Mustafa Sonmez


 

Most Recent Story

Mega projelerin ‘garanti zararları’

Çarşamba, Mar. 29, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Mega projeler olarak adlandırılan kamu-özel ortaklığı altyapı projelerinde üstlenici özel firmalara tanınan ciro garantilerinde daha ilk yılda büyük fireler verilmeye başlandı. Seçmen-siyaset odaklı proje seçimi, abartılı varsayımlar, garantilerden kaynaklanan kamusal açıkların daha çok büyümesine yol açacak gibi görünüyor.

Rusya ile ortak varlık fonu ve Rönesans Holding

Pazartesi, Mar. 20, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Rusya ile Türkiye arasında ortak bir varlık fonu kurulması protokole bağlanırken projenin odağında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı inşa eden Rönesans inşaat firmasının yer alması dikkat çekti. Ortak fon Rönesans’ın Rusya’daki inşaat yatırımlarına destek olacak.

Enflasyon çift, gelirler tek hane

Pazartesi, Mar. 13, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Dövizdeki hızlı tırmanış hızlanan enflasyonda ana etken. Enflasyonda çift hanenin yıl boyu süreceği tahmin ediliyor. Gelirlerin çoğunda artış, enflasyonun gerisinde kaldı. Bu da bölüşüm ilişkilerinde olumsuzluk demek.

AKP inşaat çukuruna nasıl düştü?

Pazartesi, Mar. 6, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

AKP iktidarının büyümede öncelik verdiği inşaat-emlak sektörünün milli gelirdeki payı imalat sanayisini yakalamak üzere. İç pazara dönük, döviz üretmeyen inşaat, AKP’ye siyasi olarak önemli bir kaldıraç olurken ekonomiyi önemli bir döviz darboğazına sokan hesapsız bir tercih oldu.

Kriz ve ‘hayır’a karşı önlemler

Çarşamba, Mar. 1, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

AKP hükümeti ekonomideki daralma ve bazı sektörlerdeki kriz halini aşmanın yanı sıra “hayır” oylarının artmasına yol açacak sorunları da önlemek amacıyla yeni yöntemler geliştiriyor. Parasal, vergisel ve iş gücü ile ilgili bu önlemler işe yarayacak mı?

⇦ Home Next ⇨
Mustafa Sonmez

Connect with Mustafa

Mustafa Sonmez is a Turkish economist and writer. He has worked as an economic commentator and editor for more than 30 years and authored some 30 books on the Turkish economy, media and the Kurdish question.

©2017 Al-Monitor. All rights reserved.

Get Al-Monitor delivered to your Inbox

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X

PAYLAŞ