Mustafa Sonmez


 

Most Recent Story

Saray’dan bankalara “boş eleştiri”

Cuma, Ağu. 11, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Bankalar kredi musluklarını açmayı teşvik eden iktidarın desteği ile yüksek kârlara ulaştı. Ama bu devlet desteği ekonomiyi düze çıkarıyor mu? Yoksa alttan alta stres birikimi mi var?

Türkiye-Almanya: Ekonomide kış tehdidi

Salı, Ağu. 1, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Türkiye için dış ticaret, doğrudan yatırım, kredi tedariki, turist girişi açısından önemli bir partner olan Almanya’nın, Türkiye’nin hukuk ihlalleri, AB normlarından iyice uzaklaşması yönlü eleştirilerle gündeme getirdiği ekonomik yaptırım tehdidi ne kadar etkili olabilir?

15 Temmuz ekonomiyi nasıl etkiledi?

Cuma, Tem. 7, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Bir yılı geride bırakmakta olan 15 Temmuz darbe girişimi, ekonomi üstünde önce daraltıcı etkiler yaratsa da OHAL iklimi krizin eşiğine gelen ekonomiyi yönetmede etkili oldu. 858 şirket devlet kontrolüne alınırken 15 Temmuz servetin el değiştirmesinde bir başka kilometre taşı oldu.

Faizler yükseliyor, Hazine körüklüyor

Çarşamba, Haz. 28, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 5 büyüdü ama bu büyümeyi sağlayan kredi pompalaması ve bütçe açığında artış, beraberinde faiz tırmanması gibi bir anomaliyi yarattı. Hazine’nin hızla borçlanıcı olarak sahneye çıkışı, faizleri tırmandırıcı etki yaptı ve bu, yıl boyu süreceğe benzer.

Türkiye ekonomisinde tartışmalı, kırılgan büyüme

Cuma, Haz. 23, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

2016 yılında ulusal geliri hesaplama yöntemini değiştiren Türkiye bu yöntemin güvenirliğinden de kaynaklanan, bir büyüme tartışmasına sahne oluyor.

⇦ Home Next ⇨
Mustafa Sonmez

Connect with Mustafa

Mustafa Sonmez is a Turkish economist and writer. He has worked as an economic commentator and editor for more than 30 years and authored some 30 books on the Turkish economy, media and the Kurdish question.

©2017 Al-Monitor. All rights reserved.

Get Al-Monitor delivered to your Inbox

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X

PAYLAŞ