Mustafa Sonmez


 

Most Recent Story

AKP krizi “yönetti” ama ne pahasına?

Salı, May. 23, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

AKP, 2016’nın ikinci yarısında krize girmekte olan ekonomiyi şimdilik “yönetebildi” ama bedeli de ağır oldu. Türkiye’nin gelecek daralmalara karşı dayanıklılığı azaldı.

IMF’nin “Türkiye daralacak” tahmini doğru mu

Perşembe, Nis. 27, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Türkiye için büyümede “tatsız” bir öngörüde bulunan IMF’in enflasyon, cari açık, işsizlik öngörüleri de iç açıcı değil. Ankara ise IMF’nin yanılacağını düşünüyor.

‘Yeni Türkiye’nin eski ekonomisini neler bekliyor?

Çarşamba, Nis. 19, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Büyüyememe sorunu yaşayan, enflasyon ve işsizliğin yanında bütçe açığı vermeye başlayan Türkiye, özellikle yeni politik yapısıyla dış yatırımcı çekebilecek mi?

Türkiye’nin tartışmalı ve çelişkili büyüme rakamları

Çarşamba, Nis. 5, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Geçen yıl ortalarında hesaplama yöntemi değiştirilen milli gelirin 2016 sonuçları, birçok iktisatçı tarafından şüpheyle karşılandı. Geriye doğru yapılan revizyonların da etkisiyle yüzde 3’e yaklaşan milli gelirdeki artış, başta işgücü-işsizlik göstergeleri ile uyumluluk göstermiyor.

Mega projelerin ‘garanti zararları’

Çarşamba, Mar. 29, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Mega projeler olarak adlandırılan kamu-özel ortaklığı altyapı projelerinde üstlenici özel firmalara tanınan ciro garantilerinde daha ilk yılda büyük fireler verilmeye başlandı. Seçmen-siyaset odaklı proje seçimi, abartılı varsayımlar, garantilerden kaynaklanan kamusal açıkların daha çok büyümesine yol açacak gibi görünüyor.

⇦ Home Next ⇨
Mustafa Sonmez

Connect with Mustafa

Mustafa Sonmez is a Turkish economist and writer. He has worked as an economic commentator and editor for more than 30 years and authored some 30 books on the Turkish economy, media and the Kurdish question.

©2017 Al-Monitor. All rights reserved.

Get Al-Monitor delivered to your Inbox

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X

PAYLAŞ