نبض ایران

ناخشنودی عمیق نجف از سوء استفاده رسانه‌ای تندروان ایرانی از حوزه و مرجعیت

p
By
Article Summary
ناخشنودی عمیق نجف از سوء استفاده رسانه‌ای تندروان ایرانی از حوزه و مرجعیت

پیروزی جناح اعتدال‌گرا در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران با استقبال حوزه نجف مواجه شد و امید به تغییر سیاست تندروانه دوره هشت سال گذشته در بین مراجع و استادان این حوزه تقویت گشت. این امر به رفع سردی روابط بین مسئولان حکومتی ایرانی و مراجع نجف انجامید. مراجع نجف در هر دو سفر احمدی نژاد به عراق از پذیرفتن وی اجتناب کرده و وقت ملاقات به وی ندادند. این در حالی است که وزیر امور خارجه کنونی ایران، محمدجواد ظریف تنها پس از دوره کوتاهی از تصدی منصبش و در اولین سفرش به عراق در تاریخ 9/9/2013 با هر چهار مرجع بزرگ نجف دیدار کرد.

به همین ترتیب، اخبار نزدیکی‌های پدید آمده بین ایران و آمریکا در تلاش برای کنترل خشونت‌های جاری در منطقه به طور وسیعی پیگیری شد. این تغییرات از سوی اساتید و طلاب حوزه در سیاق تغییر رویکرد تندوری به سوی اعتدال و حکمت تحلیل شده و با استقبال گسترده در حوزه نجف مواجه شد. این در حالی است که برخی سیاست‌های تندروانه گذشته، انتقاد حوزه نجف را در پی داشته و در مقابل کانال عربی زبان جمهوری اسلامی ایران (الکوثر) دیدگاه‌های شدیداللحنی در انتقاد از حوزه و مراجع نجف پخش کرد.

استقبال داخلی و خارجی از مواضع اعتدال‌گرایانه دولت جدید، واکنش جناح تندرو را در ایران در پی داشت. از این رو، این گروه در بازگشت روحانی از آمریکا با تشکیل تجمعی صد نفره به ماشین حامل رئیس جمهور حمله کردند. در هین راستا، روزنامه کیهان عربی، وابسته به اصول‌گرایان تندرو و کانال تلویزیونی عربی "الکوثر" وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با انتشار خبری از مضامین دیدار محمدجواد ظریف با آیت‌الله سیستانی پرداختند. در این خبر از زبان آیت‌الله سیستانی آمده است که وی اقتدار نظام اسلامی ایران را نتیجه رهبری حکیمانه رهبر انقلاب آیت‌الله خامنه‌ای می‌داند و مشاکل عراق را ناشی از نبود چنین رهبری شمرده است و سپس از همگان خواسته که به این واقعیت توجه کنند و در پایان خبر داده که وی هر روز برای سلامتی رهبر ایران دعا می‌کند.

انتشار این خبر، خشم شدید مراجع، اساتید و طلاب نجف را بر انگیخته، این اقدام را سوء استفاده غیر اخلاقی از جایگاه دینی مراجع و حوزه‌ها شمردند. بر همین اساس یکی از اساتید حوزه نجف که در دیدار ظریف با آیت‌الله سیستانی حضور داشت، این خبر را به طور کلی تکذیب کرده و مضامین کامل این دیدار کوتاه را به این شرح به المونیتور گزارش کرد: «آیت‌الله سیستانی به آقای وزیر گفت که من بخش عمده کتاب شما با عنوان "آقای سفیر" را خوانده‌ام و تجربه سیاسی شما را ارزش می‌نهم و انتخاب شما را در منصب وزارت خارجه، سزاوار می‌بینم. سپس ایشان افزودند که راه دشواری در برابر شما (ظریف) در خصوص پرونده هسته‌ای و تحریمها قرار دارد و بر ضرورت شفاف‌سازی کامل در خصوص پرونده هسته‌ای خصوصا با توجه به گفته شما (ظریف) مبنی بر مسالمت‌آمیز بودن آن تاکید کردند.» منبع المونیتور تاکید کرد که هیچ نامی از رهبر ایران در این گفتگو به میان نیامد و هیچ شکایتی در خصوص نبود رهبری مشابه ایشان در عراق گفته نشد.

یکی از نزدیکان دفتر آقای ظریف نیز در واکنش به این خبر به المونیتور اطلاع داد که آقای وزیر هیچ گونه مصاحبه رسانه‌ای در خصوص مضامین دیدار ایشان با آیت‌الله سیستانی انجام نداده‌اند و اخبار منتشر شده به نام ایشان صحیح نیست. قابل ذکر است که خبر روزنامه کیهان عربی و شبکه الکوثر نیز بدون ذکر منبع دقیق و شیوه اخذ اطلاعات مذکور گزارش شده است. به علاوه تاریخ انتشار آن با فاصله حدودا یک ماه پس از وقوع دیدار و با فاصله کوتاهی پس از بازگشت ظریف از آمریکا تردیدبرانگیز به نظر می‌رسد.

در پایان، هدف از این تلاش رسانه‌ای دو امر زیر به نظر می‌رسد: نخست، تقابل با سیاست معتدلانه حوزه نجف در مهار درگیری‌های مذهبی و پیشگیری از تشدید بیشتر آنها که در مخالفت با سیاست تندورانه جناح اصول‌گرایان تندرو در ایران به شمار می‌رود و نیز تضعیف جایگاه سیستانی در عراق با نسبت دادن سخنانی به ایشان که حساسیت ملی مردم عراق را بر می‌انگیزد. دوم، کارشکنی در تلاش‌های دولت روحانی برای بهبود روابط با همه اطراف فعال در منطقه و بیرون از آن تا زمینه استمرار سیاست‌های دولت پیشین فراهم آید.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly
Found in: principalists, najaf, mohammad javad zarif, mahmoud ahmadinejad, iranian nuclear program, hawza, hassan rouhani

علی معموری محقق و نویسنده در زمینه مذهب می باشد. او استاد سابق  دانشگاه های ایران و ارایه دهنده سمینار هایی درباره ایران و عراق می باشد. او مقالات متعددی در باره امور مذهبی در این دو کشور و تحولات اجتماعی و فرقه گرایی در خاور میانه به رشته تحریر در آورده است. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept