روسیه، سازمان ملل و ایران رهبری ابتکارات دیپلماتیک را در سوریه به دست می گیرند

p
By
Article Summary
روسیه سازمان ملل و ایران رهبری ابتکارات دیپلماتیک را در روسیه به دست می گیرند؛ ایران و ترکیه در مورد مبارزه با تروریسم با یکدیگر وارد گفتگو شده اند؛ گروه های وابسته به القاعده در سوریه به پیشروی خود ادامه می دهند؛ رادیکالیزه شدن حلب؛ حماس در صدد برقراری رابطه با ایران

هفته گذشته اتحادیه اروپا موافقت خود را با ارسال غذا، دارو و دیگر کمک های انسانی در حمایت از تلاش های استفان دمیستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه اعلام نمود. روز ۱۵ دسامبر، فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی، حمایت اتحادیه مزبور را از تلاش های روسیه و ایران برای رسیدن به یک راه حل سیاسی در سوریه اعلام نمود.

این ستون المانیتور تشدید تلاش های روسیه برای ایجاد یک گفتمان سیاسی بین حکومت سوریه و گروه های اپوزیسیون سوری را، که مکمل تلاش های دمیستورا است، پوشش داده است.

گزارشگر المانیتور در لبنان می نویسد که بازدید میخائیل بوگدانف، معاون وزیر امور خارجه روسیه و نماینده ویژه رئیس جمهور آن کشور در امور خاورمیانه و آفریقا در روز های ۱۰ و ۱۱ دسامبر از دمشق، می تواند فرصتی را برای روسیه فراهم آورده باشد که حکومت بشار اسد را به اتخاذ یک راه حل سیاسی نزدیک کرده باشد.

گزارشگر ما می نویسد: "مسکو می باید چند نکته را نه تنها در اتباط با کمک های اقتصادی و نظامی بلکه از جنبه همکاری های سیاسی بین دو متحد روشن کرده باشد. 

سوری ها دریافته اند که شرط ادامه کمک های اقتصادی و نظامی روسیه همکاری سیاسی است. پس از این تحول ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه، به همراه گروهی از مقامات اقتصادی آن کشور راهی مسکو شد. این سفر این فکر را تقویت می کند که دمشق درخواست های روسیه را پذیرفته است. به این ترتیب روسیه وارد فاز جدیدی شده و در موقعیتی قرار گرفته که می تواند بر روند جنگ سه ساله سوریه تاثیر گذار باشد."

باگدانف در سفر خود به منطقه در لبنان نیز توقف نموده و همانطور که المانیتور گزارش داد با رهبران حزب الله و احتمالا شخص حسن نصرالله، و در ترکیه با رهبران اپوزیسیون سوری دیدار و گفتگو کرده است

دیپلماسی ایران در سوریه نیز همان مسیر روس ها را طی می کند. روز ۱۲ دسامبر، حسین امیر عبداللهیان معاون وزارت امور خارجه ایران به رمزی عزالدین معاون نماینده سازمان ملل در امور سوریه در تهران گفت: "ایران از سازمان ملل می خواهد که نقش فعالی را بین گروه های هوادار و مخالف سوریه بازی کند."

روز ۱۶ دسامبر، نخست وزیر سوریه وائل الحلقی طی دیداری در تهران به حسن روحانی گفت که دمشق "هر نوع ابتکار عملی را که به تمامیت ارضی سوریه لطمه نزند و اتحاد را در کشور ضامن شود مورد توجه قرار خواهد داد." همان روز، در مسکو، بوگدانف با عبداللهیان ملاقاتنموده و در مورد آخرین تحولات در سوریه و خاور میانه به گفتگو پرداخت.

ایران و ترکیه در مورد "کارزار علیه تروریسم" با یکدیگر گفتگو می کنند

حسن روحانی طی جلسه ای در روز ۱۷ دسامبر با مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت: "ایران، ترکیه، سوریه، و عراق" چهار کشور مهم منطقه اند." او هم چنین اضافه کرد که "تهران و آنکارا نظر مشترک و مشابهی نسبت به موضوع مبارزه با تروریسم و نیز کشور های همسایه دارند."

خوانندگان این ستون المانیتور ممکن است به یاد داشته باشند که در فوریه ۲۰۱۴ ما به ضرورت "یک سازوکار جدید برای مبارزه با تروریسم بین کشور هائی که بیش از همه بر اثر اوج گیری نیروهای جهادی وابسته با القاعده آسیب دیده اند، از جمله ترکیه، عراق، اردن، سوریه، و لبناناشاره کردیم. ... (در عین حال نوشتیم که) با گذشت زمان این گفتگو ها می تواند زمینه الحاق ایران و عربستان، که هر دو در معرض خطر رو به رشد تروریسم از سوی نیرو های جهادی در سوریه اند، را فراهم آورد."

اینک ضرورت شکل گیری چنین ابتکاری از هر زمان دیگر بیشتر است. پرزیدنت باراک اوباما طی سخنانی در ماه مه امسال، چند هفته پیش از یورش گروه دولت اسلامی به عراق، خواستار تشکیل یک جبهه متحد ضد تروریسم شداو می باید همان خط را ادامه دهد و ایجاد جبهه مذکور را با ترکیه و ایران، به عنوان مکمل جبهه ائتلاف به رهبری آمریکا برای مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه، آغاز کند.

پیشروی جبهه النصره خبری ناگوار برای حلب

به گزارش مصطفی الحاج از دمشق، از دست دادن دو پایگاه نظامی توسط نیرو های دولتی سوری در نزدیکی ادلیب و تصرف آن ها توسط جبهه النصره ممکن است به گروه های وابسته به القاعده "و دیگر گردان های حامی جبهه النصره این امکان را بدهد که به سمت فرودگاه نظامی و خود شهر ادلیب پیشروی کنند. شهر ادلیب تنها شهری است که در این استان در کنترل نیرو های دولتی است. هم چنین این تحول ممکن است این امکان را به آن ها بدهد که به سمت حماء و جنوب پیشروی کنند. از سوی دیگر، این شکستی برای شخص ژنرال سهیل الحسن است که مورد توجه بشار اسد می باشد(در نهایت) ممکن است که ارتش از کنترل جاده طولانی که حماء را در مرکز سوریه به حلب در شمال متصل می کند دست بکشد."

رادیکالیزه شدن حلب

ادوارد دارک می نویسد که رادیکالیزه شدن درگیری در حلب، وضعیت شهر مزبور، و سوریه را بطور عام، مسموم خواهد کرد. او می نویسد: "رادیکالیزه شدن در حد منابر متوقف نمانده است ... روحانیون افراطی که مجهز به آموزه های اسلامی بودند و لذا بهتر می توانستند کسانی را که در شک و تردید بودند متقاعد به پیوستن به نیرو های جهادی و پذیرش قرائت فناتیک خود از اسلام کنند، کار را به دست گرفتند. بسیاری از آن ها خارجی بودند، از همه نوع ملیت. بعضی از آن ها با لهجه خارجی صحبت می کردند و معلوم بود که عرب نبودند. احتمالا از ناحیه قفقاز آمده بودند.

"جریان کاملا سازماندهی شده به نظر می آمد. بعد از نماز عشاء این روحانیون کلاس های ویژه ای را تشکیل می دادند. ورود برای همگان آزاد بود و هر کس که در کلاس حضور پیدا می کرد کوپن غذا می گرفت. کوپن ها مربوط به مراکز توزیعی بودند که در شرق حلب مثل قارچ روئیده بودند. تلاش آن ها برای جلب حمایت مردم از جنبش، و به خصوص ستیزه جویان، از طریق کمک به فقیرترین مناطق، آموزش دینی، و نوشتن و خواندن و گرامر عربی بود. تاکید عمدتا بر روی قرآن بود و به کسانی که می توانستند قران را از بحر کنند جوائزی داده می شد. در عین حال با تجلیل از شهدای جهاد جهانی و داستان هائی در باره (جانفشانی) آنان، از جمله جنگجویان راه آزادی در عراق و افغانستان، نگرش مردم را رادیکالیزه می کردند."

حماس و رویکرد گشایش در روابط با ایران

حماس در صدد است که به اختلاف خود با ایران در ارتباط با مسئله سوریه پایان دهد.

عدنان ابو عامر از اظهارات تشکرآمیز حماس و دیدار خالد مشعل رهبر جنبش حماس از ایران گزارش می دهد. 

"احمد یوسف، مشاور ارشد نخست وزیر سابق حماس اسماعیل هنیه، به المانیتور گفت: "در پی محاصره و منزوی شدن حماس این سازمان درصدد است که روابط خود را با تهران بهبود ببخشد. این امر نیازمند آن است که جنبش، از انزوا بیرون آمده و از طریق آشتی با تهران در سیاست منطقه حضور (پر رنگی) پیدا کند."

یک نماینده سابق مجلس ایران که نمی خواست نامش اعلام شود به المانیتور گفت: "دیدار حماس از ایران، آن هم در چنان سطح بالائی، و ابراز امتنان گردان القاسم از تهران در برابر میلیون ها تن مطمئنا نمی تواند رایگان باشد و قطعا پاسخی است به مبادله ای که انجام شده و (کمکی که) حماس از ایران دریافت کرده است."

طی یک مصاحبه تلفنی از تهران وی اضافه کرد: "سئوالی که باقی می ماند، که هیچکس جز حماس و ایران پاسخ آن را نمی داند، این است که آیا بازدید مشعل و اظهارات تشکر آمیز بعد از اعطای کمک های مالی از طرف تهران بوده و یا رویکرد های مزبور شرط تهران برای آغاز حمایت دوباره از حماس بوده است."

رویکرد آشتی حماس با ایران زمانی صورت می گیرد که سازمان مذکور در حال آزمایش راکت ها و انبارسازی دوباره زرادخانه خود بعد از جنگ تابستان گذشته در غزه است.

شلومی الدار در خصوص آمادگی جنبش برای دور بعد درگیری ها می نویسد: "مقامات نظامی اسرائیل معتقدند که حماس در پی بازسازی قدرت موشکی خود است که در جنگ تابستان امسال با ارتش اسرائیل آسیب های جدی به آن وارد شد. حماس از این واقعیت که صد ها موشکی که در جریان درگیری ها روانه اسرائیل کرد هیچ آسیب جدی به اسرائیل وارد نکرد، و اینکه موشک هایش از دقت پائینی برخوردار بودند، و نیز موفقیت سیستم دفاع گنبد آهنین اسرائیل درس بگیرد. ارزیابی ها در غزه به این منجر شده است که برای ایجاد یک سیستم بازدارنده موثر و قابل توجه سازمان مذکور باید قدرت موشکی خود را به نحو چشمگیری بهبود ببخشد."

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly
Found in: united nations, turkey, syria, russia, jabhat al-nusra, islamic state, european union, diplomacy
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept