Mustafa Sonmez


A money changer counts Turkish lira bills at a currency exchange office in Istanbul, Turkey, Jan. 24, 2014. (photo by REUTERS/Murad Sezer)

Most Recent Story

Can Turkey disprove IMF's dismal economic growth forecast?

Perşembe, Nis. 27, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

The International Monetary Fund expects the Turkish economy to further slow down in 2017, but Ankara believes it can disprove the forecast.

‘Yeni Türkiye’nin eski ekonomisini neler bekliyor?

Çarşamba, Nis. 19, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Büyüyememe sorunu yaşayan, enflasyon ve işsizliğin yanında bütçe açığı vermeye başlayan Türkiye, özellikle yeni politik yapısıyla dış yatırımcı çekebilecek mi?

Türkiye’nin tartışmalı ve çelişkili büyüme rakamları

Çarşamba, Nis. 5, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Geçen yıl ortalarında hesaplama yöntemi değiştirilen milli gelirin 2016 sonuçları, birçok iktisatçı tarafından şüpheyle karşılandı. Geriye doğru yapılan revizyonların da etkisiyle yüzde 3’e yaklaşan milli gelirdeki artış, başta işgücü-işsizlik göstergeleri ile uyumluluk göstermiyor.

Mega projelerin ‘garanti zararları’

Çarşamba, Mar. 29, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Mega projeler olarak adlandırılan kamu-özel ortaklığı altyapı projelerinde üstlenici özel firmalara tanınan ciro garantilerinde daha ilk yılda büyük fireler verilmeye başlandı. Seçmen-siyaset odaklı proje seçimi, abartılı varsayımlar, garantilerden kaynaklanan kamusal açıkların daha çok büyümesine yol açacak gibi görünüyor.

Rusya ile ortak varlık fonu ve Rönesans Holding

Pazartesi, Mar. 20, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Rusya ile Türkiye arasında ortak bir varlık fonu kurulması protokole bağlanırken projenin odağında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı inşa eden Rönesans inşaat firmasının yer alması dikkat çekti. Ortak fon Rönesans’ın Rusya’daki inşaat yatırımlarına destek olacak.

⇦ Home Next ⇨
Mustafa Sonmez

Connect with Mustafa

Mustafa Sonmez is a Turkish economist and writer. He has worked as an economic commentator and editor for more than 30 years and authored some 30 books on the Turkish economy, media and the Kurdish question.

©2017 Al-Monitor. All rights reserved.

Get Al-Monitor delivered to your Inbox

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X

PAYLAŞ