریب رابطه ما با آمریکا می شود." وقتی از او پرسیدم که چرا علنا از این حرکت او انتقاد نمی کنید وی پاسخ داد: "در حال حاضر این امر از نظر سیاسی غیر ممکن است. او توانسته شرایط را به نحوی غیر واقعی برای مردم ترسیم کند و ما درست قبل از شروع انتخابات هستیم."

هفته های اخیر کارزار انتخاباتی در اسرائیل جنون آمیز بوده است. روز ۹ فوریه نتانیاهو تصمیم گرفت که در اقدامی بی سابقه، آرنون موزس، مهمترین ناشر اسرائیل و صاحب امپراطوری رسانه ای از جمله روزنامه یدیوت آهرونوث و وبسایت Ynet، را مورد حمله قرار دهد.

وی در یک نوشته خشم آلود که در فیسبوک منتشر کرد موزس را متهم کرد که "سعی دارد که او را پائین بکشد". در ضمن ادعا کرد که موزس در تلاش است که اسرائیل حییم، روزنامه هوادار نتانیاهو را که توسط میلیاردر و کازینودار یهودی، شلدون ادلسون تامین مکای می شود، ببندد. همان روز ناهوما برنیا، یکی از ستون نویسانبرجسته یدیوت آهارونوث به رادیوئی در اسرائیل گفت که نتانیاهو باید مهار شود. او اضافه کرد "یک اشکالی در نحوه تصمیم گیری های او (نتانیاهو) وجود دارد".

موضوع حزم و بصیرت نتانیاهو موضوعی داغی است که امروزه در بسیاری از جا ها مطرح است. به طور مثال در دستگاه دفاعی اسرائیل بسیاری از افسران ارشد نگران خسارتی هستند که نتانیاهو دارد به روابط اسرائیل و آمریکا می زند. در وزارت امور خارجه هم کم نیستند مقامات ارشدی که حیرت زده ناظر حرکات نتانیاهو هستند که به محض اینکه بوئی به مشامش رسید که می تواند از این راه پیروز انتخابات شود یک مرتبه وحشی شد.

در تماس های مخفیانه ظرف چند هفته اخیر بین مقامات اسرائیلی و آمریکائی، آمریکائی ها مکررا تاکید کرده اند که "قرارداد با ایران هنوز نهائی نشده است. هنوز فاصله زیادی بین دو طرف وجود دارد. هیچ ضرورتی و فوریتی برای آمدن به واشنگتن نیست. ما نمی دانیم که شما از کجا به این نتیجه رسیده اید که توافق با ایران نهائی شده و به زودی به امضاء خواهد رسید. چنین چیزی نبوده و نیست."

با این همه آژانس های اطلاعاتی اسرائیل بسیار به این مسئله بدبینند. سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل اخطار می دهد که قدرت های جهانی ظرف چند هفته آینده به یک "توافق بد" با ایران خواهند رسید. موساد حتی از این هم بیشتر ظنین است. اما بر عکس، به باور وزارت امور خارجه، هنوز تا نهائی شدن توافق راه درازی در پیش است.

اما در عین حال همه این دستگاهها نگران رابطه اسرائیل با آمریکا هستند که در پائینترین حد قرار دارد. رابطه بین کاخ سفید و دفتر نخست وزیر اسرائیل بطور کامل از هم گسسته است. ظرف دو سال باقیمانده ریاست جمهوری باراک اوباما اسرائیل بهای سنگینی از بابت درسی که می خواهد به رئیس جمهور آمریکا بدهد، خواهد داد.

از آن سو آمریکائی ها آن چه را به چشم می بینند نمی توانند باور کنند. طبق اطلاع ما کاخ سفید در تلاش است که "محور تشکیل شده بین ادلسن، ران درمر (سفیر اسرائیل در آمریکا) و بونر (رئیس مجلس نمایندگان آمریکا) را از بپاشد." اسرائیل تا اینجا تذکری گرفته است که اگر می خواهد نماینده دیپلماسی اش در واشنگتن به کاخ سفید دسترسی داشته باشد، باید سفیر فعلی را تغییر دهد.

اما نتانیاهو حتی جایگزینی سفیر اسرائیل، یعنی درمر را، بدون تایید ارباب واقعی اش ادلسن، مد نظر قرار نمی دهد.

برای انتقال پیام به کاخ سفید نتانیاهو باید یا از مشاور امنیت خود یوسی کوهن و یا وکیل شخصی اش ایتزاک مولچو استفاده کند. بر خلاف گذشته حتی این دو نفر هم دیگر جای چندانی در کاخ سفید ندارند اما به هر حال نتانیاهو چاره دیگری ندارد.

یک مقام امنتی اسرائیل این هفته به من گفت که "در حال حاضر، در ارتباط با رابطه با آمریکا، ما جایمان را با ایران عوض کرده ایم. ما "آدم بده" شده ایم اما آمریکائی ها حداقل به آینده رابطه با ایران امیدوارند."

این اظهار نظر مبالغه آمیز به نظر می رسد. به خصوص رابطه امنیتی اسرائیل با آمریکا هنوز محکم است. اما وقتی نوبت به روابط شخصی می رسد رابطه رهبران بین دو کشور و روابط دیپلماتیک مانند وضعیت در شهر کوبانی سوریه است که به ویرانه ای مبدل شده و رقبا از خستگی و یاس نسبت به آینده سخت در عذابند.

اگر نتانتیاهو پیروز انتخابات اسرائیل شود، که در حال حاضر شانس چنین امری بالاست، تنش میان او و اوباما می تواند به یک جنگ تمام عیار مبدل شود.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly
Found in: us congress, us-israel relations, us-iranian relations, nuclear negotiations, iran nuclear talks, iran, benjamin netanyahu, barack obama

بن کاسپیت، نویسنده ثابت «نبض اسرائیل» در وبسایت المانیتور است. او همچنین نویسنده و تحلیلگر برجسته‌ای در روزنامه‌های اسرائیلی است. آقای کاسپیت یک برنامه رادیویی روزانه و برنامه‌های تلویزیونی درباره سیاست در اسرائیل دارد. او با این شناسه در توییتر است: @BenCaspit

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept