جوانان فلسطینی چهره‌های الهام بخش ندارند

بسیاری از جوانان فلسطینی از وضعیت خفقان آوری که توسط دو حزب اصلی این منطقه ایجاد شده ناامید هستند و فعالیت سیاسی خود را خارج از فضای حزبی ادامه می دهند.

al-monitor .

موضوعات

youths, youth movement, palestine, hamas, fatah, activism

آبان ۲۳, ۱۳۹۲

شهر غزه -  جوانان فلسطینی همچون سایر شهروندان فلسطینی در وضعیت دشوار اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به سر می برند. موقعیتهای ممتاز در احزاب سیاسی به جوانان نمی رسد و زمانی که می خواهند  راه خود را پیش بگیرند به اتهام انحراف سرکوب می شوند. هم در کرانه باختری و هم در غزه این وضعیت جوانان فلسطینی است. بر خلاف ادعای شلومی الدار در مقاله اخیر او که در المانیتور منتشر شد، جوانان فلسطینی چهره‌های الهام بخش ندارند که به عنوان الگو به آنها نگاه کنند. الدار در این مقاله نوشته بود: مصطقی برغوثی با انتقاد از سیاستمداران کهنه کار عضو فتح و حماس از آنها به دلیل فساد مالی انتقاد می کند و در فلسطین به چهره ای محبوب تبدیل شده است.

اگرچه مصطفی برغوثی یک چهره مستقل است که بر علیه هر دو حزب راهپیمایی به راه انداخته اما  در حال حاضر جوانان فلسطینی از فضای سیاسی سرخورده شده‌اند. خود مصطفی برغوثی از مقایسه او با وائل غنیم (جوان مصری که در زمان انقلاب صفحه فیس بوکی به راه انداخت و توانست از این طریق هزاران نفر را به شرکت در تظاهرات بر‌ضد حسنی مبارک تشویق کند) راضی نیست. اصلا مقایسه‌ای که الدار می کند با اهداف گروه جوانان پیشگام فلسطینی که خود را موظف می دانند تا چهره سازی نکنند در تضاد است.

جنبش پانزدهم مارس به قوی ترین نیروی سیاسی جوانان فلسطینی تبدیل شده است. این جنبش از سال ۲۰۱۱ با تظاهرات گسترده جوانان فلسطینی بر علیه اختلاف بین حماس و فتح آغاز شد.  هر دو گروه تلاش کردند تا کنترل جنبش را به دست بگیرند. جنبش جوانان هیچ یک از رهبران احزاب فلسطینی را در خود جای نداده بود، همینطور اعضای حزب وابسته به برغوثی در جنبش حضور نداشتند.

جوانان فلسطینی چهره‌ای الگو بخش ندارند که حول محور او جمع شوند تا با چالشهای زندگی در فلسطین در بیافتند و به رهبران فلسطین فشار وارد کنند تا اجازه دهند آنها وارد فضای سیاسی و اقتصادی کشور شوند. هرچند که برغوثی چهره‌ای مستقل و مورد احترام است ولی تا کنون موفق نشده که جوانان رویگردان از سیاست را متقاعد کند. جوانان فلسطینی منتقد سیستم هستند و نمی خواهند زیر پرچم این احزاب فعالیت کنند.

احمد قلبان، یک فعال جوان فلسطینی در غزه می گوید: جوانان متاسفانه یک ایده وحدت بخش ندارند. زیرا که آزادی فلسطین که - همه بر روی آن توافق دارند - مفهومی متکثر است. جوانان فلسطینی به ایده‌ای قوی و وحدت بخش نیاز دارند تا در زمان ناامیدی سیاسی به آنها انگیزه ببخشد.

قلبان در مصاحبه با المونیتور می گوید: جوانان از فعالیت سیاسی به دلیل شکاف بین حماس و فتح  کنار کشیدند. برخلاف نسلی که در انتفاضه شرکت کرد و چشم انداز روشنی از آینده مبارزه داشت جوانان فلسطینی خود را الان در وضعیتی می بینند که توانایی‌های آنها را برای انجام تغییر در فضای سیاسی محدود می کند. 

آقای قلبان در ادامه می گوید: « بسیاری از جوانان فلسطینی سعی می کنند که فعالیت خود را خارج از فضای احزاب انجام دهند، اخیرا شورای قانونگذاری جوانان را برای تشویق فرهنگ دمکراسی به راه انداختند.  متاسفانه این فرهنگ در حال حاضر وجود ندارد. »

گزارشی با عنوان واقعیت در مورد جوانان فلسطینی در سال ۲۰۱۳ توسط گروه شارک منتشر شد. در این گزارش به بی علاقگی جوانان فلسطینی در حمایت از احزاب اشاره شده است، این بی علاقگی پس از تشکیل دولت خودگردان در سال ۱۹۹۳ شدت گرفته است.

این گزارش اعلام می کند که ۷۳ درصد از جوانان فلسطینی از هیچ جناحی حمایت نمی کنند. همینظور در این گزارش آمده که احتمال پیوستن شهروندان کرانه باختری به احزاب بیشتر از ساکنان غزه است و تعداد بیشتری از مردان در مقایسه با زنان به احزاب می پیوندند.

جوانان تلاش می کنند که از راه‌های جدید تغییرات سیاسی و اجتماعی را ایجاد کنند، اما آنها شانس کمی دارند زیرا که تحت اشغال (اسراییل) زندگی می کنند، علاوه بر این شکاف بین دو حزب عمده فلسطینی و بدتر شدن وضعیت معیشت موانع موفقیت جوانان فلسطینی است.

خالد کاراجاه، از موسسان جنبش «جوانان برای عدالت» در کرانه باختری معتقد است که جوانان الگو دارند ولی  فقدان آزادی بیان و دمکراسی مانع فعالیت جوانان برای ایجاد تغییر در فضای سیاسی است.

«هیچ امنیتی برای فعالیت جوانان در فضای اجتماعی فلسطین وجود ندارد. مشکلات دیگری هم وجود دارد از جمله فرهنگ وفاداری به قبیله و تسلط احزاب بر فضای سیاسی، اشغال و همینطور فضای قطبی خیابانهای فلسطین و ماهیت قوانین حاکم بر فلسطین که جوانان را حفاظت نمی کند و آنها را به تعامل بر سر مسایل سیاسی تشویق نمی کند».

او اشاره می کند که جوانان در فضایی بسیار بسته فعالیت می کنند، هر چند که بخش بزرگی از جمعیت فلسطین را جوانان تشکیل می دهند. واقعیت سیاسی موجود و موانع اجتماعی همچنین مانع حضور زنان در فضای سیاسی هم می شوند. او رسانه‌های محلی را متهم کرد که به مسایل جوانان علاقه نشان نمی دهند و به آنها کمک نمی رسانند.

گروه‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها مهمترین فضا برای فعالیت سیاسی جوانان است. هر روز تعداد بیشتری از جوانان به فعالیت در نهادهای دانشگاهی می پردازند. برخی این مقوله را به عنوان شاخص قدرت و محبوبیت احزاب فلسطینی تلقی می کنند.

 حزب مصطفی برغوثی در هیچ یک از انتخابات دانشجویی نتوانست از دو حزب دیگر (حماس و فتح) پیشی بگیرد.

با این وجود در این گزارش آمده: ۷۶ درصد از جوانان فلسطینی معتقد‌اند که سازمانهای دانشجویی در خدمت جناح‌های سیاسی و اعضای سازمان هستند تا توجه به منافع دانشجویان.

بر اساس مرکز آمار جوانان فلسطینی بین سنین ۱۹ تا ۲۵ سال ۳۰ درصد از جمعیت را تشکیل می دهند. در سال ۲۰۱۳ براورد شده که جمعیت فلسطین ۴/۴۲ میلیون نفر باشد.

بسیاری از جوانان فلسطینی معتقدند که قیام فلسطینی ها در برابر اسراییل الهام بخش انقلاب‌های کشورهای عرب منطقه شده است. جوانان فلسطینی به وضعیت سایر کشورهای عرب که توانستند انقلاب‌های موفق داشته باشند غبطه می خورند. در کشورهایی که بهار عربی پیروز شد جوانان نقش مهمی به عنوان رهبران جنبش بر عهده داشتند. 

More from  حازم بعلوشة

Will Egypt renew ties with Hamas?

اسفند ۲۷, ۱۳۹۴

Recommended Articles

آیا جنگ میان ایران و اسرائیل قریب‌الوقوع است؟
بن کاسپیت | | اردیبهشت ۳, ۱۳۹۷
عربستان سعودی تا کی می‌تواند به غزه بی اعتنا باشد؟
مرور اخبار هفته | Israeli-Palestinian conflict | اردیبهشت ۲, ۱۳۹۷
چند روز پیش از شروع اعتراضات در غزه مقامات دفاعی اسرائیل صاحبان شرکت‌های اتوبوس رانی غزه را تهدید کرده بودند
مرور اخبار هفته | Israeli-Palestinian conflict | فروردین ۱۲, ۱۳۹۷
اظهار آمادگی حماس برای گفت‌وگو با آمریکا
Ahmad Abu Amer | Israeli-Palestinian conflict | فروردین ۹, ۱۳۹۷
روحانی پس از حمله به «موسسات متخلف» تندرو در حالت دفاعی قرار گرفته‌است
مرور اخبار هفته | Israeli-Palestinian conflict | دی ۱۷, ۱۳۹۶

Recent Podcasts

Featured Video

More from  نبض فلسطین

al-monitor
اظهار آمادگی حماس برای گفت‌وگو با آمریکا
Ahmad Abu Amer | Israeli-Palestinian conflict | فروردین ۹, ۱۳۹۷
al-monitor
آیا ایران در حال ایجاد گروه‌های مسلح در کرانه باختری است؟
عدنان ابوعامر | Israeli-Palestinian conflict | بهمن ۱, ۱۳۹۶
al-monitor
تظاهرات، اثری بر کمک ایران به گروه‌های شبه‌نظامی ندارد
عدنان ابوعامر | Iran protests | دی ۲۱, ۱۳۹۶
al-monitor
محمود عباس، تحت فشار ترامپ برای پذیرش «توافق نهایی»
Ismail Abdel Hadi | Israeli-Palestinian conflict | آذر ۶, ۱۳۹۶