شروعی تازه در روابط ایران و اسرائیل؟

p
By
Article Summary
در حالی که ایران نفوذ خود را در فلسطین به نمایش می گذارد احتمالا اسرائیل نیز در صدد ارزیابی مجدد تهدید خود از سوی ایران است.

این هفته بن کَسپیت از اورشلیم گزارش داد که علیرغم رویکرد تند روانۀ نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، مدیران ارشد دستگاه های امنیتی اسرائیل بر این اعتقادند که تغییرات درون ایران یک ارزیابی مجدد از نیات حکومت آن کشور را طلب می کند.

وی می نویسد: "هیچکس در نیرو های دفاع اسرائیل، سازمان اطلاعاتی ارتش، موساد و یا وزارت دفاع هنوز (آن چنان به وجد نیامده) که در خیابان ها به رقص بپردازد". وی اضافه می کند که "معذلک صدا و تصاویری که از تهران به دست می رسد امید را در میان مقامات (اسرائیلی) زنده کرده است. آنان معتقدند که تغییراتی واقعی در شرف تکوین است و این تنها یک بازی به نظر نمی رسد".

اطلاعات جدید کسپیت در خصوص ارزیابی مجدد اسرائیل نسبت به ایران در حالی منتشر می شود که، بنا بر نوشته مایر جاودانفر در این هفته، موضع گیری هائی در سطوح بالای بین المللی، از سوی دو طرف، موید اطلاعات مزبورند. از جمله در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ در روز 2 فوریه، در حالی که جواد ظریف در میان سخنگویان بر روی صحنه حضور داشت، موشه یالون وزیر دفاع اسرائیل در ردیف اول حضار نشسته و به سخنان او گوش می کرد. جاودانفر هم چنین گزارش می دهد که در جریان کنفرانسی در ابوظبی در ارتباط با موضوع "انرژی های تجدید پذیر"، که در روز های 18 و 19 ژانویه برگزار شد، حمید چیت چیان وزیر نیروی کابینه روحانی و وزیر آب و نیروی اسرائیل، سیلوان شالوم، بر سر یک میز حاضر شدند.

جاودانفر می نویسد: "ممکن است آنچه که ما شاهد آنیم یک حرکت تاکتیکی و موقت، تا زمان حل مسائل ایران در سوریه، از سوی رژیم و حکومت ایران باشد". با این حال وی این احتمال را می دهد که بر اثر ظهور تروریسم در سوریه، که ملهم از القاعده است، نوعی همگرائی منافع بین ایران و اسرائیل ایجاد شده باشد. او می افزاید: "این احتمال نیز وجود دارد که یک راهبرد جدید در حال شکل گیری است. به این صورت که، آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران، برای حفظ حمایت محافظه کاران در داخل، به حملات خود علیه اسرائیل و نفی هالوکاست ادامه دهد اما دولت با فرستادن نشانه هائی مستور، در صدد بهبود موقعیت ایران در خارج و نیز با قبول موضوع هالوکاست در فکر نشان دادن حسن نیت باشد. گزارش های سال گذشته علی هاشم و لارا روزن تلاش های جواد ظریف را در چندین نوبت و در همین رابطه، پوشش دادند.  

باربارا اسلوین این هفته گزارش داد که ارزیابی مجدد اسرائیل نسبت به ایران می تواند برای گفتگوهای هسته ای بین ایران و 1+5 که قرار است روز 18 فوریه در وین آغاز می گردد مفید واقع گردد. 

مشاور امنیت ملی سابق آمریکا، استیفن هدلی، به اسلوین گفته است: "برداشت شخصی من این است که اسرائیلی ها غنی سازی اورانیوم را در سطح محدود بپذیرند". اسلوین اضافه می کند: "دنیس راس، از مامورین عالیرتبه آمریکائی در امور خاورمیانه و از سیاست سازان آمریکائی که در چندین دولت مسئولیت هائی بر عهده داشته است گفته است که ایران هنوز یک دلمشغولی برای رهبران سیاسی اسرائیل است اما (اینک) ظهور خطر القاعده بطور فزاینده ای در محافل نظامی اسرائیل مورد بحث و گفتگو است".

واکنش ظریف به سئوال المار تِوسِن خبرنگار شبکه آلمانی ZDF مبنی بر اینکه اگر فلسطینی ها و اسرائیل به توافق برسند ایران حاضر به شناسائی اسرائیل است، موجی در جهان ایجاد نمود. به گزارش لارا روزن در المانیتور، ظریف در پاسخ به این سئوال گفت: "این تصمیمی است که ایران باید در سطح نظام بگیرد اما این تاثیری بر وضعیت موجود در خاورمیانه ندارد. اگر فلسطینی ها نسبت به راه حل به دست آمده احساس رضایت داشته باشند دیگر هیچکس، هیچکس خارج از فلسطین نمی تواند از تحقق (راه حل مزبور) جلوگیری به عمل آورد".

هر چند که ظریف در اینجا، برخلاف آنچه که ابتدائا به اشتباه گزارش شده بود شناسائی اسرائیل را (حتی) بطور تلویحی مورد تایید قرار نداد، اما دیدگاهی را ارائه کرد که با مواضع قبلی ایران فاصله داشت. به این معنا که ایران نمی تواند "فلسطینی تر از فلسطینیان" باشد.

در حالی که ظریف این سخنان را بر لب می راند ایران به طریقی نفوذ خود را بر گروه های فلسطینی به نمایش گذاشت؛ امری که می تواند بر فرآیند صلحی که آمریکا ابتکار آن را بر عهده گرفته تاثیر بگذارد.

حضور یک هیئت فلسطینی در ایران مانند جهاد اسلامی، که به تازگی نیز صورت گرفت، چندان خبر غیر مترقبه ای به شمار نمی رود اما حضور فردی مانند جبرئیل راجوب، معاون دبیر کمیته مرکزی الفتح که پوشش خبری وسیعی را نیز به خود اختصاص داد از اهمین خبری ویژه ای برخوردار بود.

راجوب در یک مصاحبه اختصاصی با علی هاشم در تهران گفت: "ما به اینجا آمدیم که به آنان (ایرانیان) بگوئیم که زمان باز کردن فصل جدیدی با فلسطین، همه فلسطین، به خصوص سازمان آزادیبخش فلسطین (الفتح) فرا رسیده است".

داوود کتّاب می نویسد در حالی که احتمال دارد که نه روحانی و نه محمود عباس چندان تعجیلی برای بازسازی روابط خدشه دار شده فی مابین را نداشته باشند با این حال گرم شدن روابط به نفع هر دو طرف است.  

وی می نویسد: "رام الله (پایتخت فلسطین) و تهران می توانند از گرم شدن روابط بین خود بهره ببرند. فلسطینی ها که سعی دارند موضع خود را در مذاکرات قوت ببخشند می توانند از حمایت یک قدرت منطقه ای در این رابطه سود بجویند. الفتح، هم چنین می تواند از نفوذ ایران برای حل اختلافاتش با حماس، که اکثر حامیان خارجی اش را از دست داده، استفاده کند. از سوی دیگر ایران نیز که در صدد بهبود روابطش با غرب و رفع نگرانی های آنان در ارتباط با مسئله هسته ای خود است می تواند با بهبود روابط با محمود عباس اعتدال خود را به نمایش گذاشته (و اعتماد غرب را جلب کند)".

دیدار راجوب از تهران واکنش دفاعی حماس را که رابطه اش با تهران بر سر موضوع سوریه به تلخی گرائیده به دنبال داشت. یک مقام عالیرتبه حماس به عدنان ابو عامر گفت: "حماس دلیلی برای واهمه نمی بیند. برای تجدید روابط واقعی بین تهران و رام الله هنوز راه درازی در پیش است. مرجعیت فلسطینی برای اتخاذ سیاست هائی که با اجماع اعراب، به رهبری عربستان و مصر، همخوانی نداشته باتشد با مشکل روبروست. این مسئله به تقویت رابطه (رام الله) با تهران کمک نمی کند. بنابراین بازدید های نمادین و سخنان دیپلماتیکِ از سر تملق، ترسی در (دل) حماس ایجاد نمی کند".   

راجوب هم چنین افزود که مذاکراتش در تهران مسئله سوریه را، که یکی از دلایل تنش بین ایران و الفتح است، شامل بوده است.

راجوب به علی هاشم گفت: "ما در مورد مسئله (سوریه) صحبت کردیم اما تاکید می کنم که (باب) رابطه ما با رژیم سوریه هنوز باز است. ذکر این مسئله مهم است که ما مخالف ویرانی سوریه و آنچه که در سوریه در جریان است هستیم. منطقه بار دیگر شاهد یک قرارداد جدیدی از نوع سایکس-پیکو است که هدف آن نابودی قدرت اقتصادی و سیاسی منطقه به نفع اشغال و تهاجم توسط اسرائیل است".

قابلیت ایران برای ایفای یک نقش نافذ و تعیین کننده در قلمرو سیاست، در فلسطین، موضوعی است که خوانندگان ما که به تحلیل های المانیتور در بخش نبض ایران و نبض فلسطین دسترسی داشته اند با آن اشنائی دارند. هم چنین خوانندگان این ستون المانیتور به یاد دارند که بیش از یک سال پیش ما در اینجا نوشتیم: "ایران نشان داده است که ابزار لازم برای تغییر معادله (در فلسطین)" را، به دلیل روابط گوناگون و پیچیده اش با گروه های فلسطینی، حزب الله، و سوریه، در اختیار دارد.

Found in: syria, peace talks, palestine, nuclear negotiations, israel, iran, hamas, geneva ii
x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X