Mustafa Sonmez


 

Most Recent Story

Türkiye ekonomisinde tartışmalı, kırılgan büyüme

Cuma, Haz. 23, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

2016 yılında ulusal geliri hesaplama yöntemini değiştiren Türkiye bu yöntemin güvenirliğinden de kaynaklanan, bir büyüme tartışmasına sahne oluyor.

Körfez sepetinde Türkiye’nin yumurtaları

Perşembe, Haz. 15, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Katar’a kol kanat germiş görünen Türkiye’nin ekonomik ilişkileri Katar ile daha mı yoğun yoksa abluka uygulayan Suudi Arabistan ve müttefikleri ile benzer ağırlıkta ilişki mi var? Veriler, Türkiye’nin yumurtalarının iki ayrı sepette eşit ağırlıkta olduğunu gösteriyor.

Trump tökezledi, AKP krizi aştı

Çarşamba, Haz. 7, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

ABD Başkanı Trump'ın vaatleriyle ilgili düşük performansı, küresel fonları yeniden Türkiye gibi yükselen çevre ülkelere yönlendirdi. Krizin eşiğine gelen Türkiye ekonomisi, kamu müdahaleleri ve yabancı fonların geri dönüşüyle toparlanıyor ancak bir dizi ciddi sorunu da sırtında taşıyor.

Katar sermayesi Türkiye’ye ne katar?

Çarşamba, May. 31, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

Türkiye, özellikle son 4 yıldır dünyanın kişi başına geliri en yüksek ülkesi Katar ile hem ekonomik hem askeri ilişkiler geliştiriyor. Türkiye, Katar’dan ne kadar sermaye kullanabiliyor? Katar’ın imkânlarına ne kadar uzanabiliyor? Askeri anlaşmalar, ekonomik işbirliğini de geliştirecek mi?

AKP krizi “yönetti” ama ne pahasına?

Salı, May. 23, 2017 | Mustafa Sonmez, Katkıda Bulunan Yazar

AKP, 2016’nın ikinci yarısında krize girmekte olan ekonomiyi şimdilik “yönetebildi” ama bedeli de ağır oldu. Türkiye’nin gelecek daralmalara karşı dayanıklılığı azaldı.

⇦ Home Next ⇨
Mustafa Sonmez

Connect with Mustafa

Mustafa Sonmez is a Turkish economist and writer. He has worked as an economic commentator and editor for more than 30 years and authored some 30 books on the Turkish economy, media and the Kurdish question.

©2017 Al-Monitor. All rights reserved.

Get Al-Monitor delivered to your Inbox

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X

PAYLAŞ