نبض اسرائیل

بازگشت چپ‌های اسراییل

p
By
Article Summary
رای دادگاه عالی اسراییل علیه گروه دست راستی ایم‌تیرتزو فضایی را برای احیای فعالیتهای گروه‌های چپ و مدافعان حقوق بشر فراهم کرده است. 

در چند سال گذشته گروه‌های چپ و حامیان آن‌ها در اسراییل مورد تهاجم دست راستی‌ها قرار گرفته‌اند. بطوریکه جنبش‌های چپ، تشکیلات گروه‌ها و فعالان حقوق بشر توسط دست راستی‌ها و نمایندگانشان در پارلمان اسراییل (کنست) مورد آزار و اذیت واقع شده‌اند. نمایندگان دست راستی پارلمان اسراییل قوانین ضد دمکراتیکی وضع کرده که به آنها ضربه می‌زند.

از میان گروه‌هایی که مورد هجوم واقع شده‌اند، «گروه صندوق جدید اسراییل»، بیشترین صدمات را متحمل شده است. این گروه یکی از قوی‌ترین گروه‌های فعال خیریه اسراییل است. «صندوق جدید اسراییل» تلاش دارد که طرح‌های اجتماعی و مدنی را به اجرا بگذارد و حقوق برابر و تکثرگرایی را تبلیغ کند.

نخستین گروهی که به منظور مقابله با صندوق جدید اسرائیل به پا خواسته، «ایم‌تیرتزو» است. ایم‌‌تیرتزو جنبشی است که قصد دارد جان تازه‌ای به صهیونیزم ببخشد. این گروه بر اهمیت پرچم و سرود ملی تاکید می‌کند و قصد دارد که گفتمان صهیونیستی را تقویت کند. علاوه بر این با هر چیزی که ضد صهیونیستی قلمداد شود، مبارزه می‌کند. در ظاهر، این مطالبات تلاشی است برای تقویت غرور ملی اما در عمل برپایی یک مبارزه خشونت‌آمیز است در برابر هر گروهی که به عنوان رقیب احساس شود.

در ماه می سال ۲۰۱۰ این گروه گزارشی را منتشر کرد که در آن روند رو به گسترش ضد صهیونیستی در دانشگاه‌های اسراییل را نشان می‌داد.

این گزارش به طور خاص به دانشگاه «بن‌گوریون» در نگو پرداخته بود. گروه ایم‌تیرتزو در ادامه مقابله با رقبای خود با حامیان مالی این دانشگاه در اروپا و آمریکا تماس برقرار کرده و خواهان قطع کمک‌های آن‌ها به این موسسه شده بود.

این گروه مدعی شده بود، دانشگاه بن‌گریون با استخدام اساتید مخالف صهیونیسم به اسراییل ضربه می‌زنند. کمپین ایم‌تیرتزو به دانشگاه بن‌گریون صدمه زد و وضعیت تحمل ناپذیری برای آنها به وجود آورد.

دانشگاه بن‌گریون یکی از معتبرترین موسسات آموزشی این کشور و تنها دانشگاه جنوب اسراییل است که امکان تحصیلات آکادمیک را برای دانشجویان فراهم می‌کند. این دانشگاه خود را در مخمصه‌ای یافته که باید از آزادی بیان و آزادی آکادمیک اساتید خود دفاع کند.

سپس ایم‌تیرتزو گروه «صندوق جدید اسراییل» را مورد هدف قرار داد. بر اساس گفته‌های این جنبش، «صندوق جدید اسراییل» به تشکیل گروه‌هایی کمک کرده است که اقدامات آنها برای اسراییل زیان‌آور بوده است. این گروه‌ها اطلاعاتی را در اختیار کمیسیون گلداستون قرار دادند که توسط سازمان ملل متحد برای بررسی حمله نظامی اسراییل به نوارغزه تشکیل شده بود. ایم‌تیرتزو «صندوق جدید اسرائیل» را در تهیه گزارشی که از نقش اسراییل در این مناقشه انتقاد کرده بود، مسئول می‌داند و پروفسور نوامی قزام که ریاست صندوق را به عهده دارد به عنوان دشمن مردم معرفی می کنند. همینطور ایم‌تیرتزو تبلیغاتی را بر علیه این فعال مدنی به راه انداخته و کاریکاتور او را با شاخی بر سر نشان می‌دهد و در زیر این تصویر نوشته شده: صندوق (کلمه keren) نوامی قزام  خطری برای اسراییل است.

همچنین در یک تبلیغ دیگر نوشته شده «صندوق جدید اسراییل» به رهبری نوامی قزام هزینه تحقیقات گزارش دروغ کمیسیون گلداستون را پرداخت کرده و به نیروهای دفاعی اسراییل ضربه می‌زند.

تبلیغات ایم‌تیرتزو خشن و شخصی است. این کمپین از کلمات و تصاویری استفاده می‌کند که کارمندان صندوق جدید اسراییل و رییس آن نوامی قزام را به عنوان خیانتکار معرفی می‌کند. در ادامه ایم‌ترتیزو روزنامه‌نگارانی را اجیر کرد تا گزارش‌هایی یک طرفه و جانبدارانه تهیه کنند. این کمپین دست روی نقاط حساس جامعه اسراییل می‌گذارد، و کسانی را هدف قرار می دهند که فکر می‌کنند همه دنیا علیه آنهاست و به دنبال کسی در نزدیکی خودشان می‌گردند تا همه تقصیرها را به گردن او بیاندازند. گروه‌های چپ، دم دست‌ترین هدف برای سرزنش شدن هستند و دیوار آنان را کوتاه‌تر از هر گروهی می‌بینند. بخشی از جامعه اسراییل معتقد است که چپ‌ها با دشمن همکاری می‌کنند.

گروهی از فعالان چپ اسراییل از ساکت شدن در برابر فشارها خودداری کردند. در زمان اوج کمپین تبلغاتی، آنها هم صفحه فیس‌بوکی با عنوان «ایم‌تیرتزو یک جنبش فاشیستی است» را ایجاد کردند. در طی چند روز هزاران نفر به این گروه مجازی پیوستند.ایم‌تیرتزو که سابقه طولانی در شکایت و تهدید مخالفان خود دارد در دادگاه با تشکیل پرونده‌ای علیه گردانندگان این صفحه فیس بوکی تقاضای ۷۵۰ هزار دلار غرامت کرد. علاوه بر تحت فشار قرار دادن گردانندگان صفحه، پرونده شکایت طوری تنظیم شده بود هر کسی که سخنی بر علیه این گروه به زبان می‌آورد متهم می‌شد.

دعوایی که در دادگاه سه سال و نیم طول کشیده بود، سرانجام به پایان رسید؛ قاضی یاکوبی رای داد که شاکی پرونده (ایم‌تیرتزو) به یک گروه فاشیستی شباهت دارد. قاضی در نهایت شکایت ایم‌تیرتزو را رد کرد و بعضی از ادعاهای صفحه فیس‌بوکی «ایم‌تیرتزو یک جنبش فاشیستی است» را تایید کرد.

این شاید یک پیروزی کوچک در یک پرونده حقوقی باشد ولی در عین حال یک موفقیت بزرگ برای آزادی بیان و چپ‌ها در اسراییل نیز هست که در سا‌‌ل‌های گذشته می‌ترسیدند که صدای اعتراضشان را بلند کنند.

آن دسته از جوانان اسراییلی که جسورانه برای آرمان‌هایشان به پا خاستند، در اصل بازگشت جنبش چپ به اسراییل را نمایندگی کردند که توانست یکبار دیگر با افتخار در عرصه سیاسی حضور پیدا کند. جای تعجب نیست که «روی یلین» ـیکی از مدافعان استراتژیست‌های حزب «مرتز» در انتخابات پیشین است‌ـ حزب خود را به عنوان یک حزب چپ معرفی می‌کند از این که خود را چپ بنامد هراسی ندارد. این حزب در آخرین انتخابات توانست تعداد کرسی‌های خود در کنست (پارلمان اسراییل) دو برابر کند. این سیاست مشخص و دارای اصول نشان داد که از سیاست سایر احزاب که شفاف عمل نکرده‌اند، موفق‌تر بوده است.

آقای یلین در زمان صدور حکم دادگاه نوشت: «آزادی بیان در قوانین اسراییل جایگاه خاصی ندارد. ما تنها به دلیل حکم‌های دادگاه عالی است که می‌توانیم آنچه می‌خواهیم را به زبان بیاوریم.»

یلین که یک وکیل دادگستری است، اضافه می‌کند: «پارلمان اسراییل هیچگاه مناسب ندید که آزادی بیان را در قوانین پایه این کشور جای دهد. در طی سال‌های گذشته پارلمان قوانینی را به تصویب رسانده که مانع آزادی بیان است و به حقوق اساسی ضربه می‌زند و بدون آزادی بیان چیزی از آزادی و دمکراسی باقی نمی‌ماند. مبارزه با آزادی بیان بخش اصلی فعالیت‌های ایم‌تیرتزو را تشکیل می‌دهد. مبارزه با آزادی آکادمیک، مبارزه با بیان آزاد هنری و مبارزه با گروه‌های مدافع حقوق بشر همگی با هدف محدود کردن و یا محو کامل آزادی انجام می گیرد.»

آنچه که یلین می‌نویسد درست است و مهم. حکم دادگاه به تقویت جایگاه مدافعان حقوق بشر انجامید. این حکم نشان می‌دهد که انتقاد کردن از دولت مهم است. باید فرصت داد که گروه‌هایی که به شکل ناشایستی از حاکمیت دفاع می‌کنند مورد انتقاد واقع شوند و همچنین نشان می‌دهد که دفاع از حقوق بشر و حقوق مدنی در این کشور مشروع است. همچنین نشان داد که می‌شود به عنوان یک فعال چپ در اسراییل فعالیت کرد بدون این که به عنوان خیانتکار شناخته شوید.

شلومی الدار یکی از نویسندگان المونیتور است که در نبض اسراییل می‌نویسد. او در بیست سال گذشته اخبار مربوط به مقامات فلسطین و نوار غزه را گزارش کرده است. او در سال ۲۰۰۷ جایزه سکولوو یکی از معتبرترین جوایز روزنامه‌نگاری در اسراییل را دریافت کرد.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly
Found in: supreme court, meretz, left-wing, fascism, activism
NEVER MISS
ANOTHER STORY
Sign up for our Newsletter
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept